Wydawca treści Wydawca treści

PROJEKTY I FUNDUSZE

Na terenie Nadleśnictwa Olsztyn w ramach projektu "Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych" zrealizowano przedsięwzięcie pn. "Mała retencja Dąbrówka". Działanie to współfinansowane jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

 

Projekt Małej Retencji Nizinnej ma na celu retencję wód powierzchniowo-gruntowych na obszarach administrowanych przez PGL Lasy Państwowe, w obrębie zlewni cieków, przy jednoczesnym zachowaniu i wspieraniu rozwoju krajobrazu naturalnego. Główne założenia to wspieranie pro-środowiskowych metod retencjonowania wody w lasach między innymi poprzez zahamowanie odpływu wód powierzchniowych, w tym: zwiększenie wykorzystania zasobów wodnych poprzez adaptację istniejących systemów melioracyjnych do pełnienia funkcji retencyjnych, budowa zbiorników małej retencji, spowolnianie obiegu wody w zlewniach za pomocą progów, bystrotoków, urządzeń piętrzących na ciekach, renaturyzacja mokradeł. Projekt jest realizowany na terenie 178 nadleśnictw w ramach ok. 400 gmin i obejmuje budowę ponad 3300 obiektów, które łącznie retencjonują 31 mln m3.

Jego celem jest likwidacja w lasach nizinnych skutków pogorszenia naturalnych stosunków wodnych, które spowodowały lub powodują zmiany w reżimie hydrologicznym całej zlewni.

Jest to pierwsze w Europie, realizowane na tak wielką skalę, przedsięwzięcie związane z małą retencją w lasach, który zostało bardzo wysoko oceniony przez unijnych ekspertów ds. oceny projektów.

 

Faza projektowa (2010)

Stworzenia kompleksu retencyjnego na terenie Leśnictwa Dąbrówka położonego w gminie Dywity poprzez wykonanie systemu regulowanego odpływu na istniejących obiektach wodno-melioracyjnych melioracji szczegółowych tj. rowach i przepustach oraz odtworzenie naturalnych rozlewisk i związanych z nimi ekosystemów obszarów wodno-błotnych.

 

Faza budowy (2011-2012)

W zakresie technicznym przedsięwzięcie objęło:

·       pogłębienie naturalnych rozlewisk w formie sieci 2-4 arowych kopanych oczek wodnych o głębokości 0,5-0,95 m, rozmieszczonych nieregularnie na obszarze rozlewisk,

·       przebudowę przepustów przeprowadzających wodę do rozlewisk i między rozlewiskami, remonty rowów miedzy przepustami a rozlewiskami, przygotowanie czasz zbiorników,

·       przebudowę istniejących starych przepustów rurowych na przepusty piętrzące o regulowanym poziomie piętrzenia (zastawki),

·       budowę sieci kaskad (kamiennych) na istniejących rowach melioracji szczegółowych

W ramach przedsięwzięcia powstała sieć urządzeń melioracyjnych (zastawek, rowów, kaskad, zbiorników) powodujących spowolnienie odpływu wód opadowych. Urządzenia te bazują na istniejących obiektach wodno-melioracyjnych melioracji szczegółowych. Dzięki ich powstaniu odtworzono liczne istniejące w przeszłości naturalne rozlewiska zasilane wodą gruntowo-opadową. Powstanie takiego systemu przyczynia się do sukcesywnego przywrócenia ekosystemów wodno-błotnych w miejscu ich pierwotnego występowania.

 

W ramach realizacji operacji wybudowano 3 obiekty:

 

      I.     obiekt nr 07-05-02-01 – zbiornik retencyjny

·       Lokalizacja administracyjna:

powiat olsztyński, gmina Dywity, obręb Różnowo, Spręcowo

 

Zakres wykonanych robót:

A.    Przebudowa przepustu (rozbiórka istniejącego i budowa nowego z zastawkami) piętrzącego wodę w naturalnym zgłębieniu terenu i powodującego jej, zbliżone do naturalnego, gromadzenie.

 

Efekt ekologiczny w postaci maksymalnej możliwej do retencjonowania wody – 8941 m3

 

 

    II.     obiekt nr 07-05-02-02 – system regulowanego odpływu

·       Lokalizacja administracyjna:

powiat olsztyński, gmina Dywity, obręb Rozgity

 

Zakres wykonanych robót:

A.    Przebudowa przepustu (rozbiórka istniejącego i budowa nowego z piętrzeniem).

B.    Remont rowów na łącznej długości 729,1 m (odmulenie dna i skarp, umocnienie stopy skarpy faszyną, pasem darniny i obsiewem mieszanką traw).

