Asset Publisher
OFERTA EDUKACYJNA
Aby upowszechnić w społeczeństwie wiedzę o środowisku leśnym oraz podnieść świadomość w zakresie odpowiedzialnego korzystania ze wszystkich funkcji lasu, Nadleśnictwo Olsztyn od lat prowadzi edukację przyrodniczo-leśną.
Nadleśnictwa u wrót miasta stwarza możliwość współpracy z wieloma placówkami oświatowymi. Leśnicy często odwiedzają szkoły i przedszkola, gdzie prowadzą lekcje przyrodnicze, opowiadają dzieciom o lesie, jego mieszkańcach, bogactwach przyrody.
Najlepsza formą zdobywania wiedzy są zajęcia terenowe, prowadzone w Nadleśnictwie na ścieżkach przyrodniczo-leśnych. Dzieci biorące w nich udział uczą się obserwować przyrodę, zachęcane są do samodzielnego poznawania natury, a przy okazji mogą spędzić aktywnie czas. Ścieżki wytyczono w najciekawszych fragmentach terenów leśnych , przebiegają przez miejsca bogate w walory krajobrazowe, szczególnie atrakcyjnie turystycznie.
* ścieżka przyrodniczo-leśna "Mendryny"- w dostępny sposób omawia zagadnienia gospodarki leśnej oraz program "Mała retencja w Lasach Państwowych"
* ścieżka turystyczno-krajobrazowa "Jezioro Kośno"biegnąca wokół jeziora, zaprojektowana została tak, aby przybliżyć najcenniejsze walory krajobrazowe istniejącego tam rezerwatu
* ścieżka dydaktyczna "Dąbrówka"- stworzona z myślą o najmłodszych, pozwala poznać drzewa leśne oraz zwierzęta żyjące w lesie. Jej dodatkowym atutem jest bezpośrednie sąsiedztwo Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych.
* ścieżka przyrodniczo-leśna "Zazdrość"- stanowi swoiste połączenie miasta z lasem, rozpoczyna się na osiedlu Jaroty i prowadzi przez leśne urokliwe ostępy na teren dawnego majątku rycerskiego Kielary nad Jeziorem Kielarskim. Dzięki niej poznać można bogactwo krajobrazowe i historyczno-kulturowe regionu.
Przeczytaj więcej o ścieżkach przyrodniczych
Wszystkich miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę o lesie zapraszamy do odwiedzenia naszych ścieżek. Zainteresowani mogą wędrować nimi w towarzystwie leśnika, który z całą pewnością pomoże odkryć tajemnice przyrody.
Miejscami, bogatymi w walory przyrodnicze, które warto odwiedzić są również:
* Rezerwat Krajobrazowy „Jeziora Kośno"o powierzchni 1232,85ha, celem ochrony jest zachowanie w stanie naturalnym piękna krajobrazu i czystości wód Jeziora Kośno wraz z otaczającymi je lasami.
* Rezerwat Krajobrazowy „Las Warmiński" o powierzchni 1798,18ha, którego przedmiotem ochrony są charakterystyczne dla Warmii i Mazur zespoły leśne ze stanowiskami gatunków roślin chronionych oraz urokliwe przełomy rzeki Łyna.
Miłośnicy wypraw rowerowych i kajakowych mogą także realizować swoje hobby na wytyczonych trasach turystycznych:
* szlak kajakowy Kalwa – Olsztyn o długości około 90km biegnący od Jeziora Kalwa przez jeziora: Kośno, Bogdańskie Umląg, Wadąg i dalej rzeką Wadąg i Łyną do zamku w Olsztynie. Całość spływu trwa 3 dni. Na trasie Rezerwat Jezioro Kośno oraz zabytkowe młyny Pajtuny i Patryki. Istnieje również krótsza wersja spływu od Pajtun do Jeziora Wadąg.
* trasa rowerowa Ruś o długości 10km- prezentuje piękno krajobrazu warmińskiego, Rezerwat Las Warmiński i ciekawe pomniki przyrody. Biegnie wokół jeziora Kielarskiego, zaczyna się i kończy w miejscowości Ruś.
* trasa rowerowa Purda-Serwent o długości ok. 14 km- biegnąca od miejscowości Purda wokół jeziora Serwent.
