Asset Publisher Asset Publisher

PROJEKTY I FUNDUSZE

Na terenie Nadleśnictwa Olsztyn w ramach projektu "Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych" zrealizowano przedsięwzięcie pn. "Mała retencja Dąbrówka". Działanie to współfinansowane jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

 

Projekt Małej Retencji Nizinnej ma na celu retencję wód powierzchniowo-gruntowych na obszarach administrowanych przez PGL Lasy Państwowe, w obrębie zlewni cieków, przy jednoczesnym zachowaniu i wspieraniu rozwoju krajobrazu naturalnego. Główne założenia to wspieranie pro-środowiskowych metod retencjonowania wody w lasach między innymi poprzez zahamowanie odpływu wód powierzchniowych, w tym: zwiększenie wykorzystania zasobów wodnych poprzez adaptację istniejących systemów melioracyjnych do pełnienia funkcji retencyjnych, budowa zbiorników małej retencji, spowolnianie obiegu wody w zlewniach za pomocą progów, bystrotoków, urządzeń piętrzących na ciekach, renaturyzacja mokradeł. Projekt jest realizowany na terenie 178 nadleśnictw w ramach ok. 400 gmin i obejmuje budowę ponad 3300 obiektów, które łącznie retencjonują 31 mln m3.

Jego celem jest likwidacja w lasach nizinnych skutków pogorszenia naturalnych stosunków wodnych, które spowodowały lub powodują zmiany w reżimie hydrologicznym całej zlewni.

Jest to pierwsze w Europie, realizowane na tak wielką skalę, przedsięwzięcie związane z małą retencją w lasach, który zostało bardzo wysoko oceniony przez unijnych ekspertów ds. oceny projektów.

 

Faza projektowa (2010)

Stworzenia kompleksu retencyjnego na terenie Leśnictwa Dąbrówka położonego w gminie Dywity poprzez wykonanie systemu regulowanego odpływu na istniejących obiektach wodno-melioracyjnych melioracji szczegółowych tj. rowach i przepustach oraz odtworzenie naturalnych rozlewisk i związanych z nimi ekosystemów obszarów wodno-błotnych.

 

Faza budowy (2011-2012)

W zakresie technicznym przedsięwzięcie objęło:

·       pogłębienie naturalnych rozlewisk w formie sieci 2-4 arowych kopanych oczek wodnych o głębokości 0,5-0,95 m, rozmieszczonych nieregularnie na obszarze rozlewisk,

·       przebudowę przepustów przeprowadzających wodę do rozlewisk i między rozlewiskami, remonty rowów miedzy przepustami a rozlewiskami, przygotowanie czasz zbiorników,

·       przebudowę istniejących starych przepustów rurowych na przepusty piętrzące o regulowanym poziomie piętrzenia (zastawki),

·       budowę sieci kaskad (kamiennych) na istniejących rowach melioracji szczegółowych

W ramach przedsięwzięcia powstała sieć urządzeń melioracyjnych (zastawek, rowów, kaskad, zbiorników) powodujących spowolnienie odpływu wód opadowych. Urządzenia te bazują na istniejących obiektach wodno-melioracyjnych melioracji szczegółowych. Dzięki ich powstaniu odtworzono liczne istniejące w przeszłości naturalne rozlewiska zasilane wodą gruntowo-opadową. Powstanie takiego systemu przyczynia się do sukcesywnego przywrócenia ekosystemów wodno-błotnych w miejscu ich pierwotnego występowania.

 

W ramach realizacji operacji wybudowano 3 obiekty:

 

      I.     obiekt nr 07-05-02-01 – zbiornik retencyjny

·       Lokalizacja administracyjna:

powiat olsztyński, gmina Dywity, obręb Różnowo, Spręcowo

 

Zakres wykonanych robót:

A.    Przebudowa przepustu (rozbiórka istniejącego i budowa nowego z zastawkami) piętrzącego wodę w naturalnym zgłębieniu terenu i powodującego jej, zbliżone do naturalnego, gromadzenie.

