Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Regionalne Obchody Święta Lasu

Regionalne Obchody Święta Lasu

25 kwietnia 2025 r., odbyły się Regionalne Obchody Święta Lasu. Uroczystości zgromadziły licznych przedstawicieli Lasów Państwowych, władze samorządowe, gości honorowych oraz mieszkańców regionu.

Oficjalną część obchodów otworzył Dyrektor RDLP w Olsztynie, Adam Czajkowski, wygłaszając referat pt. „80-lecie RDLP w Olsztynie”. Następnie głos zabrali zaproszeni goście.

Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Pan Radosław Król, odznaczył zasłużonych pracowników Lasów Państwowych Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Klimatu. Wyróżnienia otrzymali: Sylwia Kozłowska, Magda Borkowska, Jacek Folborski, Leon Kmiotek, Kazimierz Morawiak, Stefan Pyrcz, Piotr Sarnowski oraz Wojciech Strzelewski.

Dyrektor RDLP w Olsztynie uhonorował również osoby i instytucje szczególnie zaangażowane w promocję idei polskiego leśnictwa i ochrony środowiska, wręczając statuetki „Serce dla Lasu”. Wyróżnieni zostali: Agata Moździerz, Anna Bartoszewicz, Włodzimierz Serwiński oraz Tadeusz Pampuch.

Kolejnym ważnym punktem programu było wręczenie nagród laureatom konkursu „Mój Las”, który od lat rozwija wiedzę ekologiczną dzieci i młodzieży.

Na zakończenie uroczystości Nadleśniczy Nadleśnictwa Olsztyn, Pan Paweł Artych, podsumował wydarzenie, dziękując wszystkim uczestnikom za obecność i zaangażowanie w promocję leśnictwa oraz ochrony przyrody.

Wydarzenie zgromadziło kilkaset dzieci z placówek oświatowych powiatu olsztyńskiego, które wspólnie sadziły młode pokolenie lasu. Sadzenie poprzedził stosowny instruktaż, przeprowadzony dla każdej z grup przez pracowników RDLP w Olsztynie oraz Nadleśnictwa Olsztyn. Dzieci miały okazję odwiedzić stoiska edukacyjne Nadleśnicwa Jedwabno, LKP "Lasy Mazurskie", Kudypy oraz Olsztynek.

Wydarzenie uatrakcyjniły pokazy pracy funkcjonariuszy policji z psami służbowymi, wóz bojowy OSP w Nowej Wsi oraz pokaz pierwszej pomocy przeprowadzony przez sanitariuszy z Medycznego Centrum Joanitów. Wśród atrakcji przygotowanych dla dzieci znalazły się również: wypuszczenie na wolność bielika z Ośrodka rehabilitacji ptaków drapieżnych w Leśnictwie Dąbrówka oraz przelot pokazowy samolotu gaśniczego Dromader.

Dziękujemy wszystkim za udział w obchodach.


Przygotowano na podstawie tekstu RDLP w Olsztynie

foto: Maciej Chromy, Tomasz Ramczykowski