Wydawca treści Wydawca treści

ŁOWIECTWO

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Przeczytaj więcej o łowiectwie w polsce

Na terenie Nadleśnictwa Olsztyn znajduje się 9 obwodów łowieckich, z których osiem należy do kół łowieckich : „Żubr", „Głuszec", „Olszynka", "Łoś", "Świt", i "Kaczor", a jeden jest Ośrodkiem Hodowli Zwierzyny.

W OHZ nr 241, o pow. 10446 ha największe populacje reprezentują jelenie, dziki, sarny, a wśród zwierzyny drobnej zające, jenoty, borsuki, lisy i kaczki. Z gatunków dzikiej zwierzyny rzadziej spotykanych pojedynczo występują : wilk, jarząbek, łoś. Większą część obwodu stanowi jeden kompleks leśny z licznymi matecznikami jeleni. Obrzeża lasów okolone są polami uprawnymi stanowiącymi bogatą bazę żerową (pszenica, bobik, kukurydza), a liczne cieki i zbiorniki wodne zapewniają obfite zaopatrzenie w wodę.

Stany zwierzyny  utrzymywane są w zagęszczeniu odpowiadającym pojemności obwodu, a po wykonywanych odstrzałach obserwuje się stale wzrastającą jej kondycję.

Większość zwierzyny trofealnej jest pozyskiwana przez myśliwych „dewizowych", ale również polskich.

Obwód bogato wyposażono w urządzenia łowieckie, a dzięki bogatej bazie pokarmowej i dokarmianiu zwierzyna jest w bardzo dobrej kondycji.

Nadleśnictwo zachowuje również dobrą współpracę z myśliwymi. W Leśnictwie Mazuchy istnieje Ośrodek Doskonalenia Umiejętności Psa Myśliwskiego. Upowszechniana jest w nim kultura i tradycja łowiecka. Cyklicznie odbywają się w nim pokazy i konkursy psów.


 

Dużym problemem jest obecność dwóch ruchliwych tras przecinających kompleks leśny i dosyć częste w związku z tym upadki zwierzyny w wyniku kolizji z pojazdami. Dla zwierzyny drobnej oraz saren największym zagrożeniem są wałęsające się psy. Natomiast bliskie sąsiedztwo miasta Olsztyn powoduje dużą penetrację lasów, zwłaszcza w okresie lata i grzybobrania.

Regulamin Organizacyjny Ośrodka Hodowli Zwierzyny w Nadleśnictwie Olsztyn

Szkody łowieckie:  wnioski o szacowanie szkód łowieckich składać należy do zarządcy lub dzierżawcy obwodu łowieckiego tj.:
-  wnioski dotyczące szkód na terenie Ośrodka Hodowli Zwierzyny Nadleśnictwa Olsztyn, składać należy do biura Nadleśnictwa, Zazdrość 3, 10-687 Zazdrość


-  wnioski dotyczące szkód na terenie dzierżawionym przez Koła Łowieckie - do siedziby odpowiedniego  Koła Łowieckiego.

Wzór wniosku o szacowanie szkód łowieckich

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Bezpieczne wakacje 2024

Bezpieczne wakacje 2024

18 czerwca na Polu Kempingowym w Tumianach nad Jeziorem Pisz odbył się festyn prewencyjno-edukacyjny „Bezpieczne wakacje 2024” zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe wspólnie z Komendą Miejską Policji w Olsztynie.

Podczas wydarzenia odbyły się m.in. pokazy ratownictwa wodnego, demonstracja udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, pokazy akcji straży pożarnej, czy pokaz zadań wykonywanych przez policyjnego psa służbowego.

Wydarzenie było okazją do uświadomienia dzieciom jakie umiejętności i wiedza jest potrzebna do spędzenia bezpiecznych wakacji nad wodą, czy też w lesie.

Pokazom towarzyszyły konkursy, prelekcje, gry i zabawy z nagrodami.

Nadleśnictwo Olsztyn przygotowało stoisko na którym można było m.in. dowiedzieć się nt. jak przygotować się do wycieczki do lasu, zapoznać się z zagrożeniami, które mogą je spotkać w lesie, odpowiedzieć na pytania związane z leśnymi mieszkańcami oraz poznać leśny savoir-vivre.

Fot. Przemysław Bastek