Wydawca treści Wydawca treści

SPRZEDAŻ DREWNA I CHOINEK

Sprzedaż drewna i choinek

Regulamin sprzedaży detalicznej drewna w Nadleśnictwie Olsztyn oraz cennik detaliczny sprzedaży drewna, stroiszu i choinek obowiązujący od 7 stycznia 2026 r. znajdą Państwo poniżej.

Cennik na zakup drewna i choinek

Regulamin sprzedaży drewna

Leśnictwa - kontakt

 

Sprzedaż choinek odbywa się w leśniczówkach. Adresy leśniczówek znajdą Państwo w zakładce kontakt

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Seminarium Polskiego Towarzystwa Leśnego

Seminarium Polskiego Towarzystwa Leśnego


11 maja 2026 r. w siedzibie Nadleśnictwa Olsztyn w Zazdrości odbyło się seminarium Polskiego Towarzystwa Leśnego, zorganizowane przez to stowarzyszenie. 
Głównym tematem wydarzenia było gospodarowanie wodą w lasach oraz działania związane z retencjonowaniem zasobów wodnych w środowisku leśnym. 
Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji na temat wyzwań związanych z ochroną zasobów wodnych oraz rolą lasów w kształtowaniu retencji i przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu.

Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Leśnego dr inż. Janusz Dawidziuk podczas seminarium wręczył Złotą Odznakę PTL Panu Adamowi Czajkowskiemu, dyrektorowi RDLP w Olsztynie.
Srebrne Odznaki PTL otrzymali: Tomasz Tokarczyk z Nadleśnictwa Wichrowo oraz Krystian Biazik z Nadleśncitwa Iława.

W trakcie seminarium uczestnicy wysłuchali dwóch prezentacji poświęconych zagadnieniom gospodarki wodnej w lasach. 

Pierwszy referat pt. „Retencjonowanie wody w środowisku na przykładzie dotychczasowych doświadczeń. Plany Gospodarowania Zasobami Wodnymi” przedstawiła Pani Katarzyna Gurowska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Prelegentka podkreśliła, że kluczowym elementem adaptacji do zmian klimatu jest zwiększanie retencji gruntowej. Zwróciła uwagę, że małe konstrukcje spowalniają spływ powierzchniowy wody i wydłużają czas retencji wody w krajobrazie. Działania te wzmacniają ekosystemy zależne od wody i powinny być realizowane w ramach regionalnych programów retencyjnych, uwzględniających zagrożenia i priorytety. 
Wybrzmiało, że konieczna jest współpraca użytkowników i zarządców wód oraz wykorzystanie dostępnych programów wsparcia. Ze względu na ograniczoną liczbę specjalistów potrzebne jest także rozwijanie kompetencji w zakresie działań retencyjnych.

Następnie Dyrektor Oddziału Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Białymstoku dr Marek Ksepko wygłosił prezentację pt. „Zlewniowe zarządzanie wodą w leśnictwie. Plany Gospodarowania Zasobami Wodnymi” podczas której mówił m.in. o roli Planów Gospodarowania Zasobami Wodnymi, które stanowią narzędzie wspierające planowanie gospodarki leśnej.  
W seminarium uczestniczyli pracownicy jednostek organizacyjnych z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie oraz przedstawiciel BULiGL w Olsztynie – dyrektor Włodzimierz Serwiński.

Fot. Maciej Chromy