Asset Publisher
LASY NADLEŚNICTWA
Dla Nadleśnictwa Olsztyn charakterystyczna jest zmienność warunków glebowych w kierunku z północy na południe. Na północy przeważają gleby żyzne, gliniaste, wilgotne, zasobne w substancje odżywcze, porośnięte świerkiem, sosną oraz dębem. Na południu zaś – gleby ubogie, piaszczyste, mało zasobne w związki organiczne, i tu niepodzielnie króluje sosna. Znajdując optymalne warunki rozwoju i wzrostu, osiąga nadzwyczaj dobrą jakość techniczną.
Las spełnia szereg funkcji, oprócz ochronnych i społecznych, również produkcyjne. Odnowienie lasu oznacza wymianę pokoleń, powstawanie nowych drzewostanów na miejsce dotychczasowych, usuniętych zgodnie z planem lub na skutek klęski żywiołowej. Średnio co roku Nadleśnictwo Olsztyn pozyskuje 70 tys.m3 drewna. Do odnowienia powierzchni leśnych wykorzystujemy sadzonki wyhodowane z nasion pochodzących z plantacji nasiennych oraz wyłączonych i gospodarczych drzewostanów nasiennych.
Na obszarze nadleśnictwa znajdują się obwody łowieckie dzierżawione przez koła łowieckie. Jeden obwód wyłączony z wydzierżawienia stanowi Ośrodek Hodowli Zwierzyny, pozostający w zarządzie nadleśnictwa. Ośrodek ten jest swoistą bazą naukową, dzięki której lepiej poznajemy zwyczaje i potrzeby zwierzyny. Wyposażony w liczne urządzenia łowieckie – paśniki, karmniki i lizawki – a także dysponujący bogatą bazą pokarmową sprawia, że zwierzyna cechuje się bardzo dobrą kondycją.
Asset Publisher
III Backyard Ultra Warmia
III Backyard Ultra Warmia
Pot, krew, łzy i…świetna zabawa.
Od godz. 8:00 w piątek 21.03 do niedzielnego poranka 23.03. na terenie Nadleśnictwa Olsztyn odbywał się III Backyard Ultra Warmia. Na starcie zameldowało się 80 zawodników i zawodniczek.
Backyard Ultra Warmia 2025 posiada rangę Bronze Event w międzynarodowej klasyfikacji i jest biegiem wchodzącym w skład światowej sieci biegów Backyard Ultra.
Formuła biegu przywędrowała do nas z USA. Jej pomysłodawcą jest Gary Cantrell, znany jako Lazarus Lake. Magazyn Rail Runner nazwał go „geniuszem zła”, „Leonardem da Vinci bólu”, „Mistrzem sadomasochistycznego rzemiosła”. Określenia te wskazują z jakim wysiłkiem mają do czynienia zawodnicy biorący udział w tego typu zawodach.
Trasa biegu wytyczona m.in. na terenie Leśnictwa Zazdrość miała kształt pętli o długości 6706 metrów i została zaplanowana wokół jeziora Kielarskiego.
Prowadziła po zróżnicowanym podłożu - 85% stanowiły drogi leśne i szutrowe, oraz ścieżki leśne. Łączne przewyższenie jednego okrążenia wyniosło około 100 m.
Formuła zawodów polegała na tym, że zawodnicy o każdej pełnej godzinie stawiali się na linii startu i musieli pokonać dystans 1 pętli (6,7 km) w czasie nie dłuższym niż 1 godzina.
Rywalizacja trwała do momentu wyłonienia jednego zwycięzcy, tzn. do czasu gdy na starcie pojawił się tylko jeden zawodnik.
Musiał on wówczas pokonać samotnie jedną, ostatnią pętlę w czasie krótszym niż 1 godzina (pętlę zwycięzcy), po której nastąpiło zakończenie biegu. Zwycięzcą tegorocznej rywalizacji został Tomasz Cygański z Olsztyna. Przebiegł 46 okrążeń, a więc 308 km.
Nadleśnictwo Olsztyn objęło wydarzenie patronatem honorowym a także udzieliło wsparcia organizacyjnego. Nadleśniczy Paweł Artych wziął udział w otwarciu biegu.
W sobotnie przedpołudnie zarówno osoby wspierające zawodników jak Ci którzy rekreacyjnie odwiedzili Polanę Kielarską mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną Nadleśnictwa oraz wziąć udział w quzie na temat wiedzy leśnej. Na udzielających prawidłowe odpowiedzi czekały nagrody.
Nadleśnictwo Olsztyn udostępnia teren pod organizację imprez sportowych na podstawie artykułu 29, ust. 4 ustawy z dn. 28 września 1991 r. o lasach.
To doskonała okazja to podkreślenia znaczenia współpracy Nadleśnictwa i organizacji pozarządowych działających wspólnie na rzecz promocji zdrowego tryb życia, integracji lokalnej społeczności, propagowania spędzania czasu w leśnym otoczeniu z poszanowaniem przyrody i zasad bezpieczeństwa.
