Asset Publisher
OBIEKTY EDUKACYJNE
WIEŻA OBSERWACYJNO - WIDOKOWA NAD JEZIOREM KIELARSKIM
Widok z wieży rozpościera się na jezioro, okoliczne pola i lasy. Projekt powstał w 2013 roku. Ma na celu kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa, zwrócenie uwagi na piękno przyrody. Bezpośredni, bliski kontakt z naturą pozwala pogłębiać wiedzę przyrodniczą oraz nabywać prawidłowego stosunku do środowiska naturalnego. Płytkie jezioro obficie porośnięte roślinnością, niedostępne brzegi zajęte przez bagniska i trzęsawiska - to doskonale miejsce występowania ciekawej awifauny oraz odpowiedni biotop zwierząt leśnych. Wieża usytuowana została w finalnej części ścieżki przyrodniczo - leśnej "Zazdrość". Z tej racji jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów i miłośników przyrody, korzystających ze ścieżki .
Wieża stanowi istotny element podnoszący walory turystyczne okolicy. Służy jako idealne miejsce spotkań edukacyjnych z uczniami okolicznych placówek oświatowych. Projekt w dużym stopniu wspiera ruch turystyczny nasilony w tym regionie ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo miasta. Jego scentralizowanie przyczynia się do zmniejszenia presji na środowisko przyrodnicze.
ŚCIEŻKI PRZYRODNICZO-LEŚNE
Na terenie Nadleśnictwa Olsztyn znajdują się 4 ścieżki przyrodnicze. Skoncentrowanie ruchu turystycznego w określonych miejscach w dużym stopniu zapobiega to szkodnictwu leśnemu, pomaga optymalnie wykorzystać funkcje lasu, stwarza możliwość ochrony przyrody i ochrony przeciwpożarowej lasu. Usytuowano je niedaleko Olsztyna, w takich miejscach, by prezentowały w dostępny sposób bogactwo krajobrazowe regionu i dobrze służyły szeroko rozumianej edukacji. Korzysta z nich lokalne społeczeństwo tj. mieszkańcy okolicznych miejscowości i miasta Olsztyna, którzy preferują zarówno wycieczki piesze jak i rowerowe. Ścieżki są również idealnym miejscem spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu również dla dzieci ze szkół i przedszkoli.
Ścieżka przyrodniczo - leśna „Mendryny"
Długość: ok. 3,6 kilometra
Początek: obok Leśniczówki Mendryny.
Około 16 km od Olsztyna, niedaleko od ścieżki „jezioro Kośno" w pobliskim Leśnictwie Mendryny położona jest następna leśna ścieżka dydaktyczna. Jej trasa rozpoczyna się i kończy obok samej Leśniczówki. Wzdłuż szlaku o długości 3,6 km rozmieszczonych jest 10 tablic, omawiających w sposób maksymalnie przekrojowy zagadnienia dotyczące gospodarki leśnej. Prezentują one następujące tematy:
-
Drewno jako element środowiska przyrodniczego i jego znaczenie dla życia na ziemi,
-
Metody ochrony Lasy,
-
Typy siedliskowe lasu,
-
Historia życia drewna na przykładzie jego przekroju poprzecznego,
-
Fazy rozwojowe drzewostanu i zabiegi z zakresu hodowli, ochrony lasu i pozyskania drewna,
-
Zalety stosowania drewna,
-
Przykłady szkodliwej działalności człowieka w lesie,
-
Rola leśników w cyklu produkcyjnym lasu,
-
Przykłady nisz ekologicznych,
-
Budowa pionowa drzewostanu.
Prezentowana tematyka dostępna na ścieżce ma za zadanie przybliżyć osobom zwiedzającym zagadnienia dotyczące leśnictwa oraz umożliwić bliższe poznanie procesów rządzących środowiskiem leśnym.
Od roku 2007 przy ścieżce można podziwiać zbiornik małej retencji o powierzchni około 5 ha, dzięki któremu znacznie wzbogacone zostało środowisko fauny i flory.
Obok Leśniczówki znajduje się miejsce postoju pojazdów oraz wiata, przy której , za zgodą gospodarza, można rozpalić ognisko.
Kontakt: Leśniczy Piotr Gołaszewski, tel. 089/512 22 83
Ścieżka dydaktyczna „Dąbrówka"
Długość: ok. 1 kilometra
Początek: Leśniczówka Dąbrówka.
Przy ścieżce zainstalowano tablice dydaktyczne o tematyce:
-
poradnik leśnego wędrownika,
-
nasze drzewa leśne,
-
wędrówki drzew (nasiona),
-
powalone drzewo,
-
ochrona lasu,
-
budowa mrowiska,
-
chrust,
-
grzyby naszych lasów,
-
zwierzęta leśne,
-
łąka śródleśna,
-
plantacja choinkowa.
Na terenie ścieżki o długości około 1 km znajduje się wiata gdzie można odpocząć i za zgodą gospodarza rozpalić ognisko.
