Wydawca treści Wydawca treści

OFERTA EDUKACYJNA

Aby upowszechnić w społeczeństwie wiedzę o środowisku leśnym oraz podnieść świadomość w zakresie odpowiedzialnego korzystania ze wszystkich funkcji lasu, Nadleśnictwo Olsztyn od lat prowadzi edukację przyrodniczo-leśną.

Nadleśnictwa  u wrót miasta stwarza możliwość współpracy z wieloma placówkami oświatowymi. Leśnicy często odwiedzają szkoły i przedszkola, gdzie prowadzą lekcje przyrodnicze, opowiadają dzieciom o lesie, jego mieszkańcach, bogactwach przyrody.

Najlepsza formą zdobywania wiedzy są zajęcia terenowe, prowadzone w Nadleśnictwie na ścieżkach przyrodniczo-leśnych. Dzieci biorące w nich udział uczą się obserwować przyrodę, zachęcane są do samodzielnego poznawania natury, a przy okazji mogą spędzić aktywnie czas. Ścieżki wytyczono w najciekawszych fragmentach terenów leśnych , przebiegają przez miejsca bogate w walory krajobrazowe, szczególnie atrakcyjnie turystycznie.

* ścieżka przyrodniczo-leśna "Mendryny"- w dostępny sposób omawia zagadnienia gospodarki leśnej oraz program "Mała retencja w Lasach Państwowych"

* ścieżka turystyczno-krajobrazowa "Jezioro Kośno"biegnąca wokół jeziora, zaprojektowana została tak, aby przybliżyć najcenniejsze walory krajobrazowe istniejącego tam rezerwatu

* ścieżka dydaktyczna "Dąbrówka"- stworzona z myślą o najmłodszych, pozwala poznać drzewa leśne oraz zwierzęta żyjące w lesie. Jej dodatkowym atutem jest bezpośrednie sąsiedztwo Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych.

* ścieżka przyrodniczo-leśna "Zazdrość"- stanowi swoiste połączenie miasta z lasem, rozpoczyna się na osiedlu Jaroty i prowadzi przez leśne urokliwe ostępy na teren dawnego majątku rycerskiego Kielary nad Jeziorem Kielarskim. Dzięki niej poznać można bogactwo krajobrazowe i historyczno-kulturowe regionu.

 

Przeczytaj więcej o ścieżkach przyrodniczych

 

Wszystkich miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku, którzy chcieliby  poszerzyć swoją wiedzę o lesie zapraszamy do odwiedzenia naszych ścieżek.  Zainteresowani mogą wędrować nimi w towarzystwie leśnika, który z całą pewnością pomoże odkryć tajemnice przyrody.

Miejscami, bogatymi w walory przyrodnicze, które warto odwiedzić są również:

 

* Rezerwat Krajobrazowy „Jeziora Kośno"o powierzchni 1232,85ha, celem ochrony jest zachowanie w stanie naturalnym piękna krajobrazu i czystości wód Jeziora Kośno wraz z otaczającymi je lasami.


* Rezerwat Krajobrazowy „Las Warmiński" o powierzchni 1798,18ha, którego przedmiotem ochrony są charakterystyczne dla Warmii i Mazur zespoły leśne ze stanowiskami gatunków roślin chronionych oraz urokliwe przełomy rzeki Łyna.

 

Miłośnicy wypraw rowerowych i kajakowych mogą także realizować swoje hobby na wytyczonych trasach turystycznych:

 

* szlak kajakowy Kalwa – Olsztyn o długości około 90km biegnący od Jeziora Kalwa przez jeziora: Kośno, Bogdańskie Umląg, Wadąg i dalej rzeką Wadąg i Łyną do zamku w Olsztynie. Całość spływu trwa 3 dni. Na trasie Rezerwat Jezioro Kośno oraz zabytkowe młyny Pajtuny i Patryki. Istnieje również krótsza wersja spływu od Pajtun do Jeziora Wadąg.  

* trasa rowerowa Ruś o długości 10km- prezentuje piękno krajobrazu warmińskiego, Rezerwat Las Warmiński i ciekawe pomniki przyrody. Biegnie wokół jeziora Kielarskiego, zaczyna się i kończy w miejscowości Ruś.

* trasa rowerowa Purda-Serwent o długości ok. 14 km- biegnąca od miejscowości Purda wokół jeziora Serwent.

 

Dla turystów Nadleśnictwo przygotowało liczne miejsca postoju pojazdów i wiaty gdzie można odpocząć, posilić się, a za zgodą Nadleśnictwa rozpalić ognisko. Oferta kierowana jest do dorosłych, dzieci i młodzieży zarówno  z okolicznych miejscowości jak i turystów wypoczywających na terenie Nadleśnictwa.

