Zasoby leśne

Powierzchnia ogólna Nadleśnictwa według stanu na dzień 01.01.2020 r. wynosi 16003,58 ha.

Hodowla lasu

Lasy z natury spełniają wiele funkcji. Niektóre z nich, uznane za szczególnie ważne dla człowieka, mogą być wspierane działaniami gospodarki leśnej. Poprzez hodowlę lasu rozumiemy zespół zabiegów odnowieniowych, pielęgnacyjnych i ochronnych, które wzorowane są na procesach naturalnych i dostosowane do fazy w której znajduje się las – tak więc inne dla uprawy, inne w drzewostanie dojrzałym.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Regionalne Obchody Święta Lasu

Regionalne Obchody Święta Lasu

25 kwietnia 2025 r., odbyły się Regionalne Obchody Święta Lasu. Uroczystości zgromadziły licznych przedstawicieli Lasów Państwowych, władze samorządowe, gości honorowych oraz mieszkańców regionu.

Oficjalną część obchodów otworzył Dyrektor RDLP w Olsztynie, Adam Czajkowski, wygłaszając referat pt. „80-lecie RDLP w Olsztynie”. Następnie głos zabrali zaproszeni goście.

Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Pan Radosław Król, odznaczył zasłużonych pracowników Lasów Państwowych Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Klimatu. Wyróżnienia otrzymali: Sylwia Kozłowska, Magda Borkowska, Jacek Folborski, Leon Kmiotek, Kazimierz Morawiak, Stefan Pyrcz, Piotr Sarnowski oraz Wojciech Strzelewski.

Dyrektor RDLP w Olsztynie uhonorował również osoby i instytucje szczególnie zaangażowane w promocję idei polskiego leśnictwa i ochrony środowiska, wręczając statuetki „Serce dla Lasu”. Wyróżnieni zostali: Agata Moździerz, Anna Bartoszewicz, Włodzimierz Serwiński oraz Tadeusz Pampuch.

Kolejnym ważnym punktem programu było wręczenie nagród laureatom konkursu „Mój Las”, który od lat rozwija wiedzę ekologiczną dzieci i młodzieży.

Na zakończenie uroczystości Nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztyn, Pan Paweł Artych, podsumował wydarzenie, dziękując wszystkim uczestnikom za obecność i zaangażowanie w promocję leśnictwa oraz ochrony przyrody.

Wydarzenie zgromadziło kilkaset dzieci z placówek oświatowych powiatu olsztyńskiego, które wspólnie sadziły młode pokolenie lasu. Sadzenie poprzedził stosowny instruktaż, przeprowadzony dla każdej z grup przez pracowników RDLP w Olsztynie oraz Nadleśnictwa Olsztyn. Dzieci miały okazję odwiedzić stoiska edukacyjne Nadleśnicwa Jedwabno, LKP "Lasy Mazurskie", Kudypy oraz Olsztynek.

Wydarzenie uatrakcyjniły pokazy pracy funkcjonariuszy policji z psami służbowymi, wóz bojowy OSP w Nowej Wsi oraz pokaz pierwszej pomocy przeprowadzony przez sanitariuszy z Medycznego Centrum Joanitów. Wśród atrakcji przygotowanych dla dzieci znalazły się również: wypuszczenie na wolność bielika z Ośrodka rehabilitacji ptaków drapieżnych w Leśnictwie Dąbrówka oraz przelot pokazowy samolotu gaśniczego Dromader.

Dziękujemy wszystkim za udział w obchodach.


Przygotowano na podstawie tekstu RDLP w Olsztynie

foto: Maciej Chromy, Tomasz Ramczykowski