Wydawca tre艣ci
Geocaching
Marzyli艣cie w dzieci艅stwie o poszukiwaniu skarb贸w, niczym bohaterowie powie艣ci Roberta L. Stevensona czy film贸w o dzielnym Indianie Jonesie? Je艣li dodatkowo uwa偶acie, 偶e poszukiwanie mo偶e by膰 ciekawsze ni偶 sam skarb, to geocaching jest czym艣 dla was.
Geocaching powsta艂 dok艂adnie 4 maja 2000 r. Amerykanin Dave Ulmer ukry艂 tego dnia w lesie wiadro wype艂nione r贸偶nymi przedmiotami. Jego wsp贸艂rz臋dne poda艂 na grupie dyskusyjnej u偶ytkownik贸w nawigacji satelitarnej GPS. Ci przez kolejne dni, z wykorzystaniem swoich odbiornik贸w GPS, poszukiwali wiadra i dzielili si臋 swoimi wra偶eniami na grupie. Wkr贸tce w podobny spos贸b r贸偶ne pojemniki zacz臋li ukrywa膰 inni entuzja艣ci technologii satelitarnego namierzania obiekt贸w. Nied艂ugo te偶 po raz pierwszy u偶yto nazwy geocaching.
Wszystko to by艂o mo偶liwe dzi臋ki odkodowaniu, wcze艣niej zak艂贸canego przez wojskowych, sygna艂u wysy艂anego przez satelity do odbiornik贸w GPS. System nawigacji satelitarnej GPS zosta艂 bowiem stworzony przez Departament Obrony Stan贸w Zjednoczonych. Nic zatem dziwnego, 偶e pocz膮tkowo mia艂 s艂u偶y膰 wy艂膮cznie celom militarnym. Jednak po pomy艂kowym zestrzeleniu w 1983 r. nad terytorium b. ZSRR korea艅skiego samolotu pasa偶erskiego uznano, 偶e GPS powinien zosta膰 udost臋pniony tak偶e cywilom. A偶 do 2000 r. dla zwyk艂ych u偶ytkownik贸w pozostawa艂 jednak w艂a艣ciwie bezu偶yteczny, bowiem tzw. degradacja sygna艂u, zapobiegliwie wprowadzona przez wojsko, ogranicza艂a dok艂adno艣膰 okre艣lania pozycji do 100 metr贸w. Po decyzji Billa Clintona o wy艂膮czeniu zak艂贸cania, dok艂adno艣膰 systemu wzros艂a do 4-12 metr贸w. Rozpocz臋艂a si臋 nowa era nie tylko dla turyst贸w i podr贸偶nik贸w, ale te偶 w wielu innych dziedzinach 偶ycia. Szacuje si臋, 偶e dzi艣 ju偶 6-7 proc. europejskiego PKB (produktu krajowego brutto) zale偶y od zastosowa艅 nawigacji satelitarnej.
Na tropie przygody
Na czym dzi艣 polega geocaching? Od czas贸w Dave'a Ulmera g艂贸wna idea nie zmieni艂a si臋. To gra terenowa polegaj膮ca na poszukiwaniu, przede wszystkim z u偶yciem GPS, 鈥瀞karb贸w" ukrytych przez jej innych uczestnik贸w. 鈥濻karbami" s膮 skrzynki - wodoszczelne pojemniki, zawieraj膮ce drobne przedmioty oraz dziennik.
Jak zacz膮膰 zabaw臋 w geocaching? Na pocz膮tek musimy wybra膰 skrzynk臋, kt贸rej b臋dziemy poszukiwa膰. Bazy skrzynek znajdziemy w serwisach internetowych, takich jak opencaching.pl czy geocaching.pl. Na pocz膮tku warto wybra膰 skrzynk臋 tradycyjn膮 (czyli tak膮, kt贸rej po艂o偶enie jest dok艂adnie okre艣lone) i o niezbyt wysokim poziomie zada艅 i trudno艣ci terenu (okre艣lane s膮 one w pi臋ciostopniowej skali). Je艣li wybierzemy skrzynk臋, kt贸r膮 niedawno kto艣 odnalaz艂, mamy wi臋ksz膮 szans臋, 偶e nie zosta艂a jeszcze zniszczona. Warto wi臋c sprawdzi膰 w bazie ostatnie zapisy jej dotycz膮ce.
Przed wyruszeniem na wypraw臋, poza zanotowaniem wszystkich szczeg贸艂贸w dotycz膮cych skrzynki, dobrze jest przejrze膰 map臋, 偶eby zapozna膰 si臋 z terenem. Na wypraw臋 warto wzi膮膰 艂opatk臋 i r臋kawice, przyda膰 mo偶e si臋 te偶 zestaw naprawczy, na wypadek, gdyby skrzynka by艂a uszkodzona (torebki foliowe, o艂贸wek, nowy dziennik), a tak偶e jaki艣 przedmiot na wymian臋. Najwa偶niejszym wyposa偶eniem b臋dzie oczywi艣cie GPS. Mo偶emy kupi膰 oddzielne urz膮dzenie lub - wykorzystuj膮c modu艂 GPS w swoim smartfonie - zainstalowa膰 aplikacj臋, kt贸ra pokazuje nasze po艂o偶enie, a nierzadko jest tak偶e od razu zintegrowana z baz膮 ukrytych skrzynek. W wyborze odpowiedniej opcji pomog膮 nam forumowicze w jednym z po艣wi臋conych geocachingowi serwis贸w internetowych.