Kontakt: Leśniczy Jarosław Sikorski, tel. 089/513 03 91
Ścieżka przyrodniczo - leśna „ Jezioro Kośno"
Długość: ok. 15 kilometrów
Początek: obok mostu na rzece Koszenka.
Cechy krajobrazowe, bliskość dużej aglomeracji miejskiej oraz dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna sprawiają, że turyści chętnie odwiedzają kompleksy leśne Nadleśnictwa Olsztyn. Atrakcyjnym miejscem wypoczynku jest Jezioro Kośno, położone przy trasie Olsztyn - Szczytno w odległości 19 km od Olsztyna.
Jezioro wraz z przyległymi lasami wchodzi w skład Rezerwatu Krajobrazowego, którego zadaniem jest ochrona i zachowanie swoistych cech krajobrazu Pojezierza Olsztyńskiego.
Usytuowanie głównej osi zbiornika w kierunku północno - południowym, wysokie brzegi porośnięte wysokopiennym lasem i znaczna jego głębokość (maksymalna 44,5 m) powodują, że Jezioro wydaje się nieco tajemnicze i groźne.
Z myślą o turystach powstała w 1995 roku ścieżka przyrodniczo-leśna, biegnąca wokół jeziora, zaprojektowana tak aby ukazać największe walory przyrodnicze rezerwatu.
Na trasie ścieżki napotkamy dwadzieścia tablic informacyjnych, poświęconych charakterystyce niektórych gatunków roślin i zwierząt, które możemy napotkać na trasie wędrówki. .
Podczas spacerów często można spotkać dzikie zwierzęta: jelenie, sarny, dziki, lisy, zające, borsuki, kuny a nawet łosie i wilki.
Największym bogactwem Rezerwatu jest ptactwo wodne, od najliczniej występujących kaczek (krzyżówka, cyranka, cyraneczka, krakwa, podgorzałka, głowienka, gągoł), perkozów (dwuczuby, rdzawoszyi, perkozek), łabędzi, kormoranów, czapli itp., po tak rzadkie jak orzeł bielik czy rybołów, które niejednokrotnie można obserwować podczas wieczornych połowów na jeziorze.
Ponieważ ścieżka ma długość około 15 kilometrów, pokonanie jej w całości wymaga choćby minimalnego przygotowania kondycyjnego, ale można ją również pokonać na rowerze. Dwa punkty widokowe (w części północnej i południowej) pozwalają odpocząć i nacieszyć oczy pięknem tego niezwykłego jeziora. Dla turystów zmotoryzowanych przygotowano przy drogach trzy miejsca postoju pojazdów.
Uwaga: w związku z tym, iż ścieżka biegnie w większości przez teren Rezerwatu Przyrody "Jezioro Kośno", nie jest ona wyposażona w miejsca do rozpalania ognisk, biwakowania, czy organizowania imprez o charakterze masowym. Tego typu formy rekreacji wymagają uzgodnień z Wojewódzkim Konserwatorem Przyrody w Olsztynie.
Ścieżka przyrodniczo - leśna „Zazdrość"
Długość: ok. 6 kilometrów
Początek: przy osiedlu Tęczowy Las
Ścieżka przyrodnicza "Zazdrość" zaczyna się przy samym Olsztynie. Trasa prowadzi od Osiedla Jaroty na teren dawnego majątku rycerskiego Kielary nad Jeziorem Kielarskim. Można ją przebyć rowerem (raczej górskim) lub pieszo.
Ścieżka prezentuje w przystępny sposób walory przyrodnicze, krajobrazowe i historyczno - kulturowe Regionu:
Ścieżka kończy się na kielarskiej polanie, w pobliżu której znajduje się miejsce postoju pojazdów.
Kontakt: Leśniczy Piotr Wyszomierski, tel. 089/541 13 44
OŚRODEK REHABILITACJI PTAKÓW DRAPIEŻNYCH W LEŚNICTWIE DĄBRÓWKA
Przeczytaj więcej o Ośrodku Rehabilitacji...
Asset Publisher
Dodaj do kosza i takie okazy!
Dodaj do kosza i takie okazy!
W 2023 roku Lasy Państwowe zebrały i wywiozły z polskich lasów 80,6 tysiąca metrów sześciennych śmieci, za co zapłaciły 32,5 mln złotych. Gdyby te śmieci załadować na TIRy i ustawić w przestrzeni miejskiej, np. w Warszawie, to powstałby korek od Pałacu Kultury i Nauki do Muzeum w Wilanowie. Dlatego leśnicy ruszają z nową kampanią, w której apelują do grzybiarzy, by korzystając z dóbr lasu, dali mu też coś od siebie i zabrali ze sobą śmieci.
To pierwsza kampania Lasów Państwowych wygenerowana w całości przez AI.
