Wydawca treści
UŻYTKI EKOLOGICZNE
Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.
Na terenie Nadleśnictwa Olsztyn uznano użytki ekologiczne:
- „Łęgajny" - to śródpólna enklawa przy rzece Pisa o powierzchni 1,05 ha z sosnami i świerkami oraz licznymi krzewami, która stanowi ostoję i wodopój w rzece dla zwierząt i ptaków
- „Jezioro Czerwonka Duża" (pow. 28,86 ha) i „Jezioro Czerwonka Mała" (pow. 22,85 ha)
- Zbiornik retencyjny Purda Leśna" (powierzchnia 6,89 ha) - jego celem jest zachowanie różnorodności biologicznej obszaru wodno-błotnego stanowiącego miejsce występowania wielu ptaków.
- „Dzika Korsakówka" – (powierzchnia 27,59 ha), którego celem jest zachowanie obszaru wodno-błotnego stanowiącego miejsce występowania rzadkich siedlisk hydrogenicznych (związane z wodą i zachodzącymi w związku z nią procesami) wraz z zasiedlającymi je gatunkami roślin i zwierząt.
Najnowsze aktualności
Zakaz wstępu do lasu
Zakaz wstępu do lasu
W skutek nawałnicy, która wieczorem 11 lipca br. spustoszyła znaczną część lasów Nadleśnictwa Olsztyn, decyzją Nadleśniczego Nadleśnictwa Olsztyn wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasu w Leśnictwach Mendryny, Graszk i Gaj. Zakaz ten obowiązuje od 24 lipca 2024 r. do 31 października 2024 r.
Zakaz został wprowadzony by uniknąć ryzyka wypadków. Poskręcane, zawieszone i połamane konary, jak i całe drzewa stanowią dla każdego śmiertelne niebezpieczeństwo.
Apelujemy o ostrożność, rozsądek i respektowanie ww. zakazu, odłóżmy spacery na inny termin. Leśnicy we współpracy z innymi służbami na bieżąco usuwają powalone i połamane drzewa, by udrożnić drogi i zapewnić wszystkim bezpieczeństwo.