Asset Publisher
REZERWATY PRZYRODY
Rezerwaty to wydzielone obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Ogranicza się tam gospodarkę leśną. Rezerwaty stanowią 1,6 proc. powierzchni lasów zarządzanych przez LP.
Na terenie Nadleśnictwa Olsztyn utworzono dwa rezerwaty:
REZERWAT „JEZIORO KOŚNO"
Położony jest w południowej części Nadleśnictwa niedaleko wsi Purda. W rezerwacie tym chronimy wyjątkowe walory krajobrazowe jeziora i otaczających go drzewostanów.
Jezioro Kośno ma ok. 6 km długości i 44, 5 m głębokości, jego brzegi są stromo uformowane przez lodowiec. Dno jeziora pokrywają łąki ramienicowe, a przy jego brzegach można spotkać chronione gatunki takie jak: grążele żółte i grzybienie białe. W drzewostanach rezerwatu króluje sosna z domieszkami świerka, brzozy, dębu, lipy, klonu i graba. W lasach otaczających jezioro występuje również wiele ciekawych gatunków roślin – widłak jałowcowaty, widłak goździsty, zimoziół północny, pomocnik baldaszkowaty, bagno zwyczajne.
Rezerwat jest położony w dużym kompleksie leśnym, a jezioro stanowi miejsce polowań ptaków drapieżnych, a wśród nich: rybołowa, błotniaka stawowego, kobuza, jastrzębia i myszołowa zwyczajnego. Również inne ptaku upodobały sobie teren rezerwatu – wiele gatunków kaczek, perkozy, łabędzie i kormorany. Na niebie można też zobaczyć czasem bielika.
Z myślą o turystach powstała w 1995 roku ścieżka przyrodniczo-leśna o długości 15 km, biegnąca wokół jeziora i zaprojektowana tak, aby ukazać największe walory przyrodnicze rezerwatu.
REZERWAT „LAS WARMIŃSKI"
Rezerwat obejmuje duży fragment Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej oraz przełom doliny Łyny poniżej Jeziora Łańskiego z Jeziorem Ustrych. Na terenie Nadleśnictwa Olsztyn znajduje się ok. 30 ha wycinek tego pięknego obszaru. Rosną tam bogate drzewostany na wilgotnych, a nawet podmokłych i bagiennych siedliskach.
Asset Publisher
Asset Publisher
POŁOŻENIE NADLEŚNICTWA OLSZTYN
POŁOŻENIE NADLEŚNICTWA OLSZTYN
Nadleśnictwo Olsztyn położone jest na pograniczu Warmii i Mazur.
Na ukształtowanie terenu, którym administruje, dominujący wpływ miała działalność lodowca. Świadczą o tym wzniesienia sięgające do 175 m n.p.m., bogata sieć rzek, pradoliny i bruzdy rynnowe wypełnione licznymi jeziorami. Jest ich ponad dwadzieścia, a do największych należą: Kośno, Kalwa Wielka, Wadąg, Klebarskie, Linowskie, Umląg, Serwent.
Cechą wyróżniającą nadleśnictwo wśród pozostałych jednostek Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie jest jego specyficzne położenie. Lasy bezpośrednio sąsiadują z dużym miastem, pełniąc funkcję popularnego miejsca wypoczynku i rekreacji.
Zgodnie z „Regionalizacją przyrodniczo-leśną Polski" [1990, Tramper i in., PWRiL, Warszawa] Nadleśnictwo Olsztyn leży na obszarze:
* Krainy: Mazursko-Podlaskiej
* Dzielnic: Równiny Mazurskiej
Pojezierza Mazurskiego
* Makroregionów: Pojezierza Mazurskiego
* Mezoregionów: Pojezierza Mrągowskiego
Pojezierza Olsztyńskiego
Równina Mazurska
Położenie geograficzne zawiera się 200 28' do 200 45' długości geograficznej wschodniej i 530 35' do 530 55' szerokości geograficznej północnej.