Wydawca tre艣ci Wydawca tre艣ci

Historia Nadle艣nictwa

Tereny po艂o偶one w zasi臋gu terytorialnym Nadle艣nictwa Olsztyn stanowi艂y kiedy艣 obszary le艣ne o charakterze puszczy pierwotnej.

W czasach historycznych zamieszka艂e by艂y przez pruskie plemi臋 Sasin贸w, kt贸rzy do艣膰 wcze艣nie ulegli kolonizacji prowadzonej przez Zakon Krzy偶acki. W wyniku um贸w zakonu z papiestwem ziemie te przypad艂y Ko艣cio艂owi, a w艂adz臋 na tym terenie sprawowali biskupi warmi艅scy, kt贸rych siedzib膮 by艂 pocz膮tkowo Frombork, a p贸藕niej Lidzbark Warmi艅ski.

Miasto Olsztyn prawa miejskie uzyska艂o w 1353 roku, a prawo lokacyjne otrzyma艂 Jan z 艁ajs. Dobra ko艣cielne Warmii, w tym r贸wnie偶 Lasy, podzielone by艂y na komornictwa (komturie) i zarz膮dzane przez komornik贸w (komtur贸w). Przej艣ciowo w komornictwie olszty艅skim w艂adz臋 sprawowa艂 jako kanonik kapitu艂y Warmi艅skiej Miko艂aj Kopernik. Po pokoju toru艅skim od 1466 roku ca艂a Warmia wraz z komornictwem olszty艅skim jako Prusy Kr贸lewskie znalaz艂y si臋 pod ber艂em Korony Polskiej, gdzie by艂a nieprzerwanie do pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku.

W okresie rozbiorowym dobra ko艣cielne zosta艂y upa艅stwowione. Zdecydowana wi臋kszo艣膰 podolszty艅skich las贸w stanowi艂a w艂asno艣膰 pa艅stwow膮, a lasy po艂o偶one na p贸艂noc i p贸艂nocny wsch贸d od miasta nale偶a艂y do okolicznych maj膮tk贸w i gospodarstw.

W gospodarce le艣nej stosowano przede wszystkim zr臋by zupe艂ne ze sztucznym odnowieniem. W sk艂adzie gatunkowym drzewostan贸w wyst臋powa艂a g艂ownie sosna ze znacznym udzia艂em 艣wierka oraz nielicznymi gatunkami drzew li艣ciastych. Zdecydowana dominacja gatunk贸w iglastych wynika艂a z zak艂adanych w odnowieniach monokultur.

W okresie powojennym lasy prywatne by艂ego obr臋bu 艁yna upa艅stwowiono na mocy dekretu o reformie rolnej i w艂膮czono do nadle艣nictw Kudypy i Wipsowo. Natomiast Lasy w艂asno艣ci pa艅stwowej wesz艂y w sk艂ad Nadle艣nictwa Nowe Ramuki.

W 1960 roku opracowano plany definitywnego urz膮dzenia lasu dla tych obszar贸w.

Na podstawie Zarz膮dzenia Nr 5 Naczelnego Dyrektora Las贸w Pa艅stwowych z dnia 26 marca 1990 roku oraz Zarz膮dzenia Nr 16 Dyrektora Okr臋gowego zarz膮du Las贸w Pa艅stwowych w Olsztynie z dnia 11 czerwca 1990 roku z dniem 1 czerwca 1990 roku powo艂ano do 偶ycia jednostk臋 organizacyjn膮 - Nadle艣nictwo Olsztyn.

Terytorialny zasi臋g Nadle艣nictwa powsta艂 z wydzielenia obszar贸w z trzech s膮siednich nadle艣nictw:

 

Kudypy - 2 le艣nictwa (D膮br贸wka, Barczewko)

Nowe Ramuki - 6 le艣nictw (Zazdro艣膰, Mazuchy, Mendryny, Koszno, Wygoda i Nowa Wie艣)

Wipsowo - szk贸艂ka zadrzewieniowa w 艁臋gajnach.

