Web Content Display
LASY O SZCZEGÓLNYCH WALORACH PZYRODNICZYCH
Lasy HCVF zostały wyznaczane zgodnie z Zarządzeniem nr 22 Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie z 26 kwietnia 2019 roku, z wykorzystaniem ,,Kryteriów wyznaczania Lasów o szczególnych walorach przyrodniczych w Polsce”.
Wykaz lasów o szczególnych wartościach przyrodniczych – zidentyfikowanych według kryteriów HCVF adaptowanych do warunków Polskich wraz z podaniem zasad gospodarowania:
1. Obszary chronione w kategorii HCVF 1.1.a. - każde działanie w lesie tej kategorii musi wynikać wyłącznie z potrzeby ochrony przyrody, dopuszczalne są wyłącznie działania wynikające z planu ochrony przyrody lub zadań ochronnych (zatwierdzonych decyzją wojewody). Ingerencja w naturalne procesy może nastąpić wtedy gdy ich kierunek uniemożliwiłby osiągnięcie celu ochrony.
* Rezerwat Jezioro Kośno
* Rezerwat Las Warmiński
Obszary chronione w kategorii HCVF 1.2. - lasy stanowiące ostoje zwierząt, w związku z różnorodnością wymagań poszczególnych gatunków, nie ma określonych wspólnych zasad gospodarowania w lasach tej grupy, są one szczegółowo ustalane dla poszczególnych gatunków. Istotnym jest zapewnienie właściwego stanu ochrony gatunku, nie dopuszczającego do zmniejszenia liczebności danej populacji w określonym siedlisku.
* Strefy ochronne ścisłe i częściowe wokół gniazd ptaków objętych ochroną (11szt.)
* Ostoje zagrożonych i ginących gatunków zwierząt i roślin
Obszary chronione w kategorii HCVF 3.1. – ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące. Sugerowane jest wyłączenie z użytkowania i przeznaczenie ich do ochrony przyrody, nawet jeśli nie są objęte ustawowymi formami ochrony przyrody.
* Lasy zboczowe, bory, brzeziny i świerczyny bagienne
Obszary chronione w kategorii HCVF 3.2. – ekosystemy rzadkie i zagrożone w Europie, lecz w Polsce pospolitsze i występujące wielkoobszarowo. Gospodarka w tej kategorii lasów winna być prowadzona w sposób zapewniający zachowanie siedliska przyrodniczego we właściwym stanie ochrony, w którym naturalny zasięg siedliska przyrodniczego nie ulega zmianie
* Grądy, buczyny i łęgi
Obszary chronione w kategorii HCVF 4.1. – lasy chroniące zasoby wód powierzchniowych i podziemnych na siedliskach wilgotnych i bagiennych oraz położone na terenach okresowo zalewanych. Wskazane jest stałe utrzymanie szaty roślinnej ( stosowanie odpowiednich rodzajów rębni), zapobiegającej osuwaniu i rozmywaniu brzegów zbiorników wodnych, wylewaniu wód, a także zanieczyszczaniu ich.
* Lasy wodochronne
Obszary chronione w kategorii HCVF 4.2. – lasy chroniące glebę przed erozją, zmywaniem i wyjałowieniem, powstrzymujące osuwanie się ziemi i skał na stromych i urwistych zboczach. Wskazane jest trwałe utrzymanie szaty roślinnej oraz umiarkowane stosowanie cięć pielęgnacyjnych oraz odpowiednich rodzajów rębni.
* Lasy glebochronne
Obszary chronione w kategorii HCVF 6.1 – tereny ważne kulturalnie, religijnie dla społeczności lokalnych. Zagospodarowanie tych terenów powinno uwzględniać wolę i opinię społeczności, powinno mieć na celu zachowanie zidentyfikowanych obiektów.
* Lasy o szczególnym znaczeniu dla tradycyjnej tożsamości kulturowej
Wykaz lasów o szczególnych walorach przyrodniczych - HCVF
KONSULTACJE SPOŁECZNE
Proces konsultacyjny:
Formularz konsultacyjny do nowych powierzchni nieujętych w propozycjach nadleśnictwa
Formularz konsultacyjny dotyczący sposobu rozpatrzenia wniesionych uwag
W związku z korektą powierzchni lasów o szczególnych walorach przyrodniczych HCVF, Nadleśnictwo Olsztyn przedkłada do konsultacji społecznych, wykazy lasów wraz z ich lokalizacją na mapach. Konsultacje dotyczą lasów HCVF kategorii 3 i 6.
Osoby, instytucje lub organizacje zainteresowane typowaniem lasów HCVF zapraszamy do konsultacji w terminie do 9.06.2019r.
Opinie, uwagi i własne propozycje prosimy składać na załączonych formularzach:
1. osobiście w siedzibie Nadleśnictwa,
2. przesyłać pocztą na adres: Nadleśnictwo Olsztyn, ul. Marii Zientary-Malewskiej 51/53, 10-308 Olsztyn
3. drogą elektroniczną na adres:olsztyn@olsztyn.lasy.gov.pl
Osoba do kontaktu: A. Krawczyk, tel. 89 526 89 17 lub 89 532 09 59, e-mail alina.krawczyk@olsztyn.lasy.gov.pl
Zbiorcze zestawienie powierzchni HCVF 3 poddanych konsultacji
Zestawienie powierzchni podanych do konsultacji HCVF 6
Formularz identyfikacyjny podmiotu biorącego udział w konsultacjach
Formularz konsultacyjny do nowych powierzchni nie ujętych w propozycjach nadleśnictwa
Formularz konsultacyjny do propozycji przedstawionych przez nadleśnictwo do konsultacji
Asset Publisher
Sprzedaż choinek
Sprzedaż choinek
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się dużymi krokami…. Ich nieodłącznym elementem jest tradycyjne drzewko, popularna choinka. Pamiętajmy, że kupując drzewko świąteczne od Lasów Państwowych mamy pewność, że kupimy drzewko hodowane w tym celu i pozyskane w sposób legalny. W związku z tym Nadleśnictwo Olsztyn wychodzi naprzeciw Państwa potrzebom i organizuje sprzedaż choinek.
GDZIE?: Nadleśnictwo Olsztyn, Zazdrość 3
KIEDY?: 14-15 grudnia 2024
O KTÓREJ?: w godzinach 9.00-15.00
Dodatkowo sprzedaż choinek będzie odbywała się w poszczególnych Leśnictwach – zachęcamy do kontaktu z Leśniczymi w celu uzyskania dodatkowych informacji.
Będziemy czekać na Państwa pod budynkiem Nadleśnictwa Olsztyn w przedświąteczny weekend, oprócz możliwości zakupu choinek, oferujemy świąteczną atmosferę oraz możliwość rozgrzania się ciepłą herbatą i kawą.
Serdecznie zapraszamy