Zasoby leśne

Powierzchnia ogólna Nadleśnictwa według stanu na dzień 01.01.2020 r. wynosi 16003,58 ha.

Hodowla lasu

Lasy z natury spełniają wiele funkcji. Niektóre z nich, uznane za szczególnie ważne dla człowieka, mogą być wspierane działaniami gospodarki leśnej. Poprzez hodowlę lasu rozumiemy zespół zabiegów odnowieniowych, pielęgnacyjnych i ochronnych, które wzorowane są na procesach naturalnych i dostosowane do fazy w której znajduje się las – tak więc inne dla uprawy, inne w drzewostanie dojrzałym.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Olsztyńscy leśnicy wspierają 32. Finał WOŚP

Olsztyńscy leśnicy wspierają 32. Finał WOŚP

28 stycznia odbędzie się 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizację olsztyńskiej odsłony Finału wspiera w tym roku Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie i podległe jej nadleśnictwa.

Organizatorem olsztyńskiego 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest Olsztyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych prowadzone przez Związek Stowarzyszeń "Razem w Olsztynie". 9 stycznia w siedzibie RDLP  przedstawiciele „Razem w Olsztynie” podpisali umowy z nadleśnictwami RDLP w Olsztynie w sprawie finansowego wsparcia organizacji finału WOŚP. – Cieszymy się, że możemy w ten sposób wesprzeć tę szlachetną inicjatywę – podkreśla Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Oprócz finansowego wsparcia olsztyńscy leśnicy wesprą także WOŚP organizacyjnie. W hali Urania, w której 28 stycznia br. odbędzie się olsztyńska odsłona 32. Finału WOŚP przygotujemy stoisko promocyjno-edukacyjne.