Wydawca treści
ZASOBY LEŚNE
Powierzchnia ogólna Nadleśnictwa według stanu na dzień 01.01.2020 r. wynosi 16003,58 ha.
Granice Nadleśnictwa są dosyć nieregularne, ale w większości wyraźne. Ich nieregularność sprawia, że często wchodzą one w głąb lasu, tworząc enklawy i półenklawy gruntów obcych, co utrudnia prowadzenie gospodarki leśnej. Uprawy, które sąsiadują
z enklawami gruntów ornych, w szczególności z łąkami, narażone są na szkody powstałe w wyniku wypasu bydła.
Ogółem w Nadleśnictwie wyróżniono 14 typów siedliskowych lasu. Przeważają tu siedliska boru mieszanego świeżego i lasu mieszanego świeżego.
Warunki glebowe oraz cechy klimatu stwarzają bardzo dobre warunki dla drzewostanów sosnowych, które zajmują 75,58 % powierzchni leśnej zalesionej Nadleśnictwa i występują na wszystkich typach siedliskowych lasu z wyjątkiem olsu jesionowego i lasu łęgowego. Poza sosną duże znaczenie jako gatunki lasotwórcze mają: świerk, dąb, buk, olcha, brzoza i modrzew.
Poniższy wykres przedstawia powierzchniowy udział gatunków w lasach Nadleśnictwa Olsztyn.
Najnowsze aktualności
Bezpieczne wakacje 2024
Bezpieczne wakacje 2024
18 czerwca na Polu Kempingowym w Tumianach nad Jeziorem Pisz odbył się festyn prewencyjno-edukacyjny „Bezpieczne wakacje 2024” zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe wspólnie z Komendą Miejską Policji w Olsztynie.
Podczas wydarzenia odbyły się m.in. pokazy ratownictwa wodnego, demonstracja udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, pokazy akcji straży pożarnej, czy pokaz zadań wykonywanych przez policyjnego psa służbowego.
Wydarzenie było okazją do uświadomienia dzieciom jakie umiejętności i wiedza jest potrzebna do spędzenia bezpiecznych wakacji nad wodą, czy też w lesie.
Pokazom towarzyszyły konkursy, prelekcje, gry i zabawy z nagrodami.
Nadleśnictwo Olsztyn przygotowało stoisko na którym można było m.in. dowiedzieć się nt. jak przygotować się do wycieczki do lasu, zapoznać się z zagrożeniami, które mogą je spotkać w lesie, odpowiedzieć na pytania związane z leśnymi mieszkańcami oraz poznać leśny savoir-vivre.
Fot. Przemysław Bastek