Asset Publisher
POŁOŻENIE NADLEŚNICTWA OLSZTYN
Nadleśnictwo Olsztyn położone jest na pograniczu Warmii i Mazur.
Na ukształtowanie terenu, którym administruje, dominujący wpływ miała działalność lodowca. Świadczą o tym wzniesienia sięgające do 175 m n.p.m., bogata sieć rzek, pradoliny i bruzdy rynnowe wypełnione licznymi jeziorami. Jest ich ponad dwadzieścia, a do największych należą: Kośno, Kalwa Wielka, Wadąg, Klebarskie, Linowskie, Umląg, Serwent.
Cechą wyróżniającą nadleśnictwo wśród pozostałych jednostek Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie jest jego specyficzne położenie. Lasy bezpośrednio sąsiadują z dużym miastem, pełniąc funkcję popularnego miejsca wypoczynku i rekreacji.
Zgodnie z „Regionalizacją przyrodniczo-leśną Polski" [1990, Tramper i in., PWRiL, Warszawa] Nadleśnictwo Olsztyn leży na obszarze:
* Krainy: Mazursko-Podlaskiej
* Dzielnic: Równiny Mazurskiej
Pojezierza Mazurskiego
* Makroregionów: Pojezierza Mazurskiego
* Mezoregionów: Pojezierza Mrągowskiego
Pojezierza Olsztyńskiego
Równina Mazurska
Położenie geograficzne zawiera się 200 28' do 200 45' długości geograficznej wschodniej i 530 35' do 530 55' szerokości geograficznej północnej.
Asset Publisher
Posadziliśmy ekoton
Posadziliśmy ekoton
W dniu 12 kwietnia Nadleśnictwo Olsztyn wraz z Fundacją Nexus posadzili strefę ekotonową na terenie Leśnictwa Wyrandy.
Wydarzenie miało charakter otwarty.
Uczestnicy akcji mogli własnoręcznie posadzić gatunki krzewów i drzew kształtujących ekoton tj. śliwa tarnina, jabłoń, dereń jadalny, czy lipa.
Wydarzenie było okazją do integracji i zdobycia wiedzy na temat roli ekotonów w środowisku.
Prawidłowo ukształtowane ściany ochronne lasu zapewniają osłonę przed wiatrem, nadmiernym nasłoneczniem i przed ekstremalnymi zmianami temperatury.
To także schronienie dla zwierząt i owadów.
Wydarzenie było częścią akcji „Lasy na nowe 100-lecie” organizaowanej przez Lasy Państwowe w ramach której w całej Polsce odbywają się sadzenia drzew z rożnymi grupami społecznymi.
fot. Aniela Smoczyńska