Położenie

Nadleśnictwo Olsztyn położone jest na pograniczu Warmii i Mazur.

Galeria zdjęć

Przeczytaj więcej o Ośrodku Rehabilitacji w zakładce Nasza praca -> Ochrona przyrody -> ORPD

Historia

Tereny położone w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Olsztyn stanowiły kiedyś obszary leśne o charakterze puszczy pierwotnej.

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Projekty i fundusze

Na terenie Nadleśnictwa Olsztyn w ramach projektu "Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych" zrealizowano przedsięwzięcie pn. "Mała retencja Dąbrówka". Działanie to współfinansowane jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Las do góry nogami” w Nadleśnictwie Olsztyn

„Las do góry nogami” w Nadleśnictwie Olsztyn

30 sierpnia 2024 r. w Nadleśnictwie Olsztyn odbyła się akcja pn. „Las do góry nogami”, która zorganizowana została z okazji Międzynarodowej Nocy Nietoperzy w ramach międzynarodowego porozumienia EUROBATS, mającego na celu ochronę europejskich populacji nietoperzy.

 

Akcję otworzył Nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztyn Pan Paweł Artych. W spotkaniu wzięło udział wielu sympatyków przyrody, którzy wysłuchali bardzo ciekawej prelekcji chiropterologa Pana Pawła Janczyka z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy. Poznaliśmy rodzime gatunki nietoperzy, ich biologię, znaczenie w przyrodzie oraz sposoby ochrony, wiemy już co zrobić gdy napotkamy rannego nietoperza lub gdy wleci niepostrzeżenie do naszego mieszkania.

 

Następnie o zmierzchu wszyscy wybraliśmy się do lasu przy Nadleśnictwie Olsztyn, gdzie mogliśmy obserwować latające nietoperze oraz nasłuchiwać dźwięków wydawanych przez te fascynujące zwierzęta przy użyciu detektorów ultradźwiękowych.

 

Spotkanie w ramach akcji „Las do góry nogami” umożliwiło uczestnikom zanurzenie się w tajemniczy, nocny świat nietoperzy i odkrycia, jak wiele znaczą dla naszej przyrody te fascynujące ssaki.