Wydawca treści
LASY NADLEŚNICTWA
Dla Nadleśnictwa Olsztyn charakterystyczna jest zmienność warunków glebowych w kierunku z północy na południe. Na północy przeważają gleby żyzne, gliniaste, wilgotne, zasobne w substancje odżywcze, porośnięte świerkiem, sosną oraz dębem. Na południu zaś – gleby ubogie, piaszczyste, mało zasobne w związki organiczne, i tu niepodzielnie króluje sosna. Znajdując optymalne warunki rozwoju i wzrostu, osiąga nadzwyczaj dobrą jakość techniczną.
Las spełnia szereg funkcji, oprócz ochronnych i społecznych, również produkcyjne. Odnowienie lasu oznacza wymianę pokoleń, powstawanie nowych drzewostanów na miejsce dotychczasowych, usuniętych zgodnie z planem lub na skutek klęski żywiołowej. Średnio co roku Nadleśnictwo Olsztyn pozyskuje 70 tys.m3 drewna. Do odnowienia powierzchni leśnych wykorzystujemy sadzonki wyhodowane z nasion pochodzących z plantacji nasiennych oraz wyłączonych i gospodarczych drzewostanów nasiennych.
Na obszarze nadleśnictwa znajdują się obwody łowieckie dzierżawione przez koła łowieckie. Jeden obwód wyłączony z wydzierżawienia stanowi Ośrodek Hodowli Zwierzyny, pozostający w zarządzie nadleśnictwa. Ośrodek ten jest swoistą bazą naukową, dzięki której lepiej poznajemy zwyczaje i potrzeby zwierzyny. Wyposażony w liczne urządzenia łowieckie – paśniki, karmniki i lizawki – a także dysponujący bogatą bazą pokarmową sprawia, że zwierzyna cechuje się bardzo dobrą kondycją.
Najnowsze aktualności
Szkolenie kadry kierowniczej Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie
Szkolenie kadry kierowniczej Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie
W siedzibie Nadleśnictwa Olsztyn odbyło się szkolenie kadry kierowniczej Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Głównym celem było doskonalenie umiejętności zarządzania oraz pogłębienie wiedzy w kluczowych obszarach codziennej pracy służb mundurowych.
W piątek (11.04.2025 r.) w siedzibie Nadleśnictwa Olsztyn w m. Zazdrość odbyło się kompleksowe szkolenie kadry kierowniczej, którego głównym celem było doskonalenie umiejętności zarządzania oraz pogłębienie wiedzy w kluczowych obszarach codziennej pracy służb mundurowych.
Spotkanie obejmowało szereg prelekcji, których tematyka, choć różnorodna, łączyła się we wspólnym dążeniu do podnoszenia skuteczności działań i wzmacniania bezpieczeństwa społecznego.
Podczas szkolenia omówiono m.in. podstawy psychologiczne zarządzania zespołem ludzkim, co ma ogromne znaczenie w pracy na stanowisku kierowniczym, szczególnie w sytuacjach stresowych i kryzysowych. Uczestnicy spotkania zapoznali się także z procedurą wnioskowania o wsparcie działań bojowych policjantów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji, co pomoże na skuteczne i szybkie działania w wymagających tego sytuacjach.
Ważnym elementem była analiza form zabezpieczenia wydarzeń na podstawie Zarządzenia nr 20 Komendanta Głównego Policji w sprawie metod i form przygotowania i realizacji działań policyjnych w związku ze zdarzeniami szczególnymi oraz omówienie zasad działania negocjatorów policyjnych- nieodzownych w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Poruszono także temat współpracy ze strażnikami leśnymi, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście działań na terenach leśnych.
Nie zabrakło również zagadnień prawnych- uczestnicy zapoznali się z przepisami dotyczącymi cudzoziemców oraz regulacjami wynikającymi z kampanii pn. ”MOC-tak, PRZEMOC- nie”, co wpisuje się w działania profilaktyczne i edukacyjne Policji.
Tego typu szkolenia są niezwykle istotne- pozwalają na aktualizację wiedzy, wymianę doświadczeń oraz lepsze przygotowanie kierownictwa do reagowania na wyzwania współczesnej rzeczywistości.
treść artykułu oraz zdjęcia: Komenda Miejska Policji w Olsztynie