Asset Publisher
Biegi na orientacj臋
Lubisz biega膰, ale znudzi艂o ci si臋 bicie rekord贸w pr臋dko艣ci? Spr贸buj czego艣 nowego. W biegach na orientacje r贸wnie wa偶na co sprawne nogi i p艂uca jest g艂owa.
O co chodzi w biegu na orientacj臋? O jak najszybsze przebycie okre艣lonej trasy wyznaczonej punktami kontrolnymi. Kt贸r臋dy zawodnik pokona dystans pomi臋dzy kolejnymi punktami, zale偶y tylko od niego: jego sprawno艣ci poruszania si臋 w terenie, zmys艂u orientacji i strategii. Do pomocy ma - coraz bardziej zapomniane w dzisiejszych czasach nawigacji satelitarnych - map臋 i kompas. 呕eby uko艅czy膰 zawody, musi zaliczy膰 wszystkie punkty w odpowiedniej kolejno艣ci. Swoj膮 obecno艣膰 w tych miejscach potwierdza na karcie startowej lub, coraz cz臋艣ciej, na specjalnym chipie.
Historia z armi膮 w tle
Biegi na orientacj臋 wywodz膮 si臋 ze Skandynawii. Pierwsze zawody zorganizowano jeszcze w XIX w. w Norwegii. Pocz膮tkowo dyscyplina cieszy艂a si臋 niewielkim zainteresowaniem i startowali w niej g艂贸wnie wojskowi. Dla cywil贸w, w czasach gdy sport nie by艂 tak popularny, jak dzi艣, pokonanie dwudziestokilometrowych tras by艂o zbyt wielkim wyzwaniem. Dopiero kiedy skr贸cono dystans orienteering sta艂 si臋 popularniejszy w艣r贸d amator贸w. W latach trzydziestych XX w. rozegrano pierwsze zawody mi臋dzynarodowe, a po drugiej wojnie 艣wiatowej biegi na orientacj臋 zacz臋to uprawia膰 poza Skandynawi膮, w 1961 r. powsta艂a Mi臋dzynarodowa Federacja Sport贸w na Orientacj臋, a pi臋膰 lat p贸藕niej odby艂y si臋 pierwsze mistrzostwa 艣wiata.
Dzi艣 ten sport wci膮偶 najpopularniejszy jest w Europie. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszy si臋 w Ameryce P贸艂nocnej, Wschodniej Azji i Australii.
Chocia偶 jest dyscyplin膮 olimpijsk膮, nigdy nie znalaz艂 si臋 w programie igrzysk. I pewnie d艂ugo nie znajdzie. Bieg贸w na orientacj臋 w zasadzie nie spos贸b pokaza膰 w telewizji ze wzgl臋du na zbyt rozleg艂y teren rozgrywania zawod贸w. Z tego samego powodu oraz tego, 偶e biegi zazwyczaj organizowane s膮 w lesie, trudno oczekiwa膰 t艂umu kibic贸w. Pomimo tej niemedialno艣ci, popularno艣膰 orienteeringu ro艣nie, a na najwi臋kszych zawodach startuje nawet 25 tys. biegaczy. To liczba por贸wnywalna z frekwencj膮 na najwi臋kszych maratonach na 艣wiecie.
O co w tym chodzi?
W biegu na orientacj臋 bardzo wa偶na jest mapa, ale nieco inna od tych u偶ywanych podczas le艣nych w臋dr贸wek. Podstawowa r贸偶nica polega na tym, 偶e lasy oznaczone s膮 na niej r贸偶nymi odcieniami zieleni. Im ciemniejszy kolor, tym g臋stszy las, a wi臋c poruszanie si臋 w nim trudniejsze. Takie oznaczenia pomagaj膮 zdecydowa膰 czy lepszym rozwi膮zaniem b臋dzie bieg najkr贸tsz膮 tras膮 przez g臋stwin臋, czy lepiej troch臋 nad艂o偶y膰 drogi i pokona膰 tras臋 przez rzadsze zaro艣la.
Reszta oznacze艅 przypomina te powszechnie u偶ywane. Niebieskie elementy to obiekty wodne: rzeki, strumienie, jeziora, bagna czy studnie. Br膮zowe poziomnice obrazuj膮 ukszta艂towanie terenu: g贸ry, pag贸rki, muldy, jary itp. Czarne znaczki pokazuj膮 charakterystyczne obiekty, np. g艂azy, my艣liwskie ambony czy np. jaskinie.
Skala map u偶ywanych w orienteeringu jest du偶o mniejsza ni偶 turystycznych, zwykle 1:15000 lub 1:10000 (1 cm na mapie odpowiada 150 lub 100 metrom w terenie), a w wypadku bieg贸w sprinterskich - nawet mniej ni偶 1:5000. Oczywi艣cie nie obejdzie si臋 tez bez kompasu. To dzi臋ki niemu mo偶na ustawi膰 map臋 wzgl臋dem p贸艂nocy, a tak偶e przemieszcza膰 si臋 pomi臋dzy punktami kontrolnymi na azymut.
