Rezerwaty przyrody

Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszary chronionego krajobrazu to tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2012 r. mieliśmy ich w całej Polsce już prawie 11 tys., z czego 8,5 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Użytki ekologiczne

Użytki ekologiczne to zwykle obiekty o niewielkiej powierzchni – małe oczka wodne, śródpolne kępy drzew i krzewów, torfowiska, bagna i wydmy. To pozostałości ekosystemów, mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Obecnie mamy ich w Polsce ponad 9 tys. na powierzchni prawie 30 tys. ha.

Ekosystemy referencyjne

W ramach ochrony różnorodności biologicznej Nadleśnictwo Olsztyn wyznaczyło na swoim terenie ekosystemy referencyjne.

HCVF

Lasy HCVF zostały wyznaczane zgodnie z Zarządzeniem nr 22 Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie z 26 kwietnia 2019 roku, z wykorzystaniem ,,Kryteriów wyznaczania Lasów o szczególnych walorach przyrodniczych w Polsce”.

Monitoring wybranych gatunków i lasów HCVF

Nadleśnictwo Olsztyn prowadzi regularny monitoring wybranych elementów przyrodniczych w celu uniknięcia działań, które mogłyby negatywnie wpłynąć na środowisko naturalne, ze szczególnym uwzględnieniem ekosystemów leśnych.

Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych

Lasy Nadleśnictwa Olsztyn to popularne miejsce wypoczynku i rekreacji mieszkańców stolicy Warmii i Mazur. Duża liczba ścieżek przyrodniczych, jezior i uroczysk leśnych jak magnes przyciąga tych, którzy lubią spędzać wolny czas aktywnie i cenią sobie kontakt z naturą.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nietypowy pacjent w Ośrodku Rehabilitacji

Nietypowy pacjent w Ośrodku Rehabilitacji

Nietypowy pacjent w Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych Nadleśnictwa Olsztyn

Dzięki interwencji pracowników Urzędu Gminy Kiwity, 3 lipca br. trafił do nas łabędź niemy – pisklę w puchu.

Przez ponad 3 miesiące troskliwie zajmował się nim nasz Inżynier Nadzoru Paweł Bednarczyk, który prowadzi Ośrodek w Leśnictwie Dąbrówka. W piątek 11 października pacjent został wypuszczony na wolność.

Ośrodek Rehabilitacji funkcjonuje w leśnictwie Dąbrówka od 1996 roku. Jest to miejsce, w którym chore lub ranne dzikie ptaki drapieżne mogą wracać do zdrowia i odzyskiwać pełną sprawność.

Więcej o Ośrodku można poczytać na naszej stronie internetowej:

https://olsztyn.olsztyn.lasy.gov.pl/osrodek-rehabilitacji-ptakow-drapieznych

 

Fot. Leśniczy Leśnictwa Dąbrówka Jarosław Sikorski i Archiwum Urzędu Gminy Kiwity