 

Efekt ekologiczny w postaci maksymalnej możliwej do retencjonowania wody – 8941 m3

 

 

    II.     obiekt nr 07-05-02-02 – system regulowanego odpływu

·       Lokalizacja administracyjna:

powiat olsztyński, gmina Dywity, obręb Rozgity

 

Zakres wykonanych robót:

A.    Przebudowa przepustu (rozbiórka istniejącego i budowa nowego z piętrzeniem).

B.    Remont rowów na łącznej długości 729,1 m (odmulenie dna i skarp, umocnienie stopy skarpy faszyną, pasem darniny i obsiewem mieszanką traw).

C.    Budowa 4 kaskady przelewów spowalniających odpływ wody (narzuty kamienne na geowłókninie z palisadą faszynową o łącznej różnicy wysokości 0,7 m z narzutami kamiennymi na skarpach).

D.    Przebudowa istniejącej studni (rozbiórka istniejącej i budowa nowej) wraz z remontem wlotu (w tym również umocnienia dna i skarp narzutem kamiennym na geowłókninie).

E.    Budowa zastawki ze zmiennym piętrzeniem (w formie palisady z drewnianej ścianki szczelnej) wstrzymującej odpływ wody z naturalnych niecek terenów leśnych.

 

Efekt ekologiczny w postaci maksymalnej możliwej do retencjonowania wody – 9549 m3

 

 

  III.     obiekt nr 07-05-02-03 – system retencyjny

·       Lokalizacja administracyjna:

powiat olsztyński, gmina Dywity, obręb Dąbrówka Wlk.

 

Zakres wykonanych robót:

A.    Przebudowa przepustu doprowadzającego wodę do rozlewisk (rozbiórka istniejącego i budowa nowego).

B.    Remont rowów na łącznej długości 1051,7 m od przepustu do rozlewisk i pomiędzy nimi (odmulenie dna i skarp, umocnienie stopy skarpy faszyną, pasem darniny i obsiewem mieszanką traw).

C.    Przygotowanie czaszy zbiornika (pogłębienie zbiornika, wyprofilowanie skarp i nadanie im różnych nachyleń, zmienna głębokość by utworzyć warunki dla zróżnicowanej flory i fauny).

D.    Przebudowa przepustów doprowadzających wyremontowanymi rowami wodę do rozlewisk (rozbiórka istniejących i budowa nowych z piętrzeniami).

E.    Pogłębienie dwóch istniejących rozlewisk (wykonanie na każdym 7 stawów o nieregularnym kształcie i zmiennej głębokość, wyprofilowanie skarp i nadanie im różnych nachyleń). Łączna powierzchnia stawów wynosi 4629 m2.

 

Efekt ekologiczny w postaci maksymalnej możliwej do retencjonowania wody – 48 588 m3

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Bezpieczne ferie 2024

Bezpieczne ferie 2024

17 stycznia 2024 r. Nadleśnictwo Olsztyn ponownie przyłączyło się do akcji "Bezpieczne Ferie 2024", organizowanej już po raz kolejny przez Starostwo Powiatowe w Olsztynie oraz Komendę Miejską Policji w Olsztynie.

Na plażę w Zalesiu zaproszonych zostało kilkuset uczniów szkół podstawowych. Festyn edukacyjno-prewencyjny adresowany był do dzieci z powiatu olsztyńskiego i propagował zdrowe i bezpieczne spędzanie czasu wolnego w okresie zimowym. W programie spotkania znalazło się wiele atrakcji m.in. nauka udzielania pierwszej pomocy, pokazy ratownictwa, prezentacja sprzętu pożarniczego, pokaz tresury psa policyjnego. W towarzystwie zaangażowanych służb mundurowych znaleźli się również Leśnicy, którzy przygotowali stoisko oraz pogawędki odnoszące się do tematu bezpiecznego zachowania w lesie. Ferie w województwie warmińsko-mazurskim tuż tuż – warto spędzić je na świeżym powietrzu. Należy jednak pamiętać by ten czas minął nam nie tylko przyjemnie i beztrosko, ale również bez uszczerbku na zdrowiu.

Fot. Strażnik Leśny Kamil Dubczyk