Media o wydarzeniu:
https://radioolsztyn.pl/bieg-dla-herosow-trwa-backyard-ultra-warmia/01808676
https://olsztyn.tvp.pl/85734347/bieg-dla-wytrwalych-ruszyl-backyard-ultra-warmia
Asset Publisher
Historia Nadleśnictwa
Historia Nadleśnictwa
Tereny położone w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Olsztyn stanowiły kiedyś obszary leśne o charakterze puszczy pierwotnej.
W czasach historycznych zamieszkałe były przez pruskie plemię Sasinów, którzy dość wcześnie ulegli kolonizacji prowadzonej przez Zakon Krzyżacki. W wyniku umów zakonu z papiestwem ziemie te przypadły Kościołowi, a władzę na tym terenie sprawowali biskupi warmińscy, których siedzibą był początkowo Frombork, a później Lidzbark Warmiński.
Miasto Olsztyn prawa miejskie uzyskało w 1353 roku, a prawo lokacyjne otrzymał Jan z Łajs. Dobra kościelne Warmii, w tym również Lasy, podzielone były na komornictwa (komturie) i zarządzane przez komorników (komturów). Przejściowo w komornictwie olsztyńskim władzę sprawował jako kanonik kapituły Warmińskiej Mikołaj Kopernik. Po pokoju toruńskim od 1466 roku cała Warmia wraz z komornictwem olsztyńskim jako Prusy Królewskie znalazły się pod berłem Korony Polskiej, gdzie była nieprzerwanie do pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku.
W okresie rozbiorowym dobra kościelne zostały upaństwowione. Zdecydowana większość podolsztyńskich lasów stanowiła własność państwową, a lasy położone na północ i północny wschód od miasta należały do okolicznych majątków i gospodarstw.
W gospodarce leśnej stosowano przede wszystkim zręby zupełne ze sztucznym odnowieniem. W składzie gatunkowym drzewostanów występowała głownie sosna ze znacznym udziałem świerka oraz nielicznymi gatunkami drzew liściastych. Zdecydowana dominacja gatunków iglastych wynikała z zakładanych w odnowieniach monokultur.
W okresie powojennym lasy prywatne byłego obrębu Łyna upaństwowiono na mocy dekretu o reformie rolnej i włączono do nadleśnictw Kudypy i Wipsowo. Natomiast Lasy własności państwowej weszły w skład Nadleśnictwa Nowe Ramuki.
W 1960 roku opracowano plany definitywnego urządzenia lasu dla tych obszarów.
Na podstawie Zarządzenia Nr 5 Naczelnego Dyrektora Lasów Państwowych z dnia 26 marca 1990 roku oraz Zarządzenia Nr 16 Dyrektora Okręgowego zarządu Lasów Państwowych w Olsztynie z dnia 11 czerwca 1990 roku z dniem 1 czerwca 1990 roku powołano do życia jednostkę organizacyjną - Nadleśnictwo Olsztyn.
Terytorialny zasięg Nadleśnictwa powstał z wydzielenia obszarów z trzech sąsiednich nadleśnictw:
Kudypy - 2 leśnictwa (Dąbrówka, Barczewko)
Nowe Ramuki - 6 leśnictw (Zazdrość, Mazuchy, Mendryny, Koszno, Wygoda i Nowa Wieś)
Wipsowo - szkółka zadrzewieniowa w Łęgajnach.
Łączna powierzchnia Nadleśnictwa w momencie utworzenia wynosiła 11 102 ha.
W wyniku zmian organizacyjnych oraz przejęcia znacznych ilości gruntów porolnych do zalesienia ilość leśnictw ostatecznie wzrosła do 10-ciu:
Obręb Wadąg: Dąbrówka, Wadąg, Łęgajny
Obręb Purda: Wyrandy, Zazdrość, Mazuchy, Linok, Mendryny, Nowa Wieś, Kośno
W roku 2005 struktura organizacyjna Nadleśnictwa Olsztyn uległa niewielkim zmianom: zlikwidowano Leśnictwo Łęgajny oraz podział na obręby.
Na dzień 01.01.2008 r. powierzchnia Nadleśnictwa wynosiła 12 974 ha.
Na podstawie Zarządzenia nr 91 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 22 grudnia 2009 r w sprawie wprowadzenia zmian w powierzchni ogólnej i zasięgu terytorialnym Nadleśnictw Wipsowo i Olsztyn w RDLP w Olsztynie wyłączono z obrębu Purda Leśna w Nadleśnictwie Wipsowo 3002,55 ha gruntów i włączono je do obrębu leśnego Olsztyn w Nadleśnictwie Olsztyn. W wyniku tego zarządzenia powierzchnia ogólna zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa Olsztyn wzrosła do 15 997,9662 ha. (przejęto dwa Leśnictwa Gaj i Graszk).
Z dniem 1 lutego 2010 roku na mocy Zarządzenia nr 4/2010 Nadleśniczego Nadleśnictwa Olsztyn likwidacji uległo Leśnictwo Linok oraz Zespół Plantacyjno Szkółkarsko Nasienny w Łęgajnach.