Asset Publisher
OBIEKTY EDUKACYJNE
WIEŻA OBSERWACYJNO - WIDOKOWA NAD JEZIOREM KIELARSKIM
Widok z wieży rozpościera się na jezioro, okoliczne pola i lasy. Projekt powstał w 2013 roku. Ma na celu kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa, zwrócenie uwagi na piękno przyrody. Bezpośredni, bliski kontakt z naturą pozwala pogłębiać wiedzę przyrodniczą oraz nabywać prawidłowego stosunku do środowiska naturalnego. Płytkie jezioro obficie porośnięte roślinnością, niedostępne brzegi zajęte przez bagniska i trzęsawiska - to doskonale miejsce występowania ciekawej awifauny oraz odpowiedni biotop zwierząt leśnych. Wieża usytuowana została w finalnej części ścieżki przyrodniczo - leśnej "Zazdrość". Z tej racji jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów i miłośników przyrody, korzystających ze ścieżki .
Wieża stanowi istotny element podnoszący walory turystyczne okolicy. Służy jako idealne miejsce spotkań edukacyjnych z uczniami okolicznych placówek oświatowych. Projekt w dużym stopniu wspiera ruch turystyczny nasilony w tym regionie ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo miasta. Jego scentralizowanie przyczynia się do zmniejszenia presji na środowisko przyrodnicze.
ŚCIEŻKI PRZYRODNICZO-LEŚNE
Na terenie Nadleśnictwa Olsztyn znajdują się 4 ścieżki przyrodnicze. Skoncentrowanie ruchu turystycznego w określonych miejscach w dużym stopniu zapobiega to szkodnictwu leśnemu, pomaga optymalnie wykorzystać funkcje lasu, stwarza możliwość ochrony przyrody i ochrony przeciwpożarowej lasu. Usytuowano je niedaleko Olsztyna, w takich miejscach, by prezentowały w dostępny sposób bogactwo krajobrazowe regionu i dobrze służyły szeroko rozumianej edukacji. Korzysta z nich lokalne społeczeństwo tj. mieszkańcy okolicznych miejscowości i miasta Olsztyna, którzy preferują zarówno wycieczki piesze jak i rowerowe. Ścieżki są również idealnym miejscem spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu również dla dzieci ze szkół i przedszkoli.
Ścieżka przyrodniczo - leśna „Mendryny"
Długość: ok. 3,6 kilometra
Początek: obok Leśniczówki Mendryny.
Około 16 km od Olsztyna, niedaleko od ścieżki „jezioro Kośno" w pobliskim Leśnictwie Mendryny położona jest następna leśna ścieżka dydaktyczna. Jej trasa rozpoczyna się i kończy obok samej Leśniczówki. Wzdłuż szlaku o długości 3,6 km rozmieszczonych jest 10 tablic, omawiających w sposób maksymalnie przekrojowy zagadnienia dotyczące gospodarki leśnej. Prezentują one następujące tematy:
-
Drewno jako element środowiska przyrodniczego i jego znaczenie dla życia na ziemi,
-
Metody ochrony Lasy,
-
Typy siedliskowe lasu,
-
Historia życia drewna na przykładzie jego przekroju poprzecznego,
-
Fazy rozwojowe drzewostanu i zabiegi z zakresu hodowli, ochrony lasu i pozyskania drewna,
-
Zalety stosowania drewna,
-
Przykłady szkodliwej działalności człowieka w lesie,
-
Rola leśników w cyklu produkcyjnym lasu,
-
Przykłady nisz ekologicznych,
-
Budowa pionowa drzewostanu.
Prezentowana tematyka dostępna na ścieżce ma za zadanie przybliżyć osobom zwiedzającym zagadnienia dotyczące leśnictwa oraz umożliwić bliższe poznanie procesów rządzących środowiskiem leśnym.
Od roku 2007 przy ścieżce można podziwiać zbiornik małej retencji o powierzchni około 5 ha, dzięki któremu znacznie wzbogacone zostało środowisko fauny i flory.
Obok Leśniczówki znajduje się miejsce postoju pojazdów oraz wiata, przy której , za zgodą gospodarza, można rozpalić ognisko.
Kontakt: Leśniczy Piotr Gołaszewski, tel. 089/512 22 83
Ścieżka dydaktyczna „Dąbrówka"
Długość: ok. 1 kilometra
Początek: Leśniczówka Dąbrówka.
