Wydawca treści Wydawca treści

NADZÓR NAD LASAMI NIEPAŃSTWOWYMI

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej. Leśnicy w ramach tych działań:

  • doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną;
  • udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych;
  • wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe, zagrażające trwałości lasu;
  • organizują wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu;
  • sporządzają wielkoobszarowe inwentaryzacje stanu lasów oraz prowadzą bank danych o lasach.

Więcej na ten temat

 

Nadleśnictwo Olsztyn sprawuje nadzór nad 1076,1898 ha lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa, z czego 897,7515 ha w powiecie olsztyńskim i 194,5928 ha w powiecie szczycieńskim.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Las do góry nogami” w Nadleśnictwie Olsztyn

„Las do góry nogami” w Nadleśnictwie Olsztyn

30 sierpnia 2024 r. w Nadleśnictwie Olsztyn odbyła się akcja pn. „Las do góry nogami”, która zorganizowana została z okazji Międzynarodowej Nocy Nietoperzy w ramach międzynarodowego porozumienia EUROBATS, mającego na celu ochronę europejskich populacji nietoperzy.

 

Akcję otworzył Nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztyn Pan Paweł Artych. W spotkaniu wzięło udział wielu sympatyków przyrody, którzy wysłuchali bardzo ciekawej prelekcji chiropterologa Pana Pawła Janczyka z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy. Poznaliśmy rodzime gatunki nietoperzy, ich biologię, znaczenie w przyrodzie oraz sposoby ochrony, wiemy już co zrobić gdy napotkamy rannego nietoperza lub gdy wleci niepostrzeżenie do naszego mieszkania.

 

Następnie o zmierzchu wszyscy wybraliśmy się do lasu przy Nadleśnictwie Olsztyn, gdzie mogliśmy obserwować latające nietoperze oraz nasłuchiwać dźwięków wydawanych przez te fascynujące zwierzęta przy użyciu detektorów ultradźwiękowych.

 

Spotkanie w ramach akcji „Las do góry nogami” umożliwiło uczestnikom zanurzenie się w tajemniczy, nocny świat nietoperzy i odkrycia, jak wiele znaczą dla naszej przyrody te fascynujące ssaki.