 

Pobierz mapę turystyczną

 

W 2013 roku nad Jeziorem Kielarskim powstała wieża obserwacyjno-widokowa, która stanowi istotny element podnoszący walory turystyczne okolicy. Służy jako idealne miejsce spotkań edukacyjnych z uczniami okolicznych placówek oświatowych. Projekt w dużym stopniu wspiera  również ruch turystyczny nasilony w tym regionie.

 

Na Polanie Kielarskiej, niedaleko wieży widokowej wyznaczone jest czasowo jedno miejsce na ognisko.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aby rozpalić w tym miejscu ognisko, każdorazowo należy zwrócić się do Nadleśnictwa Olsztyn, z prośbą o wyrażenie zgody na rozpalenie ognia. Dobrze to zrobić z wyprzedzeniem i poczekać na odpowiedź.

W mailu należy podać:
- datę,
- planowane godziny palenia ognia oraz wskazać osobę odpowiedzialną i kontakt do niej.

  • Ognisko można rozpalić przy bezwietrznej pogodzieWarto też wcześniej przemyśleć kwestię podpałki, aby nie niszczyć do tego celu np. kory.
  • Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności,
  • Przed opuszczeniem obiektu, ogień należy trwale ugasić, a teren uprzątnąć.

Jest możliwość zakupu drewna ogniskowego u leśniczego Leśnictwa Zazdrość jednak należy mieć świadomość, że jest ono nieprzeschnięte i będzie się trudno  palić, a także jest w dużych kawałkach wymagających porąbania.

Przypominamy, że: przed wizytą w lesie, zwłaszcza w upalne dni, kiedy od wielu dni nie spadł deszcz, należy sprawdzić, czy nie został wprowadzony zakaz wstępu do lasu http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/


Warto mieć na uwadze, to że zgodnie z §3 Kodeksu Wykroczeń, "Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany"

 

Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo jest Twoją odpowiedzialnością.

 

 

Nadleśnictwo Olsztyn współpracuje z wieloma instytucjami oraz organizacjami społecznymi. W ramach tej współpracy organizowane są konkursy o tematyceleśnej, akcje ekologiczne, spotkania rekreacyjne, plenery malarskie. Publikujemy również ciekawe materiały informacyjne, mapy, foldery dotyczące lasu, propagujące ochronę przyrody, proekologiczną gospodarkę leśną, rozsądne gospodarowanie zasobami leśnymi. Staramy się w jak największym stopniu dotrzeć do społeczeństwa, zaszczepić w świadomości dzieci i młodzieży chęć ochrony środowiska naturalnego i utrzymania bogactw natury dla przyszłych pokoleń.

 

Regulamin uczestnictwa w zajęciach z edukacji leśnej

Oświadczenie - zapoznanie się z regulaminem

 

 

 

Od roku 2012, kiedy to Dyrektor Generalny Lasów Państwowych powołał Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Olsztyńskie" , w którego skład wchodzi Nadleśnictwo Olsztyn, edukacja leśna prowadzona jest w bardzo dużym zakresie.

Osoba odpowiedzialna za edukację przyrodniczo-leśną w Nadleśnictwie Olsztyn - Katarzyna Kuderska-Kaniuka, tel: (89)5327884 katarzyna.kuderska@olsztyn.lasy.gov.pl


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sprzedaż choinek

Sprzedaż choinek

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się dużymi krokami…. Ich nieodłącznym elementem jest tradycyjne drzewko, popularna choinka. Pamiętajmy, że kupując drzewko świąteczne od Lasów Państwowych mamy pewność, że kupimy drzewko hodowane w tym celu i pozyskane w sposób legalny. W związku z tym Nadleśnictwo Olsztyn wychodzi naprzeciw Państwa potrzebom i organizuje sprzedaż choinek. 

GDZIE?: Nadleśnictwo Olsztyn, Zazdrość 3

KIEDY?: 14-15 grudnia 2024

O KTÓREJ?: w godzinach 9.00-15.00

Dodatkowo sprzedaż choinek będzie odbywała się w poszczególnych Leśnictwach – zachęcamy do kontaktu z Leśniczymi w celu uzyskania dodatkowych informacji.

Będziemy czekać na Państwa pod budynkiem Nadleśnictwa Olsztyn w przedświąteczny weekend, oprócz możliwości zakupu choinek, oferujemy świąteczną atmosferę oraz możliwość rozgrzania się ciepłą herbatą i kawą.

Serdecznie zapraszamy