Przy ścieżce zainstalowano tablice dydaktyczne o tematyce:
-
poradnik leśnego wędrownika,
-
nasze drzewa leśne,
-
wędrówki drzew (nasiona),
-
powalone drzewo,
-
ochrona lasu,
-
budowa mrowiska,
-
chrust,
-
grzyby naszych lasów,
-
zwierzęta leśne,
-
łąka śródleśna,
-
plantacja choinkowa.
Na terenie ścieżki o długości około 1 km znajduje się wiata gdzie można odpocząć i za zgodą gospodarza rozpalić ognisko.
Kontakt: Leśniczy Jarosław Sikorski, tel. 089/513 03 91
Ścieżka przyrodniczo - leśna „ Jezioro Kośno"
Długość: ok. 15 kilometrów
Początek: obok mostu na rzece Koszenka.
Cechy krajobrazowe, bliskość dużej aglomeracji miejskiej oraz dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna sprawiają, że turyści chętnie odwiedzają kompleksy leśne Nadleśnictwa Olsztyn. Atrakcyjnym miejscem wypoczynku jest Jezioro Kośno, położone przy trasie Olsztyn - Szczytno w odległości 19 km od Olsztyna.
Jezioro wraz z przyległymi lasami wchodzi w skład Rezerwatu Krajobrazowego, którego zadaniem jest ochrona i zachowanie swoistych cech krajobrazu Pojezierza Olsztyńskiego.
Usytuowanie głównej osi zbiornika w kierunku północno - południowym, wysokie brzegi porośnięte wysokopiennym lasem i znaczna jego głębokość (maksymalna 44,5 m) powodują, że Jezioro wydaje się nieco tajemnicze i groźne.
Z myślą o turystach powstała w 1995 roku ścieżka przyrodniczo-leśna, biegnąca wokół jeziora, zaprojektowana tak aby ukazać największe walory przyrodnicze rezerwatu.
Na trasie ścieżki napotkamy dwadzieścia tablic informacyjnych, poświęconych charakterystyce niektórych gatunków roślin i zwierząt, które możemy napotkać na trasie wędrówki. .
Podczas spacerów często można spotkać dzikie zwierzęta: jelenie, sarny, dziki, lisy, zające, borsuki, kuny a nawet łosie i wilki.
Największym bogactwem Rezerwatu jest ptactwo wodne, od najliczniej występujących kaczek (krzyżówka, cyranka, cyraneczka, krakwa, podgorzałka, głowienka, gągoł), perkozów (dwuczuby, rdzawoszyi, perkozek), łabędzi, kormoranów, czapli itp., po tak rzadkie jak orzeł bielik czy rybołów, które niejednokrotnie można obserwować podczas wieczornych połowów na jeziorze.
Ponieważ ścieżka ma długość około 15 kilometrów, pokonanie jej w całości wymaga choćby minimalnego przygotowania kondycyjnego, ale można ją również pokonać na rowerze. Dwa punkty widokowe (w części północnej i południowej) pozwalają odpocząć i nacieszyć oczy pięknem tego niezwykłego jeziora. Dla turystów zmotoryzowanych przygotowano przy drogach trzy miejsca postoju pojazdów.
Uwaga: w związku z tym, iż ścieżka biegnie w większości przez teren Rezerwatu Przyrody "Jezioro Kośno", nie jest ona wyposażona w miejsca do rozpalania ognisk, biwakowania, czy organizowania imprez o charakterze masowym. Tego typu formy rekreacji wymagają uzgodnień z Wojewódzkim Konserwatorem Przyrody w Olsztynie.
Ścieżka przyrodniczo - leśna „Zazdrość"
Długość: ok. 6 kilometrów
Początek: przy osiedlu Tęczowy Las
Ścieżka przyrodnicza "Zazdrość" zaczyna się przy samym Olsztynie. Trasa prowadzi od Osiedla Jaroty na teren dawnego majątku rycerskiego Kielary nad Jeziorem Kielarskim. Można ją przebyć rowerem (raczej górskim) lub pieszo.
Ścieżka prezentuje w przystępny sposób walory przyrodnicze, krajobrazowe i historyczno - kulturowe Regionu:
Ścieżka kończy się na kielarskiej polanie, w pobliżu której znajduje się miejsce postoju pojazdów.
