Wydawca treści
POMNIKI PRZYRODY
Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.
W Nadleśnictwie Olsztyn ustanowiono kilka takich pojedynczych, ale również i grupowych pomników przyrody.
- Pojedyncze drzewa 4 sztuki - pomnikowe dęby szypułkowe w Mykach, Rusi, oraz dwa w Purdce.
- Pomnik powierzchniowy 2,28 ha pióropusznika strusiego.
- Grupa czterech dębów w Nikielkowie
Najnowsze aktualności
Wykład dla Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW
Wykład dla Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW
6 czerwca 2024r. nasz Strażnik Leśny Przemysław Bastek było gościem spotkania członków Koła Miłośników Lasu i Militariów LOK przy ATW w Olsztynie, gdzie miał okazję opowiedzieć zebranym o trudnej i często niebezpiecznej pracy strażników leśnych.
Charakter działalności zawodowej strażnika leśnego jest powiązany z ochroną lasu poprzez walkę z sytuacjami takimi jak kradzieże drewna, zbieranie zagrożonych gatunków i kłusownictwo, a także wszelkimi działalnościami zagrażającymi w swoim charakterze bezpieczeństwu lasu. Ostrzega, uwrażliwia i tłumi zachowania niekorzystne.
Strażnik leśny oprócz sprawowania funkcji mundurowego, prowadzi także działania edukacyjne, tłumacząc zasady funkcjonowania ekosystemu leśnego.
Praca strażników leśnych jest trudna i niebezpieczna. Dlatego tak ważne są regularne szkolenia doskonalące technikę i utrwalające wiedzę pozwalającą na szybkie i trafne podejmowanie decyzji.