Dla turystów Nadleśnictwo przygotowało liczne miejsca postoju pojazdów i wiaty gdzie można odpocząć, posilić się, a za zgodą Nadleśnictwa rozpalić ognisko. Oferta kierowana jest do dorosłych, dzieci i młodzieży zarówno z okolicznych miejscowości jak i turystów wypoczywających na terenie Nadleśnictwa.
W 2013 roku nad Jeziorem Kielarskim powstała wieża obserwacyjno-widokowa, która stanowi istotny element podnoszący walory turystyczne okolicy. Służy jako idealne miejsce spotkań edukacyjnych z uczniami okolicznych placówek oświatowych. Projekt w dużym stopniu wspiera również ruch turystyczny nasilony w tym regionie.
Na Polanie Kielarskiej, niedaleko wieży widokowej wyznaczone jest czasowo jedno miejsce na ognisko.
Aby rozpalić w tym miejscu ognisko, każdorazowo należy zwrócić się do Nadleśnictwa Olsztyn, z prośbą o wyrażenie zgody na rozpalenie ognia. Dobrze to zrobić z wyprzedzeniem i poczekać na odpowiedź.
W mailu należy podać:
- datę,
- planowane godziny palenia ognia oraz wskazać osobę odpowiedzialną i kontakt do niej.
- Ognisko można rozpalić przy bezwietrznej pogodzieWarto też wcześniej przemyśleć kwestię podpałki, aby nie niszczyć do tego celu np. kory.
- Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności,
- Przed opuszczeniem obiektu, ogień należy trwale ugasić, a teren uprzątnąć.
Jest możliwość zakupu drewna ogniskowego u leśniczego Leśnictwa Zazdrość jednak należy mieć świadomość, że jest ono nieprzeschnięte i będzie się trudno palić, a także jest w dużych kawałkach wymagających porąbania.
Przypominamy, że: przed wizytą w lesie, zwłaszcza w upalne dni, kiedy od wielu dni nie spadł deszcz, należy sprawdzić, czy nie został wprowadzony zakaz wstępu do lasu http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/
Warto mieć na uwadze, to że zgodnie z §3 Kodeksu Wykroczeń, "Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany"
Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo jest Twoją odpowiedzialnością.
Nadleśnictwo Olsztyn współpracuje z wieloma instytucjami oraz organizacjami społecznymi. W ramach tej współpracy organizowane są konkursy o tematyceleśnej, akcje ekologiczne, spotkania rekreacyjne, plenery malarskie. Publikujemy również ciekawe materiały informacyjne, mapy, foldery dotyczące lasu, propagujące ochronę przyrody, proekologiczną gospodarkę leśną, rozsądne gospodarowanie zasobami leśnymi. Staramy się w jak największym stopniu dotrzeć do społeczeństwa, zaszczepić w świadomości dzieci i młodzieży chęć ochrony środowiska naturalnego i utrzymania bogactw natury dla przyszłych pokoleń.
Regulamin uczestnictwa w zajęciach z edukacji leśnej
Oświadczenie - zapoznanie się z regulaminem
Od roku 2012, kiedy to Dyrektor Generalny Lasów Państwowych powołał Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Olsztyńskie" , w którego skład wchodzi Nadleśnictwo Olsztyn, edukacja leśna prowadzona jest w bardzo dużym zakresie.
Osoba odpowiedzialna za edukację przyrodniczo-leśną w Nadleśnictwie Olsztyn - Katarzyna Kuderska-Kaniuka, tel: (89)5327884 katarzyna.kuderska@olsztyn.lasy.gov.pl
Asset Publisher
Zakaz wstępu do lasu
Zakaz wstępu do lasu
W skutek nawałnicy, która wieczorem 11 lipca br. spustoszyła znaczną część lasów Nadleśnictwa Olsztyn, decyzją Nadleśniczego Nadleśnictwa Olsztyn wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasu w Leśnictwach Mendryny, Graszk i Gaj. Zakaz ten obowiązuje od 24 lipca 2024 r. do 31 października 2024 r.
Zakaz został wprowadzony by uniknąć ryzyka wypadków. Poskręcane, zawieszone i połamane konary, jak i całe drzewa stanowią dla każdego śmiertelne niebezpieczeństwo.
Apelujemy o ostrożność, rozsądek i respektowanie ww. zakazu, odłóżmy spacery na inny termin. Leśnicy we współpracy z innymi służbami na bieżąco usuwają powalone i połamane drzewa, by udrożnić drogi i zapewnić wszystkim bezpieczeństwo.