Kontakt: Leśniczy Piotr Wyszomierski, tel. 089/541 13 44
OŚRODEK REHABILITACJI PTAKÓW DRAPIEŻNYCH W LEŚNICTWIE DĄBRÓWKA
Przeczytaj więcej o Ośrodku Rehabilitacji...
Asset Publisher
Asset Publisher
HODOWLA LASU - czyli od nasionka do drzewa
HODOWLA LASU - czyli od nasionka do drzewa
Lasy z natury spełniają wiele funkcji. Niektóre z nich, uznane za szczególnie ważne dla człowieka, mogą być wspierane działaniami gospodarki leśnej. Poprzez hodowlę lasu rozumiemy zespół zabiegów odnowieniowych, pielęgnacyjnych i ochronnych, które wzorowane są na procesach naturalnych i dostosowane do fazy w której znajduje się las – tak więc inne dla uprawy, inne w drzewostanie dojrzałym.
Prace z zakresu hodowli lasu dzielimy na następujące działy:
- nasiennictwo – zbiór i przechowywanie nasion
- szkółkarstwo – produkcja sadzonek
- odnowienia i zalesienia
- pielęgnacja upraw i drzewostanów
- melioracje leśne.
Celem hodowli lasu jest zapewnienie stabilności i ciągłości rozwoju ekosystemów, przy osiągnięciu możliwie wysokiej produkcyjności. Chcąc osiągnąćsukces hodowlany dostosowuje się skład gatunkowy drzewostanówdo warunków siedliska, tak więc gospodarkę leśną prowadzi się w poszanowaniu przyrody – inaczej w górach i inaczej na niżu. Planując zadania hodowli lasu zwraca się uwagę na aktualne potrzeby i zachodzące procesy oraz możliwości ich wykorzystania.
Rębnia to nie jest sposób na ścięcie drzew w lesie , to metody postępowania zgodnie z którymi zastępuje się starsze, dojrzałe, pokolenie drzew innym pokoleniem – młodszym.
Odnowienia i zalesienia
Celem prac odnowieniowych i zalesieniowych jest inicjowanie i kształtowanie młodego pokolenia lasu. Odnowienie odbywa się na gruntach leśnych, a zalesienia na gruntach nieleśnych przeznaczonych pod uprawę.
Odnowienia i zalesienia na terenie Nadleśnictwa Olsztyna wg Planu Urządzenia Lasu na okres 2015-2024:
• na terenach otwartych
• zręby, halizny, płazowiny 557,78 ha
• grunty nieleśne 6,66 ha
• pod osłoną drzewostanu
• przy rębniach złożonych 465,87 ha
• dolesienia luk i przerzedzeń 10,12 ha
Odnowienia mogą być sztuczne, kiedy las zostaje posadzony lub posiany przez człowieka lub naturalne. Właściwie prowadzona gospodarka leśna oraz dogodne warunki siedliskowe sprawiają, że udział odnowień naturalnych w Nadleśnictwie Olsztyn jest znaczny. W roku 2016 zajmowały 23 % powierzchni wszystkich odnowień.
Tak właśnie wyglądają liczne odnowienia naturalne sosny zwyczajnej na terenie Nadleśnictwa Olsztyn
a tak buka zwyczajnego...
Jednak skąd leśnik wie ile sadzonek ma się znaleźć na odnawianej powierzchni?
Gospodarowanie w lesie regulują Ustawy, Rozporządzenia, Zarządzenia dyrektora generalnego LP. Załącznikiem do Zarządzenie Nr 53 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 21.11.2011r. są właśnie Zasady Hodowli Lasu. Jest to instrukcja która zawiera szczegółowe cele i zasady gospodarki leśnej. Ta właśnie instrukcja, podaje orientacyjne liczby sadzonek dla gatunku w tysiącach sztuk na 1 hektar, które wynikające z odległości miedzy sadzonkami,więźby – czyli schematu według którego drzewka będą sadzone.
Pielęgnowanie drzewostanu
Celem zabiegów pielęgnacyjnych jest wzrost jakości produkowanego surowca, a także zwiększenie odporności drzewostanu na działanie czynników biotycznych (np. owadów), abiotycznych (np. uszkodzenia od wiatru, śniegu), antropogenicznych. Zabiegi pielęgnacyjne to także regulowanie składu gatunkowego, form zmieszania gatunków, regulowanie zwarcia i kształtowanie klimatu wnętrza lasu.
