Asset Publisher
ZASOBY LEŚNE
Powierzchnia ogólna Nadleśnictwa według stanu na dzień 01.01.2020 r. wynosi 16003,58 ha.
Granice Nadleśnictwa są dosyć nieregularne, ale w większości wyraźne. Ich nieregularność sprawia, że często wchodzą one w głąb lasu, tworząc enklawy i półenklawy gruntów obcych, co utrudnia prowadzenie gospodarki leśnej. Uprawy, które sąsiadują
z enklawami gruntów ornych, w szczególności z łąkami, narażone są na szkody powstałe w wyniku wypasu bydła.
Ogółem w Nadleśnictwie wyróżniono 14 typów siedliskowych lasu. Przeważają tu siedliska boru mieszanego świeżego i lasu mieszanego świeżego.
Warunki glebowe oraz cechy klimatu stwarzają bardzo dobre warunki dla drzewostanów sosnowych, które zajmują 75,58 % powierzchni leśnej zalesionej Nadleśnictwa i występują na wszystkich typach siedliskowych lasu z wyjątkiem olsu jesionowego i lasu łęgowego. Poza sosną duże znaczenie jako gatunki lasotwórcze mają: świerk, dąb, buk, olcha, brzoza i modrzew.
Poniższy wykres przedstawia powierzchniowy udział gatunków w lasach Nadleśnictwa Olsztyn.
Asset Publisher
Leśne Elfy Świętego Mikołaja🎅
Leśne Elfy Świętego Mikołaja🎅
Wyjątkowy Gość przybył do Olsztyna podczas Warmińskiego Jarmarku Świątecznego na Starym Mieście. Przyleciał prosto z lapońskiego Rovaniemi, z wielkim workiem prezentów i świątecznym uśmiechem. Święty Mikołaj - ten najprawdziwszy, bo o nim mowa, odwiedził najmłodszych mieszkańców regionu.
Na tym wydarzeniu nie mogło zabraknąć leśników z Nadleśnictwa Olsztyn i Nadleśnictwa Kudypy, którzy wspólnie, jako Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Olsztyńskie, wsparli Urząd Miasta Olsztyna w organizacji tego przedsięwzięcia. Zaproponowaliśmy dzieciom moc przedświątecznych atrakcji w formie zajęć warsztatowych. Podczas swojej trzydniowej wizyty św. Mikołaj spotkał się łącznie z niemal tysiącem najmłodszych olsztynian, w czym towarzyszyły mu "elfy z podolsztyńskich lasów".
Fot. Dominika Rutkowska, Nadleśnictwo Kudypy, Barbara Tomaszewska, Karolina Zimnicka i Tomasz Kaniuka, Nadleśnictwo Olsztyn