Wydawca treści Wydawca treści

ZASOBY LEŚNE

Powierzchnia ogólna Nadleśnictwa według stanu na dzień 01.01.2020 r. wynosi 16003,58 ha.

Granice Nadleśnictwa są dosyć nieregularne, ale w większości wyraźne. Ich nieregularność sprawia, że często wchodzą one w głąb lasu, tworząc enklawy i półenklawy gruntów obcych, co utrudnia prowadzenie gospodarki leśnej. Uprawy, które sąsiadują
z enklawami gruntów ornych, w szczególności z łąkami, narażone są na szkody powstałe w wyniku wypasu bydła.

Ogółem w Nadleśnictwie wyróżniono 14 typów siedliskowych lasu. Przeważają tu siedliska boru mieszanego świeżego i lasu mieszanego świeżego.

 

 

 

Warunki glebowe oraz cechy klimatu stwarzają bardzo dobre warunki dla drzewostanów sosnowych, które zajmują 75,58 % powierzchni leśnej zalesionej Nadleśnictwa i występują na wszystkich typach siedliskowych lasu z wyjątkiem olsu jesionowego i lasu łęgowego. Poza sosną duże znaczenie jako gatunki lasotwórcze mają: świerk, dąb, buk, olcha, brzoza i modrzew.

Poniższy wykres przedstawia powierzchniowy udział gatunków w lasach Nadleśnictwa Olsztyn.

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Las do góry nogami” w Nadleśnictwie Olsztyn

„Las do góry nogami” w Nadleśnictwie Olsztyn

30 sierpnia 2024 r. w Nadleśnictwie Olsztyn odbyła się akcja pn. „Las do góry nogami”, która zorganizowana została z okazji Międzynarodowej Nocy Nietoperzy w ramach międzynarodowego porozumienia EUROBATS, mającego na celu ochronę europejskich populacji nietoperzy.

 

Akcję otworzył Nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztyn Pan Paweł Artych. W spotkaniu wzięło udział wielu sympatyków przyrody, którzy wysłuchali bardzo ciekawej prelekcji chiropterologa Pana Pawła Janczyka z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy. Poznaliśmy rodzime gatunki nietoperzy, ich biologię, znaczenie w przyrodzie oraz sposoby ochrony, wiemy już co zrobić gdy napotkamy rannego nietoperza lub gdy wleci niepostrzeżenie do naszego mieszkania.

 

Następnie o zmierzchu wszyscy wybraliśmy się do lasu przy Nadleśnictwie Olsztyn, gdzie mogliśmy obserwować latające nietoperze oraz nasłuchiwać dźwięków wydawanych przez te fascynujące zwierzęta przy użyciu detektorów ultradźwiękowych.

 

Spotkanie w ramach akcji „Las do góry nogami” umożliwiło uczestnikom zanurzenie się w tajemniczy, nocny świat nietoperzy i odkrycia, jak wiele znaczą dla naszej przyrody te fascynujące ssaki.