Las pe艂en niespodzianek
W internetowych bazach mo偶na znale藕膰 coraz wi臋cej skrzynek ukrywanych w lasach, r贸wnie偶 przez samych le艣nik贸w. Jest to bowiem jeszcze jeden spos贸b na przyci膮gni臋cie turyst贸w do las贸w i pokazanie ich pi臋kna. Chc膮c znale藕膰 w bazie takie skrzynki, najlepiej w wyszukiwarce jako ich w艂a艣ciciela, poda膰 "nadle艣nictwo". Mo偶na te偶 o nie zapyta膰 w siedzibie nadle艣nictwa. Ka偶de takie pytanie b臋dzie zach臋t膮 dla le艣nik贸w, by przygotowa膰 na swoim terenie tego typu atrakcje dla turyst贸w.
Kilkana艣cie skrzynek w najciekawszych miejscach swoich las贸w ukryli np. le艣nicy z Nadle艣nictwa Katowice (RDLP Katowice). Opis ka偶dej z nich przybli偶a przy okazji histori臋 miejsca. Reakcje internaut贸w s膮 entuzjastyczne. Wysoko poprzeczk臋 zawiesili pracownicy Nadle艣nictwa Lidzbark (RDLP Olsztyn). Ich skrytki w formie wyrze藕bionego ptaka zosta艂y umieszczone w koronach drzew, 12-20 metr贸w nad ziemi膮. Zdobycie wszystkich, czyli przej艣cie trasy "Tylko dla or艂贸w", to nie lada wyzwanie.
Skrzynka z zagadk膮
Podczas zabawy w geocaching w lesie trzeba pami臋ta膰 o jednej, bardzo wa偶nej sprawie. Skrzynek nie mo偶na zakopywa膰! Rozkopywanie gruntu, a nawet rozgarnianie 艣ci贸艂ki to niszczenie las贸w. Jest to wykroczenie karane grzywn膮. W艂a艣nie ze wzgl臋du na ochron臋 las贸w, niekt贸re serwisy internetowe nie pozwalaj膮 w swoich bazach na rejestracj臋 skrzynek zakopanych w lesie.
Zgodnie ze zwyczajem, znalazca skrzynki powinien wpisa膰 si臋 w dzienniku, kt贸ry zwykle jest w niej schowany. Mo偶na te偶 wymieni膰 znaleziony w skrzynce przedmiot lub do艂o偶y膰 w艂asny (zazwyczaj s膮 to drobne zabawki, maskotki). W przypadku niekt贸rych skrzynek celem samym w sobie jest przenoszenie ukrytych w nich przedmiot贸w z jednej lokalizacji do innej i 艣ledzenie w serwisach internetowych tras, pokonywanych przez fanty. Po powrocie z ka偶dej wyprawy powinni艣my opisa膰 nasze poszukiwania z serwisie, w kt贸rym skrzynka by艂a zarejestrowana, nawet je艣li nie uda艂o jej si臋 znale藕膰.
Zabaw臋 w poszukiwanie skrzynek mo偶na urozmaica膰 na r贸偶ne sposoby. 呕eby znale藕膰 skrzynk臋 multicache, trzeba pokona膰 etapy, a na ka偶dym z nich otrzymuje si臋 tylko cz臋艣膰 potrzebnych informacji. Z kolei skrzynka typu quiz wymaga rozwi膮zania zagadki: mo偶e to by膰 艂amig艂贸wka, puzzle do u艂o偶enia lub obliczenia. Skrzynki oznaczane s膮 tak偶e dodatkowymi parametrami, kt贸re okre艣laj膮 czego mo偶emy spodziewa膰 si臋 na miejscu. Z pewno艣ci膮 na brak wra偶e艅 nie b臋dziemy narzeka膰.
Najnowsze aktualno艣ci
Le艣ne Elfy 艢wi臋tego Miko艂aja馃巺
Le艣ne Elfy 艢wi臋tego Miko艂aja馃巺
Wyj膮tkowy Go艣膰 przyby艂 do Olsztyna podczas Warmi艅skiego Jarmarku 艢wi膮tecznego na Starym Mie艣cie. Przylecia艂 prosto z lapo艅skiego Rovaniemi, z wielkim workiem prezent贸w i 艣wi膮tecznym u艣miechem. 艢wi臋ty Miko艂aj - ten najprawdziwszy, bo o nim mowa, odwiedzi艂 najm艂odszych mieszka艅c贸w regionu.
Na tym wydarzeniu nie mog艂o zabrakn膮膰 le艣nik贸w z Nadle艣nictwa Olsztyn i Nadle艣nictwa Kudypy, kt贸rzy wsp贸lnie, jako Le艣ny Kompleks Promocyjny Lasy Olszty艅skie, wsparli Urz膮d Miasta Olsztyna w organizacji tego przedsi臋wzi臋cia. Zaproponowali艣my dzieciom moc przed艣wi膮tecznych atrakcji w formie zaj臋膰 warsztatowych. Podczas swojej trzydniowej wizyty 艣w. Miko艂aj spotka艂 si臋 艂膮cznie z niemal tysi膮cem najm艂odszych olsztynian, w czym towarzyszy艂y mu "elfy z podolszty艅skich las贸w".
Fot. Dominika Rutkowska, Nadle艣nictwo Kudypy, Barbara Tomaszewska, Karolina Zimnicka i Tomasz Kaniuka, Nadle艣nictwo Olsztyn