Aktualności
Akcja zarybiania jezior
Akcja zarybiania jezior
30 października pracownicy Nadleśnictwa Olsztyn zakończyli cykliczną akcję zarybiania jezior Czerwonka Mała i Czerwonka Wielka sandaczem, linem i szczupakiem. Do tych akwenów trafiło ok. 2400 sztuk tego narybku.
Głównym celem gospodarki rybackiej jest kształtowanie odpowiedniej struktury ichtiofauny charakterystycznej dla jezior leszczowych. Operat rybacki zakłada, że gatunkami podstawowymi w obwodzie powinny być ryby drapieżne – szczupak i sandacz, karpiowate – lin i karaś pospolity. Zarybianie zbiorników wodnych pozwala na stworzenie pełnowartościowego ekosystemu oraz atrakcyjnego łowiska. Nadleśnictwo szczególny nacisk kładzie na wprowadzanie ryb drapieżnych będących ważnym ogniwem w prawidłowo funkcjonującym ekosystemie, jest to niezbędne ze względu na ich atrakcyjność wędkarską i ekologiczną, która polega na ograniczaniu małocennych karpiowatych oraz łagodzeniu skutków eutrofizacji.
Ryby transportuje się w plastikowych workach wypełnionych wodą i powietrzem. Zanim wpuści się je do jeziora, należy położyć worek na powierzchni wody, aby doszło do wyrównania temperatur. Po upływie kilku godzin można już wpuszczać narybek do zbiornika.