艁膮czna powierzchnia Nadle艣nictwa w momencie utworzenia wynosi艂a 11 102 ha.

W wyniku zmian organizacyjnych oraz przej臋cia znacznych ilo艣ci grunt贸w porolnych do zalesienia ilo艣膰 le艣nictw ostatecznie wzros艂a do 10-ciu:

Obr臋b Wad膮g: D膮br贸wka, Wad膮g, 艁臋gajny

Obr臋b Purda: Wyrandy, Zazdro艣膰, Mazuchy, Linok, Mendryny, Nowa Wie艣, Ko艣no

W roku 2005 struktura organizacyjna Nadle艣nictwa Olsztyn uleg艂a niewielkim zmianom: zlikwidowano Le艣nictwo 艁臋gajny oraz podzia艂 na obr臋by.

Na dzie艅 01.01.2008 r. powierzchnia Nadle艣nictwa wynosi艂a 12 974 ha.

Na podstawie Zarz膮dzenia nr 91 Dyrektora Generalnego Las贸w Pa艅stwowych z dnia 22 grudnia 2009 r w sprawie wprowadzenia zmian w powierzchni og贸lnej i zasi臋gu terytorialnym Nadle艣nictw Wipsowo i Olsztyn w RDLP w Olsztynie wy艂膮czono z obr臋bu Purda Le艣na w Nadle艣nictwie Wipsowo 3002,55 ha grunt贸w i w艂膮czono je do obr臋bu le艣nego Olsztyn w Nadle艣nictwie Olsztyn. W wyniku tego zarz膮dzenia powierzchnia og贸lna zasi臋gu terytorialnego Nadle艣nictwa Olsztyn wzros艂a do 15 997,9662 ha. (przej臋to dwa Le艣nictwa Gaj i Graszk).

Z dniem 1 lutego 2010 roku na mocy Zarz膮dzenia nr 4/2010 Nadle艣niczego Nadle艣nictwa Olsztyn likwidacji uleg艂o Le艣nictwo Linok oraz Zesp贸艂 Plantacyjno Szk贸艂karsko Nasienny w 艁臋gajnach.

 

Mapa Nadle艣nictwa Olsztyn


Najnowsze aktualno艣ci Najnowsze aktualno艣ci

Powr贸t

Le艣ne Elfy 艢wi臋tego Miko艂aja馃巺

Le艣ne Elfy 艢wi臋tego Miko艂aja馃巺

Wyj膮tkowy Go艣膰 przyby艂 do Olsztyna podczas Warmi艅skiego Jarmarku 艢wi膮tecznego na Starym Mie艣cie.  Przylecia艂 prosto z lapo艅skiego Rovaniemi, z wielkim workiem prezent贸w i 艣wi膮tecznym u艣miechem. 艢wi臋ty Miko艂aj - ten najprawdziwszy, bo o nim mowa, odwiedzi艂 najm艂odszych mieszka艅c贸w regionu.

Na tym wydarzeniu nie mog艂o zabrakn膮膰 le艣nik贸w z Nadle艣nictwa Olsztyn i Nadle艣nictwa Kudypy, kt贸rzy wsp贸lnie, jako Le艣ny Kompleks Promocyjny Lasy Olszty艅skie, wsparli Urz膮d Miasta Olsztyna w organizacji tego przedsi臋wzi臋cia. Zaproponowali艣my dzieciom moc przed艣wi膮tecznych atrakcji w formie zaj臋膰 warsztatowych. Podczas swojej trzydniowej wizyty 艣w. Miko艂aj spotka艂 si臋 艂膮cznie z niemal tysi膮cem najm艂odszych olsztynian, w czym towarzyszy艂y mu "elfy z podolszty艅skich las贸w".

 

Fot. Dominika Rutkowska, Nadle艣nictwo Kudypy, Barbara Tomaszewska, Karolina Zimnicka i Tomasz Kaniuka, Nadle艣nictwo Olsztyn