Asset Publisher Asset Publisher

ORGANIZACJA NADLEŚNICTWA

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych oraz nadzoruje działalność ośrodków hodowli zwierzyny i Leśnego Ośrodka Nasiennego.

Dział Gospodarki Leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i  ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi.

Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.

Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez inżyniera nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.

Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz.

Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.

Stanowisko do spraw edukacji i promocji. Do zadań pracownika należą: prowadzenie zajęć edukacyjnych, prowadzenie witryny internetowej nadleśnictwa i fan page'u nadleśnictwa na Facebooku.

Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

III Backyard Ultra Warmia

III Backyard Ultra Warmia

Pot, krew, łzy i…świetna zabawa.

Od godz. 8:00 w piątek 21.03 do niedzielnego poranka 23.03. na terenie Nadleśnictwa Olsztyn odbywał się III Backyard Ultra Warmia. Na starcie zameldowało się 80 zawodników i zawodniczek.
Backyard Ultra Warmia 2025 posiada rangę Bronze Event w międzynarodowej klasyfikacji i jest biegiem wchodzącym w skład światowej sieci biegów Backyard Ultra.

Formuła biegu przywędrowała do nas z USA. Jej pomysłodawcą jest Gary Cantrell, znany jako Lazarus Lake. Magazyn Rail Runner nazwał go „geniuszem zła”, „Leonardem da Vinci bólu”, „Mistrzem sadomasochistycznego rzemiosła”. Określenia te wskazują z jakim wysiłkiem mają do czynienia zawodnicy biorący udział w tego typu zawodach.

Trasa biegu wytyczona m.in. na terenie Leśnictwa Zazdrość miała kształt pętli o długości 6706 metrów i została zaplanowana wokół jeziora Kielarskiego.
Prowadziła po zróżnicowanym podłożu - 85% stanowiły drogi leśne i szutrowe, oraz ścieżki leśne. Łączne przewyższenie jednego okrążenia wyniosło około 100 m.
Formuła zawodów polegała na tym, że zawodnicy o każdej pełnej godzinie stawiali się na linii startu i musieli pokonać dystans 1 pętli (6,7 km) w czasie nie dłuższym niż 1 godzina.

Rywalizacja trwała do momentu wyłonienia jednego zwycięzcy, tzn. do czasu gdy na starcie pojawił się tylko jeden zawodnik.
Musiał on wówczas pokonać samotnie jedną, ostatnią pętlę w czasie krótszym niż 1 godzina (pętlę zwycięzcy), po której nastąpiło zakończenie biegu. Zwycięzcą tegorocznej rywalizacji został Tomasz Cygański z Olsztyna. Przebiegł 46 okrążeń, a więc 308 km.   

Nadleśnictwo Olsztyn objęło wydarzenie patronatem honorowym a także udzieliło wsparcia organizacyjnego. Nadleśniczy Paweł Artych wziął udział w otwarciu biegu.

W sobotnie przedpołudnie zarówno osoby wspierające zawodników jak Ci którzy rekreacyjnie odwiedzili Polanę Kielarską mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną Nadleśnictwa oraz wziąć udział w quzie na temat wiedzy leśnej. Na udzielających prawidłowe odpowiedzi czekały nagrody.
 
Nadleśnictwo Olsztyn udostępnia teren pod organizację imprez sportowych na podstawie artykułu 29, ust. 4 ustawy z dn. 28 września 1991 r. o lasach.
To doskonała okazja to podkreślenia znaczenia współpracy Nadleśnictwa i organizacji pozarządowych działających wspólnie na rzecz promocji zdrowego tryb życia, integracji lokalnej społeczności, propagowania spędzania czasu w leśnym otoczeniu z poszanowaniem przyrody i zasad bezpieczeństwa.


Media o wydarzeniu:
https://radioolsztyn.pl/bieg-dla-herosow-trwa-backyard-ultra-warmia/01808676
https://olsztyn.tvp.pl/85734347/bieg-dla-wytrwalych-ruszyl-backyard-ultra-warmia