Wydawca treści Wydawca treści

POMNIKI PRZYRODY

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

W Nadleśnictwie Olsztyn ustanowiono kilka takich pojedynczych, ale również i grupowych pomników przyrody.

  • Pojedyncze drzewa 4 sztuki - pomnikowe dęby szypułkowe w Mykach, Rusi, oraz dwa w Purdce.

 

  • Pomnik powierzchniowy 2,28 ha pióropusznika strusiego.

 

  • Grupa czterech dębów w Nikielkowie


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Bezpieczne ferie 2025

Bezpieczne ferie 2025

21 stycznia miała miejsce akcja „Bezpieczne ferie 2025” organizowana przez Starostwo Powiatowe w Olsztynie.

Nadleśnictwo Olsztyn po raz kolejny włączyło się w akcję „Bezpieczne ferie”, organizowaną przez Starostwo Powiatowe w Olsztynie.

Inicjatywa, która pierwszy raz odbyła się 10 lat temu stycznia ma na celu przygotowanie  dzieci i młodzieży szkół podstawowych z powiatu olsztyńskiego do bezpiecznego spędzenia zimowych ferii. Tym razem gościliśmy z naszym stoiskiem edukacyjnym na plaży w Tumianach nad Jeziorem Tumiańskim.

Program akcji „Bezpieczne ferie 2025” obejmował m.in.:

  • Edukację na temat bezpiecznych zachowań w lesie – zasady bezpiecznego przebywania w lesie, rozpoznawanie zagrożeń i odpowiednie reagowanie w przypadku sytuacji awaryjnych typu zgubienie się.
  • Quiz z wiedzy leśnej – dzieci odpowiadały na pytania z danej kategorii koła fortuny, otrzymując za prawidłową odpowiedź drobne upominki.
  • Pokaz pierwszej pomocy – dzieci mogły zobaczyć jak wygląda interwencja straży pożarnej oraz pogotowia ratunkowego w przypadku osoby poszkodowanej, która wpadła do wody.
  • Pokazy psów policyjnych

Zimowa przerwa od szkoły to czas relaksu, ale również zwiększonego ryzyka wypadków związanych z aktywnościami na świeżym powietrzu. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby ferie przebiegały w atmosferze radości, ale i odpowiedzialności.

Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw  – odpowiednia odzież, nieprzemakalne obuwie, a także unikanie niebezpiecznych miejsc w lesie to klucz do udanych i bezpiecznych ferii. Pomimo zmian pogodowych i wyższych temperatur niż w ubiegłych latach, nadal istnieje ryzyko wychłodzenia.

Zapraszamy do wspólnej zabawy i edukacji na świeżym powietrzu! Razem zadbajmy o bezpieczeństwo naszych dzieci i młodzieży podczas zimowego wypoczynku!

fot. Nadleśnictwo Olsztyn