C.    Budowa 4 kaskady przelewów spowalniających odpływ wody (narzuty kamienne na geowłókninie z palisadą faszynową o łącznej różnicy wysokości 0,7 m z narzutami kamiennymi na skarpach).

D.    Przebudowa istniejącej studni (rozbiórka istniejącej i budowa nowej) wraz z remontem wlotu (w tym również umocnienia dna i skarp narzutem kamiennym na geowłókninie).

E.    Budowa zastawki ze zmiennym piętrzeniem (w formie palisady z drewnianej ścianki szczelnej) wstrzymującej odpływ wody z naturalnych niecek terenów leśnych.

 

Efekt ekologiczny w postaci maksymalnej możliwej do retencjonowania wody – 9549 m3

 

 

  III.     obiekt nr 07-05-02-03 – system retencyjny

·       Lokalizacja administracyjna:

powiat olsztyński, gmina Dywity, obręb Dąbrówka Wlk.

 

Zakres wykonanych robót:

A.    Przebudowa przepustu doprowadzającego wodę do rozlewisk (rozbiórka istniejącego i budowa nowego).

B.    Remont rowów na łącznej długości 1051,7 m od przepustu do rozlewisk i pomiędzy nimi (odmulenie dna i skarp, umocnienie stopy skarpy faszyną, pasem darniny i obsiewem mieszanką traw).

C.    Przygotowanie czaszy zbiornika (pogłębienie zbiornika, wyprofilowanie skarp i nadanie im różnych nachyleń, zmienna głębokość by utworzyć warunki dla zróżnicowanej flory i fauny).

D.    Przebudowa przepustów doprowadzających wyremontowanymi rowami wodę do rozlewisk (rozbiórka istniejących i budowa nowych z piętrzeniami).

E.    Pogłębienie dwóch istniejących rozlewisk (wykonanie na każdym 7 stawów o nieregularnym kształcie i zmiennej głębokość, wyprofilowanie skarp i nadanie im różnych nachyleń). Łączna powierzchnia stawów wynosi 4629 m2.

 

Efekt ekologiczny w postaci maksymalnej możliwej do retencjonowania wody – 48 588 m3

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Bezpieczne ferie 2025

Bezpieczne ferie 2025

21 stycznia miała miejsce akcja „Bezpieczne ferie 2025” organizowana przez Starostwo Powiatowe w Olsztynie.

Nadleśnictwo Olsztyn po raz kolejny włączyło się w akcję „Bezpieczne ferie”, organizowaną przez Starostwo Powiatowe w Olsztynie.

Inicjatywa, która pierwszy raz odbyła się 10 lat temu stycznia ma na celu przygotowanie  dzieci i młodzieży szkół podstawowych z powiatu olsztyńskiego do bezpiecznego spędzenia zimowych ferii. Tym razem gościliśmy z naszym stoiskiem edukacyjnym na plaży w Tumianach nad Jeziorem Tumiańskim.

Program akcji „Bezpieczne ferie 2025” obejmował m.in.:

  • Edukację na temat bezpiecznych zachowań w lesie – zasady bezpiecznego przebywania w lesie, rozpoznawanie zagrożeń i odpowiednie reagowanie w przypadku sytuacji awaryjnych typu zgubienie się.
  • Quiz z wiedzy leśnej – dzieci odpowiadały na pytania z danej kategorii koła fortuny, otrzymując za prawidłową odpowiedź drobne upominki.
  • Pokaz pierwszej pomocy – dzieci mogły zobaczyć jak wygląda interwencja straży pożarnej oraz pogotowia ratunkowego w przypadku osoby poszkodowanej, która wpadła do wody.
  • Pokazy psów policyjnych

Zimowa przerwa od szkoły to czas relaksu, ale również zwiększonego ryzyka wypadków związanych z aktywnościami na świeżym powietrzu. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby ferie przebiegały w atmosferze radości, ale i odpowiedzialności.

Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw  – odpowiednia odzież, nieprzemakalne obuwie, a także unikanie niebezpiecznych miejsc w lesie to klucz do udanych i bezpiecznych ferii. Pomimo zmian pogodowych i wyższych temperatur niż w ubiegłych latach, nadal istnieje ryzyko wychłodzenia.

Zapraszamy do wspólnej zabawy i edukacji na świeżym powietrzu! Razem zadbajmy o bezpieczeństwo naszych dzieci i młodzieży podczas zimowego wypoczynku!

fot. Nadleśnictwo Olsztyn