Rozmiar zadań związanych z pielęgnacją młodego pokolenia wg Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Olsztyn na okres 2015-2024:
• Pielęgnowanie lasu na powierzchni 11668,64
w tym:
- pielęgnowanie upraw - 855,09
- pielęgnowanie młodników 1466,34
- trzebieże 9347,21
Selekcja i nasiennictwo
Dział ten ma za zadanie zachowanie najcenniejszych populacji drzew i ich systematyczne odtwarzanie.
Czynności związane z gospodarką nasienną w leśnictwie:
• ocena nasion – ich pochodzenia i walorów genetycznych
• zapewnienie trwałości lasu poprzez bogactwo gatunkowe,
• zapewnienie dostawy nasion na odpowiednim poziomie
• wybór i wykorzystanie najcenniejszych populacji rodzimych gatunków
• eliminowanie udziału gatunków obcych i obcego pochodzenia w tworzeniu nasion drzew i krzewów
• popieranie rodzimych, długowiecznych populacji ukształtowanych w wyniku selekcji
• poszerzanie zasięgu występowania najlepszych populacji, które dobrze dostosowują się do zmieniających się warunków środowiska.
Zachowaniu odrębności cennych rodzimych gatunków lasotwórczych służy podział Polski na regiony nasienne. Nadleśnictwo Olsztyn znajduje się w regionach nasiennych nr 10, 20, 21, 25.
Wyselekcjonowaną bazę nasienną stanowią:
1. Drzewostan wyselekcjonowany -v dojrzały dobrze ukształtowany drzewostan, wybierany jest spośród gospodarczych drzewostanów nasiennych. Jest on wyłączony od wyrębu, a jego głównym zadaniem jest intensywna produkcja nasion. Drzewostan taki można usunąć tylko za zgodą dyrektora generalnego Lasów Państwowych, dopiero wtedy, gdy przestanie spełniać funkcje nasienne. W terenie, drzewostany te są oznakowane się opaskami koloru żółtego o linii ciągłej, dodatkowo drzewa narożne oznakowane są dużą literą „N" tego samego koloru, a na obrzeżach ustawiane są tablice informacyjne. W naszym nadleśnictwie są dwa takie drzewostany sosny zwyczajnej w regionie nasiennym 21 o łącznej powierzchni 31,89 ha.
2. Drzewostany znanego pochodzenia - są to drzewostany wyróżniające się w danym regionie jakością hodowlaną, o pozytywnych cechach, zdrowe. Nasiona zbiera się u gatunków iglastych głównie z drzew ściętych, u gatunków liściastych głównie z ziemi lub drzew stojących do wieku rębności. Użytkowanie rębne odbywa się w latach dobrego lub przynajmniej średniego urodzaju nasion danego gatunku. W miarę usuwania tych drzewostanów wybiera się nowe o podobnych cechach i funkcjach. Ewidencję drzewostanów prowadzą nadleśnictwa i Regionalne Dyrekcje LP. W terenie drzewostany te są oznakowane opaskami koloru żółtego o linii przerywanej. W Nadleśnictwie Olsztyn istnieją drzewostany znanego pochodzenia dla takich gatunków jak: Sosna zwyczajna, Świerk pospolity, Dąb szypułkowy, Brzoza brodawkowata, Olcha czarna, Klon jawor, Jodła pospolita
3. Źródła nasion są to grupy drzew z których pozyskiwany jest materiał sadzeniowy. Nadleśnictwo posiada źródło nasion czereśni ptasiej w regionie nasiennym 20. Liczba drzew tego gatunku wynosi 566, na powierzchni 1,94 ha.
Nadleśnictwo posiada także źródło nasion klonu zwyczajnego – liczba drzew 12 na powierzchni 12,97 ha.
4. Plantacja nasienna
Na plantacji nasiennej rozmieszcza się :
· klony – wegetatywne potomstwo drzew matecznych uzyskiwane poprzez szczepienie, bądź ukorzenianie pędów
· rody – generatywne potomstwo drzew matecznych uzyskiwanego z nasion w odpowiedniej ilości i określonym rozmieszczeniu.
