Asset Publisher
OBIEKTY EDUKACYJNE
WIEŻA OBSERWACYJNO - WIDOKOWA NAD JEZIOREM KIELARSKIM
Widok z wieży rozpościera się na jezioro, okoliczne pola i lasy. Projekt powstał w 2013 roku. Ma na celu kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa, zwrócenie uwagi na piękno przyrody. Bezpośredni, bliski kontakt z naturą pozwala pogłębiać wiedzę przyrodniczą oraz nabywać prawidłowego stosunku do środowiska naturalnego. Płytkie jezioro obficie porośnięte roślinnością, niedostępne brzegi zajęte przez bagniska i trzęsawiska - to doskonale miejsce występowania ciekawej awifauny oraz odpowiedni biotop zwierząt leśnych. Wieża usytuowana została w finalnej części ścieżki przyrodniczo - leśnej "Zazdrość". Z tej racji jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów i miłośników przyrody, korzystających ze ścieżki .
Wieża stanowi istotny element podnoszący walory turystyczne okolicy. Służy jako idealne miejsce spotkań edukacyjnych z uczniami okolicznych placówek oświatowych. Projekt w dużym stopniu wspiera ruch turystyczny nasilony w tym regionie ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo miasta. Jego scentralizowanie przyczynia się do zmniejszenia presji na środowisko przyrodnicze.
ŚCIEŻKI PRZYRODNICZO-LEŚNE
Na terenie Nadleśnictwa Olsztyn znajdują się 2 ścieżki dydaktyczne. Skoncentrowanie ruchu turystycznego w określonych miejscach w dużym stopniu zapobiega to szkodnictwu leśnemu, pomaga optymalnie wykorzystać funkcje lasu, stwarza możliwość ochrony przyrody i ochrony przeciwpożarowej lasu. Usytuowano je niedaleko Olsztyna, w takich miejscach, by prezentowały w dostępny sposób bogactwo krajobrazowe regionu i dobrze służyły szeroko rozumianej edukacji. Korzysta z nich lokalne społeczeństwo tj. mieszkańcy okolicznych miejscowości i miasta Olsztyna, którzy preferują zarówno wycieczki piesze jak i rowerowe. Ścieżki są również idealnym miejscem spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu również dla dzieci ze szkół i przedszkoli.
Ścieżka dydaktyczna „Dąbrówka"
Długość: ok. 1 kilometra
Początek: Leśniczówka Dąbrówka.
Przy ścieżce zainstalowano tablice dydaktyczne o tematyce:
-
poradnik leśnego wędrownika,
-
nasze drzewa leśne,
-
wędrówki drzew (nasiona),
-
powalone drzewo,
-
ochrona lasu,
-
budowa mrowiska,
-
chrust,
-
grzyby naszych lasów,
-
zwierzęta leśne,
-
łąka śródleśna,
-
plantacja choinkowa.
Na terenie ścieżki o długości około 1 km znajduje się wiata gdzie można odpocząć i za zgodą gospodarza rozpalić ognisko.
Kontakt: Leśniczy Jarosław Sikorski, tel. 089/513 03 91
Ścieżka przyrodniczo - leśna „Zazdrość"
Długość: ok. 6 kilometrów
Początek: przy osiedlu Tęczowy Las
Ścieżka przyrodnicza "Zazdrość" zaczyna się przy samym Olsztynie. Trasa prowadzi od Osiedla Jaroty na teren dawnego majątku rycerskiego Kielary nad Jeziorem Kielarskim. Można ją przebyć rowerem (raczej górskim) lub pieszo.
Ścieżka prezentuje w przystępny sposób walory przyrodnicze, krajobrazowe i historyczno - kulturowe Regionu:
Ścieżka kończy się na kielarskiej polanie, w pobliżu której znajduje się miejsce postoju pojazdów.
Kontakt: Leśniczy Piotr Wyszomierski, tel. 089/541 13 44
OŚRODEK REHABILITACJI PTAKÓW DRAPIEŻNYCH W LEŚNICTWIE DĄBRÓWKA
Przeczytaj więcej o Ośrodku Rehabilitacji...
Asset Publisher
Regionalne Obchody Święta Lasu
Regionalne Obchody Święta Lasu
25 kwietnia 2025 r., odbyły się Regionalne Obchody Święta Lasu. Uroczystości zgromadziły licznych przedstawicieli Lasów Państwowych, władze samorządowe, gości honorowych oraz mieszkańców regionu.
Oficjalną część obchodów otworzył Dyrektor RDLP w Olsztynie, Adam Czajkowski, wygłaszając referat pt. „80-lecie RDLP w Olsztynie”. Następnie głos zabrali zaproszeni goście.
Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Pan Radosław Król, odznaczył zasłużonych pracowników Lasów Państwowych Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Klimatu. Wyróżnienia otrzymali: Sylwia Kozłowska, Magda Borkowska, Jacek Folborski, Leon Kmiotek, Kazimierz Morawiak, Stefan Pyrcz, Piotr Sarnowski oraz Wojciech Strzelewski.
Dyrektor RDLP w Olsztynie uhonorował również osoby i instytucje szczególnie zaangażowane w promocję idei polskiego leśnictwa i ochrony środowiska, wręczając statuetki „Serce dla Lasu”. Wyróżnieni zostali: Agata Moździerz, Anna Bartoszewicz, Włodzimierz Serwiński oraz Tadeusz Pampuch.
Kolejnym ważnym punktem programu było wręczenie nagród laureatom konkursu „Mój Las”, który od lat rozwija wiedzę ekologiczną dzieci i młodzieży.
Na zakończenie uroczystości Nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztyn, Pan Paweł Artych, podsumował wydarzenie, dziękując wszystkim uczestnikom za obecność i zaangażowanie w promocję leśnictwa oraz ochrony przyrody.
Wydarzenie zgromadziło kilkaset dzieci z placówek oświatowych powiatu olsztyńskiego, które wspólnie sadziły młode pokolenie lasu. Sadzenie poprzedził stosowny instruktaż, przeprowadzony dla każdej z grup przez pracowników RDLP w Olsztynie oraz Nadleśnictwa Olsztyn. Dzieci miały okazję odwiedzić stoiska edukacyjne Nadleśnicwa Jedwabno, LKP "Lasy Mazurskie", Kudypy oraz Olsztynek.
Wydarzenie uatrakcyjniły pokazy pracy funkcjonariuszy policji z psami służbowymi, wóz bojowy OSP w Nowej Wsi oraz pokaz pierwszej pomocy przeprowadzony przez sanitariuszy z Medycznego Centrum Joanitów. Wśród atrakcji przygotowanych dla dzieci znalazły się również: wypuszczenie na wolność bielika z Ośrodka rehabilitacji ptaków drapieżnych w Leśnictwie Dąbrówka oraz przelot pokazowy samolotu gaśniczego Dromader.
Dziękujemy wszystkim za udział w obchodach.
Przygotowano na podstawie tekstu RDLP w Olsztynie
foto: Maciej Chromy, Tomasz Ramczykowski