Kampania została wygenerowana przez sztuczną inteligencję, ale problem śmieci w lasach jest jak najbardziej prawdziwy.
Gatunki trujące polskie lasy to:
Nazwa gatunkowa: Puszynka leśna
Występowanie: Najczęściej występuje grupowo, po kilka sztuk.
Gatunek TRUJĄCY środowisko leśne przez około 100 lat!
Przydatność: Okaz trujący dla lasu! ❌
Zalecenia: Usunąć ze środowiska leśnego
Rodzaj kosza: Żółty – metale i tworzywa sztuczne🟡
Nazwa gatunkowa: Butelczak wiecznisty
Występowanie: Zasiedla lasy iglaste, liściaste, „różniaste”.
Gatunek TRUJĄCY środowisko leśne przez około 450 lat!
Przydatność: Okaz trujący dla lasu! ❌
Zalecenia: Usunąć ze środowiska leśnego
Rodzaj kosza: Żółty – metale i tworzywa sztuczne🟡
Nazwa gatunkowa: Papierzak szkaradny
Występowanie: „Lubi” leśne gęstwiny i wysokie trawy.
Gatunek TRUJĄCY środowisko leśne przez około 6 tygodni
Przydatność: Okaz trujący dla lasu! ❌
Zalecenia: Usunąć ze środowiska leśnego
Rodzaj kosza: niebieski - papier 🔵
„Te gatunki grzybów są fikcyjne, wykreowała je sztuczna inteligencja, ale problem dla nas – leśników, jest bardzo realny. Mimo, że na przestrzeni lat obserwujemy spadek ilości śmieci w lasach, to koszt ich usuwania z lasu stale rośnie. Nadal jest źle i nadal mamy w lasach górę śmieci, której uprzątniecie jest bardzo kosztowne”- mówi Bartłomiej Barański z Biura Prasowego Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
Za równowartość kosztów jakie Lasy Państwowe zapłaciły w 2023 za zebranie i wywóz śmieci z lasu (32,5 mln zł), można by zakupić ponad 50 w pełni wyposażonych karetek pogotowia lub ponad 30 wozów strażackich. To także ok. 1/5 budżetu jaki lasy Państwowe wydają każdego roku na ochronę przeciwpożarową.
„Te pieniądze naprawdę można lepiej wydawać, gdyby tylko Polacy nie śmiecili w lasach. Tak się niestety nie dzieje, dlatego apelujemy do osób, które kochają las, bywają w nim np. na grzybach, by za każdym razem zabrali z niego chociaż po 5 pozostawionych tam śmieci. To bardzo pomoże leśnym roślinom i zwierzętom, środowisku i wszystkim nam, którzy z lasu korzystamy”- dodaje Barański.
Śmieci pozostawione w lasach stwarzają zagrożenie pożarowe, zanieczyszczają ekosystemy i bywają śmiertelnymi pułapkami dla owadów i małych oraz średnich zwierząt. Raz wyrzucone w lesie odpady pozostaną tam bardzo długo. „Papierzak Szkaradny” zostanie tam ponad miesiąc, ale już „Butelczak Wiecznisty” przez 500 lat.
Każdy leśniczy, podleśniczy czy inżynier nadzoru ma w samochodzie worek na śmieci i jednorazowe rękawiczki. Terenowi pracownicy Lasów Państwowych codziennie zbierają w lesie śmieci.
W kampanii #zabierz5zlasu apelują o to, żeby w lasach nie śmiecić, a jeżeli napotkamy już w lesie śmieci, to żeby choć 5 z nich zabrać z lasu i w ten sposób pomóc przyrodzie.
Największym problemem w lasach są niestety śmieci wielkogabarytowe, pozostałości po remontach, meble, sprzęt AGD, elektrośmieci i opony.
Kilka lat temu w lasach Nadleśnictwa Kudypy ktoś porzucił 4 palety zepsutych kurzych jaj. Ostatnio w lesie niedaleko Wejherowa leśnicy odkryli 500 kg rybich wnętrzności. Zdarzają się także samochody, armatura łazienkowa czy sprzęt biurowy, taki jak zepsute drukarki czy faksy. Takich śmieci grzybiarze i spacerowicze nie zabiorą z lasu. Muszą to zrobić wyspecjalizowane firmy, a to niestety kosztuje.
„Mamy nadzieję, że ta kampania przyczyni się do ograniczenia ilości śmieci w lasach i wszyscy uświadomimy sobie, że lasy to nasze wspólne dobro i wspólna odpowiedzialność”- dodaje leśnik.
Koncepcja kampanii powstała we współpracy Lasów Państwowych z ekspertami ds. wykorzystania technologii AI:
Szymon Demirkol - koncepcja, realizacja i koordynacja produkcji materiałów AI;
Martinez Swystun – realizacja produkcji materiałów AI;
Anna Choszcz-Sendrowska oraz Bartłomiej Barański – koordynacja kampanii i nadzór merytoryczny Lasów Państwowych.