Punkty kontrolne podczas biegu na orientacj臋 oznaczone s膮 tzw. lampionami. To bia艂o-pomara艅czowy lub bia艂o-czerwony znacznik w kszta艂cie sze艣cianu. Ka偶dy z punkt贸w ma sw贸j kod.
wyposa偶ony jest te偶 w perforator, za pomoc膮 kt贸rego uczestnik oznacza kart臋 startow膮 lub, coraz cz臋艣ciej, elektryczny czujnik, kt贸ry rejestruje chip zawodnika.
Naturalnie w lesie
Najpopularniejszym biegiem na orientacj臋 jest bieg klasyczny (nazywany te偶 d艂ugim). W r贸wnym stopniu sprawdza on techniki orientacji, co sprawno艣膰 i wytrzyma艂o艣膰 zawodnika. Pokonanie trasy zajmuje zwyci臋zcom oko艂o 75-90 minut. Biegi 艣redniodystansowe nastawione s膮 przede wszystkim na dobr膮 nawigacj臋. Najlepsi ko艅cz膮 je mniej wi臋cej w p贸艂 godziny. W biegu sztafetowym wygrywa ta - najcz臋艣ciej trzyosobowa - dru偶yna, kt贸rej zawodnicy po kolei zalicz膮 jak najszybciej i bezb艂臋dnie swoje trasy. Organizuje si臋 tak偶e biegi sprinterskie, nocne, d艂ugodystansowe czy punktowe, w kt贸rych trzeba w okre艣lonym czasie zaliczy膰 jak najwi臋cej punkt贸w kontrolnych.
Naturalnym terenem do uprawiania bieg贸w na orientacj臋 s膮 lasy. Dlatego te偶 Lasy Pa艅stwowe postanowi艂y przyj艣膰 z pomoc膮 mi艂o艣nikom tej dyscypliny. W 2011 r. Og贸lnopolski Komitet Organizacyjny Biegu na Orientacj臋 Le艣nik贸w przedstawi艂 koncepcj臋 Zielonego Punktu Kontrolnego. Chodzi o zainstalowanie w lasach lub parkach sta艂ych punkt贸w kontrolnych, kt贸re umo偶liwi艂yby bieg w dowolnym czasie. Takie standaryzowane punkty maj膮 logo w艂a艣ciciela, zarz膮dcy terenu lub sponsora, plakietki z symbolem orienteeringu, kasownik (perforator) kart kontrolnych oraz kod kreskowy umo偶liwiaj膮cy elektroniczne potwierdzenie obecno艣ci zawodnika. Do tego zarz膮dcy terenu przygotowuj膮 znormalizowane mapy do orienteeringu, kt贸re uczestnicy biegu b臋d膮 np. mogli 艣ci膮gn膮膰 z internetu.
Do tej pory powsta艂o ponad czterdzie艣ci projekt贸w Zielonych Punkt贸w Kontrolnych w Lasach Pa艅stwowych. S膮 takie na terenie nadle艣nictw: Krynki, Byt贸w, Przedbor贸w, Olsztynek, Wierusz贸w, Maskuli艅skie, Spychowo, Brynek, Gda艅sk, Mielec, Strzebielino, Hajn贸wka, Lipka, Woziwoda, Mi臋kinia, Elbl膮g, Dojlidy, Solec Kujawski, Supra艣l, Krasnystaw i August贸w. Ich wykaz mo偶na znale藕膰 na stronie www.zielonypunktkontrolny.pl.
Asset Publisher
Le艣ne Elfy 艢wi臋tego Miko艂aja馃巺
Le艣ne Elfy 艢wi臋tego Miko艂aja馃巺
Wyj膮tkowy Go艣膰 przyby艂 do Olsztyna podczas Warmi艅skiego Jarmarku 艢wi膮tecznego na Starym Mie艣cie. Przylecia艂 prosto z lapo艅skiego Rovaniemi, z wielkim workiem prezent贸w i 艣wi膮tecznym u艣miechem. 艢wi臋ty Miko艂aj - ten najprawdziwszy, bo o nim mowa, odwiedzi艂 najm艂odszych mieszka艅c贸w regionu.
Na tym wydarzeniu nie mog艂o zabrakn膮膰 le艣nik贸w z Nadle艣nictwa Olsztyn i Nadle艣nictwa Kudypy, kt贸rzy wsp贸lnie, jako Le艣ny Kompleks Promocyjny Lasy Olszty艅skie, wsparli Urz膮d Miasta Olsztyna w organizacji tego przedsi臋wzi臋cia. Zaproponowali艣my dzieciom moc przed艣wi膮tecznych atrakcji w formie zaj臋膰 warsztatowych. Podczas swojej trzydniowej wizyty 艣w. Miko艂aj spotka艂 si臋 艂膮cznie z niemal tysi膮cem najm艂odszych olsztynian, w czym towarzyszy艂y mu "elfy z podolszty艅skich las贸w".
Fot. Dominika Rutkowska, Nadle艣nictwo Kudypy, Barbara Tomaszewska, Karolina Zimnicka i Tomasz Kaniuka, Nadle艣nictwo Olsztyn