Asset Publisher
ZASOBY LEŚNE
Powierzchnia ogólna Nadleśnictwa według stanu na dzień 01.01.2020 r. wynosi 16003,58 ha.
Granice Nadleśnictwa są dosyć nieregularne, ale w większości wyraźne. Ich nieregularność sprawia, że często wchodzą one w głąb lasu, tworząc enklawy i półenklawy gruntów obcych, co utrudnia prowadzenie gospodarki leśnej. Uprawy, które sąsiadują
z enklawami gruntów ornych, w szczególności z łąkami, narażone są na szkody powstałe w wyniku wypasu bydła.
Ogółem w Nadleśnictwie wyróżniono 14 typów siedliskowych lasu. Przeważają tu siedliska boru mieszanego świeżego i lasu mieszanego świeżego.
Warunki glebowe oraz cechy klimatu stwarzają bardzo dobre warunki dla drzewostanów sosnowych, które zajmują 75,58 % powierzchni leśnej zalesionej Nadleśnictwa i występują na wszystkich typach siedliskowych lasu z wyjątkiem olsu jesionowego i lasu łęgowego. Poza sosną duże znaczenie jako gatunki lasotwórcze mają: świerk, dąb, buk, olcha, brzoza i modrzew.
Poniższy wykres przedstawia powierzchniowy udział gatunków w lasach Nadleśnictwa Olsztyn.
Asset Publisher
Zakaz wstępu do lasu
Zakaz wstępu do lasu
W skutek nawałnicy, która wieczorem 11 lipca br. spustoszyła znaczną część lasów Nadleśnictwa Olsztyn, decyzją Nadleśniczego Nadleśnictwa Olsztyn wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasu w Leśnictwach Mendryny, Graszk i Gaj. Zakaz ten obowiązuje od 24 lipca 2024 r. do 31 października 2024 r.
Zakaz został wprowadzony by uniknąć ryzyka wypadków. Poskręcane, zawieszone i połamane konary, jak i całe drzewa stanowią dla każdego śmiertelne niebezpieczeństwo.
Apelujemy o ostrożność, rozsądek i respektowanie ww. zakazu, odłóżmy spacery na inny termin. Leśnicy we współpracy z innymi służbami na bieżąco usuwają powalone i połamane drzewa, by udrożnić drogi i zapewnić wszystkim bezpieczeństwo.