Wydawca treści Wydawca treści

POMNIKI PRZYRODY

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

W Nadleśnictwie Olsztyn ustanowiono kilka takich pojedynczych, ale również i grupowych pomników przyrody.

  • Pomnik przyrody Sosna Magda, Bartąg Gm. Stwiguda - obwód 273 cm
  • Pojedyncze drzewa 4 sztuki - pomnikowe dęby szypułkowe w Mykach, Rusi, oraz dwa w Purdce.
  • Pomnik powierzchniowy 2,28 ha pióropusznika strusiego.

 

  • Grupa czterech dębów w Nikielkowie


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

II Olsztyńska Noc Nietoperzy za nami

II Olsztyńska Noc Nietoperzy za nami

II Olsztyńska Noc Nietoperzy za nami

28 sierpnia br. w siedzibie Nadleśnictwa Olsztyn odbyła się II Olsztyńska Noc Nietoperzy – wyjątkowe wydarzenie edukacyjne, które przyciągnęło miłośników przyrody oraz wszystkich zainteresowanych fascynującym światem tych ssaków. Wydarzenie zostało zoragnizowane wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Olsztynie i było częścią ogólnopolskiej akcji "Las do góry nogami" w ramach Międzynarodwej Nocy Nietoperzy.

Spotkanie rozpoczęła prelekcja prowadzona przez mgr. inż. Pawła Janczyka z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie. Uczestnicy mieli okazję poznać ciekawe fakty dotyczące biologii nietoperzy oraz dowiedzieć się o działaniach podejmowanych na rzecz ich ochrony. Była również okazja do zobaczenia z bliska nietoperzy z interwencji, którymi opiekuje się Pan Paweł.

Następnie odbyło się wyjście terenowe podczas którego został wypuszczony jeden z podopiecznych chiropterologa. Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z działaniem detektora ultradźwiękowego, który pozwolił na bezpośrednią obserwację i nasłuchiwanie nietoperzy w ich naturalnym środowisku. Ta niezwykła forma spotkania z przyrodą dostarczyła uczestnikom niezapomnianych wrażeń i pogłębiła wiedzę na temat tych pożytecznych zwierząt.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w wydarzeniu i zapraszamy na kolejne edycje!

 

fot. Maria Rothert-Proniewicz