Wydawca treści
UŻYTKOWANIE LASU
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
" Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania. O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,4 mld m sześć. drewna."
Małgorzata Haze, redaktor serwisu internetowego Lasów Państwowych
W Nadleśnictwie Olsztyn gospodarka prowadzona jest w oparciu o aktualnie obowiązujący „PLAN URZĄDZENIA LASU" na lata 2015-2024.
Drewno pozyskuje się stosując:
- Cięcia rębne - cięcia wykonywane w drzewostanach, które osiągnęły już wiek rębności, mające na celu stworzenie najkorzystniejszych warunków do odnowienia pożądanego składu gatunkowego i uzyskania odpowiedniej struktury drzewostanu. zależnie od sposobu cięcia i warunków wzrostu odnowień rozróżnia się 5 rodzajów rębni: zupełną, częściową, gniazdową, stopniową i przerębową. Stosowane cięcia uwzględniają wymogi ekologiczne. W dobrych jakościowo drzewostanach, na powierzchniach cięć rębnych pozostawiane są kępy odnowień naturalnych oraz grupy starodrzewu z płatami runa do ich naturalnej śmierci. Tym sposobem stwarzane są możliwość rozwoju licznym gatunkom fauny i flory (zwłaszcza grzybów), które decydują o bogactwie i procesach samoregulacji w przyrodzie. Pozostawiane są również kępy drzew i krzewów celem wzbogacenia krajobrazu leśnego i stworzenia różnorodności biologicznej. Nie prowadzi się cięć rębnych na granicy z jeziorami i ciekami wodnymi oraz przy głównych szlakach komunikacyjnych.
- Cięcia przedrębne - w ramach tego sposobu użytkowania lasu prowadzone są cięcia pielęgnacyjne mające na celu stworzenie korzystnych warunków wzrostu i rozwoju drzew o lepszej wartości hodowlanej. W zależności od wieku drzewostanu w drzewostanie przeprowadza się czyszczenia późne oraz trzebież wczesną i trzebież późną.
- Cięcia przygodne - cięcia wykonywane w celu zachowania stanu sanitarnego lasu – polegające na usuwaniu wywrotów, złomów i drzew posuszowych.
Sprzedaż drewna odbywa się zgodnie z aktualnie obowiązującymi zarządzeniami Dyrektora Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
Sprzedaż detaliczna drewna wielkowymiarowego odbywa się w siedzibie nadleśnictwa, zaś sprzedaż drewna średniowymiarowego i małowymiarowego bezpośrednio w leśnictwach nadleśnictwa w określonych godzinach i dniach miesiąca.
Zapoznaj się z ofertą sprzedaży drewna w Nadleśnictwie Olsztyn
Najnowsze aktualności
Bezpieczne wakacje 2024
Bezpieczne wakacje 2024
18 czerwca na Polu Kempingowym w Tumianach nad Jeziorem Pisz odbył się festyn prewencyjno-edukacyjny „Bezpieczne wakacje 2024” zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe wspólnie z Komendą Miejską Policji w Olsztynie.
Podczas wydarzenia odbyły się m.in. pokazy ratownictwa wodnego, demonstracja udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, pokazy akcji straży pożarnej, czy pokaz zadań wykonywanych przez policyjnego psa służbowego.
Wydarzenie było okazją do uświadomienia dzieciom jakie umiejętności i wiedza jest potrzebna do spędzenia bezpiecznych wakacji nad wodą, czy też w lesie.
Pokazom towarzyszyły konkursy, prelekcje, gry i zabawy z nagrodami.
Nadleśnictwo Olsztyn przygotowało stoisko na którym można było m.in. dowiedzieć się nt. jak przygotować się do wycieczki do lasu, zapoznać się z zagrożeniami, które mogą je spotkać w lesie, odpowiedzieć na pytania związane z leśnymi mieszkańcami oraz poznać leśny savoir-vivre.
Fot. Przemysław Bastek