Wydawca treści Wydawca treści

URZĄDZANIE LASU

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji, zawiera m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Działalność Nadleśnictwa Olsztyn oparta jest na podstawie aktualnego Planu Urządzenia Lasu na okres 01.01.2025 r. - 31.12.2034 r. Plan ten został zatwierdzony decyzją Ministra Środowiska nr DLŁ-WGL.8100.9.2025.MP z dnia 28.04.2025 r.

 

Treść decyzji Ministra i opis ogólny Nadleśnictwa (Elaborat) do pobrania poniżej.


Decyzja Ministra w sprawie PUL

Elaborat - ogólny opis Nadleśnictwa Olsztyn

Program ochrony przyrody

Prognoza oddziaływania na środowisko

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Szkolenie kadry kierowniczej Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie

Szkolenie kadry kierowniczej Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie

W siedzibie Nadleśnictwa Olsztyn odbyło się szkolenie kadry kierowniczej Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Głównym celem było doskonalenie umiejętności zarządzania oraz pogłębienie wiedzy w kluczowych obszarach codziennej pracy służb mundurowych.

W piątek (11.04.2025 r.) w siedzibie Nadleśnictwa Olsztyn w m. Zazdrość odbyło się kompleksowe szkolenie kadry kierowniczej, którego głównym celem było doskonalenie umiejętności zarządzania oraz pogłębienie wiedzy w kluczowych obszarach codziennej pracy służb mundurowych.

 Spotkanie obejmowało szereg prelekcji, których tematyka, choć różnorodna, łączyła się we wspólnym dążeniu do podnoszenia skuteczności działań i wzmacniania bezpieczeństwa społecznego.

Podczas szkolenia omówiono m.in. podstawy psychologiczne zarządzania zespołem ludzkim, co ma ogromne znaczenie w pracy na stanowisku kierowniczym, szczególnie w sytuacjach stresowych i kryzysowych. Uczestnicy spotkania zapoznali się także z procedurą wnioskowania o wsparcie działań bojowych policjantów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji, co pomoże na skuteczne i szybkie działania w wymagających tego sytuacjach.

Ważnym elementem była analiza form zabezpieczenia wydarzeń na podstawie Zarządzenia nr 20 Komendanta Głównego Policji w sprawie metod i form przygotowania i realizacji działań policyjnych w związku ze zdarzeniami szczególnymi oraz omówienie zasad działania negocjatorów policyjnych- nieodzownych w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Poruszono także temat współpracy ze strażnikami leśnymi, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście działań na terenach leśnych.

Nie zabrakło również zagadnień prawnych- uczestnicy zapoznali się z przepisami dotyczącymi cudzoziemców oraz regulacjami wynikającymi z kampanii pn. ”MOC-tak, PRZEMOC- nie”, co wpisuje się w działania profilaktyczne i edukacyjne Policji.

Tego typu szkolenia są niezwykle istotne- pozwalają na aktualizację wiedzy, wymianę doświadczeń oraz lepsze przygotowanie kierownictwa do reagowania na wyzwania współczesnej rzeczywistości.

treść artykułu oraz zdjęcia: Komenda Miejska Policji w Olsztynie