Asset Publisher Asset Publisher

UŻYTKOWANIE LASU

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

" Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania. O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,4 mld m sześć. drewna."

                                 Małgorzata Haze, redaktor serwisu internetowego Lasów Państwowych

W Nadleśnictwie Olsztyn gospodarka prowadzona jest w oparciu o aktualnie obowiązujący „PLAN URZĄDZENIA LASU" na lata 2015-2024.

Drewno pozyskuje się stosując:

  • Cięcia rębne - cięcia wykonywane w drzewostanach, które osiągnęły już wiek rębności, mające na celu stworzenie najkorzystniejszych warunków do odnowienia pożądanego składu gatunkowego i uzyskania odpowiedniej struktury drzewostanu. zależnie od sposobu cięcia i warunków wzrostu odnowień rozróżnia się 5 rodzajów rębni: zupełną, częściową, gniazdową, stopniową i przerębową. Stosowane cięcia uwzględniają wymogi ekologiczne. W dobrych jakościowo drzewostanach, na powierzchniach cięć rębnych pozostawiane są kępy odnowień naturalnych oraz grupy starodrzewu z płatami runa do ich naturalnej śmierci. Tym sposobem stwarzane są możliwość rozwoju licznym gatunkom fauny i flory (zwłaszcza grzybów), które decydują o bogactwie i procesach samoregulacji w przyrodzie. Pozostawiane są również kępy drzew i krzewów celem wzbogacenia krajobrazu leśnego i stworzenia różnorodności biologicznej. Nie prowadzi się cięć rębnych na granicy z jeziorami i ciekami wodnymi oraz przy głównych szlakach komunikacyjnych.

 

  • Cięcia przedrębne - w ramach tego sposobu użytkowania lasu prowadzone są cięcia pielęgnacyjne mające na celu stworzenie korzystnych warunków wzrostu i rozwoju drzew o lepszej wartości hodowlanej. W zależności od wieku drzewostanu w drzewostanie przeprowadza się czyszczenia późne oraz trzebież wczesną i trzebież późną.

 

  • Cięcia przygodne - cięcia wykonywane w celu zachowania stanu sanitarnego lasu – polegające na usuwaniu wywrotów, złomów i drzew posuszowych.

 

Sprzedaż drewna odbywa się zgodnie z aktualnie obowiązującymi zarządzeniami Dyrektora Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Sprzedaż detaliczna drewna wielkowymiarowego odbywa się w siedzibie nadleśnictwa, zaś sprzedaż drewna średniowymiarowego i małowymiarowego bezpośrednio w leśnictwach nadleśnictwa w określonych godzinach i dniach miesiąca.

Zapoznaj się z ofertą sprzedaży drewna w Nadleśnictwie Olsztyn


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Zawody strzeleckie

Zawody strzeleckie

7 czerwca 2024 roku Leśnicy z RDLP i BULiGL w Olsztynie oraz zaproszeni Goście spotkali się na strzelnicy PZŁ im. Władysława Komorowskiego w Olsztynie - Gutkowie aby wyłonić spośród siebie najlepszych strzelców.

To już dwudziesta siódma edycja tego wydarzenia.

Zawody zorganizowane przez Klub Strzelectwa Myśliwskiego „LEŚNIK” w Olsztynie oraz Związek Leśników Polskich RP Regionu Olsztyńskiego odbyły się w pięcioboju myśliwskim. W zawodach wystartowało 90 zawodników, zgrupowanych w 25 zespołach.

Zwycięska drużyna z Nadleśnictwa Miłomłyn otrzymała Puchar Przechodni ufundowany przez Dyrektora RDLP w Olsztynie.

Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody ufundowane przez TAMED Group w Olsztynie, Związek Leśników Polskich w RP Regionu Olsztyńskiego, Zarząd Okręgowy PZŁ w Olsztynie, WOODMORNING oraz Trofeum Malbork. Dodatkową nagrodą był obraz namalowany przez naszą Koleżankę z Nadleśnictwa Olsztyn przeznaczony dla najlepszej Diany.

Wszystkim uczestnikom Zawodów w imieniu Zarządu Klubu Strzelectwa Myśliwskiego "LEŚNIK" w Olsztynie serdecznie dziękujemy za przybycie i pomoc przy organizacji Zawodów, a zawodnikom XXVII Regionalnych Zawodów Strzeleckich Leśników gratulujemy wyników.

I już teraz zapraszamy na kolejne Zawody.

Darz Bór!

 

Szczegółowe wyniki dostępne są na stronie: https://serw.unimasz.pl/wyniki/55

 

Fot. Artur Okuniewicz, Nadleśnictwo Olsztyn