Wydawca treści Wydawca treści

REZERWATY PRZYRODY

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Na terenie Nadleśnictwa Olsztyn utworzono dwa rezerwaty:

 

REZERWAT „JEZIORO KOŚNO"

Położony jest w południowej części Nadleśnictwa niedaleko wsi Purda. W rezerwacie tym chronimy wyjątkowe walory krajobrazowe jeziora i otaczających go drzewostanów.

Jezioro Kośno ma ok. 6 km długości i 44, 5 m głębokości, jego brzegi są stromo uformowane przez lodowiec. Dno jeziora pokrywają łąki ramienicowe, a przy jego brzegach można spotkać chronione gatunki takie jak: grążele żółte i grzybienie białe. W drzewostanach rezerwatu króluje sosna z domieszkami świerka, brzozy, dębu, lipy, klonu i graba. W lasach otaczających jezioro występuje również wiele ciekawych gatunków roślin – widłak jałowcowaty, widłak goździsty, zimoziół północny, pomocnik baldaszkowaty, bagno zwyczajne.

Rezerwat jest położony w dużym kompleksie leśnym, a jezioro stanowi miejsce polowań ptaków drapieżnych, a wśród nich: rybołowa, błotniaka stawowego, kobuza, jastrzębia i myszołowa zwyczajnego. Również inne ptaku upodobały sobie teren rezerwatu – wiele gatunków kaczek, perkozy, łabędzie i kormorany. Na niebie można też zobaczyć czasem bielika.

 

 

REZERWAT „LAS WARMIŃSKI"

 

Rezerwat obejmuje duży fragment Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej oraz przełom doliny Łyny poniżej Jeziora Łańskiego z Jeziorem Ustrych. Na terenie  Nadleśnictwa Olsztyn znajduje się ok. 30 ha wycinek tego pięknego obszaru. Rosną tam bogate drzewostany na wilgotnych, a nawet podmokłych i bagiennych siedliskach.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Seminarium Polskiego Towarzystwa Leśnego

Seminarium Polskiego Towarzystwa Leśnego


11 maja 2026 r. w siedzibie Nadleśnictwa Olsztyn w Zazdrości odbyło się seminarium Polskiego Towarzystwa Leśnego, zorganizowane przez to stowarzyszenie. 
Głównym tematem wydarzenia było gospodarowanie wodą w lasach oraz działania związane z retencjonowaniem zasobów wodnych w środowisku leśnym. 
Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji na temat wyzwań związanych z ochroną zasobów wodnych oraz rolą lasów w kształtowaniu retencji i przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu.

Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Leśnego dr inż. Janusz Dawidziuk podczas seminarium wręczył Złotą Odznakę PTL Panu Adamowi Czajkowskiemu, dyrektorowi RDLP w Olsztynie.
Srebrne Odznaki PTL otrzymali: Tomasz Tokarczyk z Nadleśnictwa Wichrowo oraz Krystian Biazik z Nadleśncitwa Iława.

W trakcie seminarium uczestnicy wysłuchali dwóch prezentacji poświęconych zagadnieniom gospodarki wodnej w lasach. 

Pierwszy referat pt. „Retencjonowanie wody w środowisku na przykładzie dotychczasowych doświadczeń. Plany Gospodarowania Zasobami Wodnymi” przedstawiła Pani Katarzyna Gurowska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Prelegentka podkreśliła, że kluczowym elementem adaptacji do zmian klimatu jest zwiększanie retencji gruntowej. Zwróciła uwagę, że małe konstrukcje spowalniają spływ powierzchniowy wody i wydłużają czas retencji wody w krajobrazie. Działania te wzmacniają ekosystemy zależne od wody i powinny być realizowane w ramach regionalnych programów retencyjnych, uwzględniających zagrożenia i priorytety. 
Wybrzmiało, że konieczna jest współpraca użytkowników i zarządców wód oraz wykorzystanie dostępnych programów wsparcia. Ze względu na ograniczoną liczbę specjalistów potrzebne jest także rozwijanie kompetencji w zakresie działań retencyjnych.

Następnie Dyrektor Oddziału Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Białymstoku dr Marek Ksepko wygłosił prezentację pt. „Zlewniowe zarządzanie wodą w leśnictwie. Plany Gospodarowania Zasobami Wodnymi” podczas której mówił m.in. o roli Planów Gospodarowania Zasobami Wodnymi, które stanowią narzędzie wspierające planowanie gospodarki leśnej.  
W seminarium uczestniczyli pracownicy jednostek organizacyjnych z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie oraz przedstawiciel BULiGL w Olsztynie – dyrektor Włodzimierz Serwiński.

Fot. Maciej Chromy