Plantacje takie powinny być izolowane od tego samego gatunku, w celu niedopuszczenia krzyżowania z niepożądanymi pyłkami.
Plantacje nasienne dostarczają nasion, które reprezentują genotypy drzew matecznych, co w efekcie daje potomstwo o ulepszonych cechach dziedzicznych.
Nadleśnictwo Olsztyn posiada plantacje nasienne klonowe w regionie nasiennym 251:
- lipy drobnolistnej z 32 klonów, na której początkowo posadzono 3397 szczepów na pow. 16,05 ha.
- modrzewia europejskiego z 31 klonów, na której początkowo posadzono 2 696 szczepów na pow. 13,60 ha
5. Uprawy pochodne – z nasion wybranych drzewostanów wyselekcjonowanych. Nadleśnictwo założyło bloki upraw pochodnych sosny w czterech leśnictwach, które po osiągnięciu wieku obradzania nasion stanowić będą bazę nasienną.
6. Drzewostan zachowawczy – drzewostan wytypowany do zachowania puli genetycznej
ze względu na jej określone cechy. Ewidencję drzewostanów zachowawczych prowadzi nadleśnictwo, RDLP i DGLP. W naszym nadleśnictwie istnieje taki drzewostan zachowawczy sosny zwyczajnej o powierzchni 61,79 ha.
POJĘCIA ZWIAZANE Z HODOWLĄ LASU
Czyszczenia późne – zabiegi pielęgnacyjne prowadzone w młodych drzewostanach po osiągnięciu przez nie zwarcia.
Mają one na celu rozluźnienie drzewostanu i usuniecie drzew niepożądanych.
Czyszczenia wczesne– zabiegi pielęgnacyjne prowadzone w młodych drzewostanach zwykle przed osiągnięciem przez nie zwarcia. Mają one na celu usuniecie chwastów, drzew wadliwych i regulowanie składu gatunkowego.
DOMIESZKA BIOCENOTYCZNA i PIELĘGNACYJNA – drzewa w drzewostanie rozmieszczone pojedynczo lub w grupach. Ich pierwszorzędnym zadaniem jest spełnianie funkcji innych niż produkcyjne, pozytywnie oddziaływają na warunki środowiska, drzewa drzewostanu głównego (domieszka pielęgnacyjna), zwierzęta (domieszka biocenotyczna).
Melioracje leśne, MAŁA RETENCJA – maja na celu poprawę uwilgotnienia siedlisk leśnych, zahamowanie odpływu wód powierzchniowych, zachowanie różnorodności ekosystemów leśnych oraz ochronę przeciwpożarową lasu.
MONOKULTURA – drzewostan składający się z drzew jednego gatunku. Współcześnie sadzi się drzewostany z udziałami więcej niż jednego gatunku.
Oczyszczanie się drzew – proces naturalny związany z konkurencja w drzewostanie o światło w wyniku którego
zamierają najniżej położone gałęzie, w języku leśników mówimy, że drzewa odrzucają gałęzie najstarszych okółków.
Podkrzesywanie – czynność polegająca na mechanicznym usuwaniu gałęzi najstarszego okółka w celu polepszeniu
jakości surowca drzewnego.
Przebudowa drzewostanu– zmienianie całkowite lub częściowe składu gatunkowego drzewostanu w celu dostosowania go do siedliska.
Rębnia – to metody postępowania zgodnie z którymi stopniowo zastępuje się starsze, dojrzałe, pokolenie drzew innym pokoleniem – młodszym.
Siewka – młode drzewko wyrastające po skiełkowaniu z nasiona.
UPRAWA LEŚNA, NALOT – to pierwsza faza drzewostanu, pochodzącego z odnowienia sztucznego (uprawa) lub odnowienia naturalnego (nalot), do chwili zetknięcia się drzewek koronami czyli do nastąpienia zwarcia.
Wiek RĘBNOŚCI – przeciętnywiek, w którym drzewostan danego gatunku osiąga stan, który kwalifikuje go do wycięcia
czyli wyrębu.
Trzebieże– zabiegi pielęgnacyjne polegają na usuwaniu wyznaczonych drzew z drzewostanu dojrzewającego.
Zrąb – powierzchnia leśna, na której prowadzi się ścinkę drzew.