Asset Publisher Asset Publisher

OCHRONA LASU

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Przeczytaj więcej o ochronie lasu

Lasy Nadleśnictwa Olsztyn, podobnie jak i innych nadleśnictw zamieszkiwane są nie tylko przez organizmy pożyteczne lub obojętne ale również (z punktu widzenia gospodarki człowieka) wyrządzające szkody. Najpowszechniej występującymi są szkodniki owadzie takie jak : brudnica mniszka, strzygonia choinówka, boreczniki odżywiające się aparatem asymilacyjnym drzew, następnie korniki, smoliki, przypłaszczek granatek żerujące w drewnie oraz szkodniki upraw i młodników uszkadzające sadzonki lub młode drzewka : szeliniak sosnowiec, zwójki.

Zadaniem Nadleśnictwa jest monitorowanie i utrzymywanie ich liczebności w granicach nie zagrażających trwałości lasu i nie powodujących istotnych szkód w drzewostanach (tj. gospodarczo znośnych). Służą temu pułapki wykładane na uprawach, drzewa pułapkowe oraz pułapki feromonowe umieszczane w miejscach wzmożonego występowania szkodników.

 

Pułapka feromonowa Theysona stosowana do odłowu korników

 

Jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny - kokony boreczników i poczwarka zawisaka borowca

 

Walka ze szkodnikami owadzimi odbywa się również w sposób pośredni poprzez działania zmierzające do poprawy warunków bytowania ich naturalnych wrogów. Są to : ochrona mrowisk, tworzenie miejsc lęgowych i sprzyjających warunków bytowych dla ptaków – budowa remiz na najsłabszych siedliskach, wieszanie budek lęgowych oraz schronów dla nietoperzy wraz z corocznym ich czyszczeniem i konserwacją. Dodatkowo Nadleśnictwo Olsztyn corocznie rozwiesza w sezonie zimowymw lasach ok. 1000 kg pełnowartościowej karmy dla ptaków.

Nasze drzewostany szczycą się bogactwem zwierzyny, a prowadzenie Ośrodka Hodowli Zwierzyny obliguje nas do utrzymywania mateczników zamieszkiwanych przez zwierzynę łowną. W efekcie tego leżące w pobliżu ostoi uprawy i młodniki są narażone na uszkodzenia od zwierzyny płowej. Corocznie zabezpieczanych przed zgryzaniem i spałowaniem jest ok. 300 ha upraw i młodników. W miejscach największej koncentracji zwierzyny wokół upraw stawiane są grodzenia.

 

Rysakowanie - zabezpieczenie przed spałowaniem

 

Zabezpieczenie upraw wełną owczą

 

Grodzenie upraw

 

 Osłonki mechaniczne chroniące przed zgryzaniem

 

Położenie Nadleśnictwa w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna powoduje, że bardzo uciążliwym problemem jest wywóz odpadów i nieczystości do lasu. Co miesiąc usuwamy ok. 30 mp śmieci. W okresie letnim ilość ta jest dwukrotnie większa.

 

OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA

 

 

Zauważyłeś ogień    ALARMUJ !!!

Straż pożarna: 998

Służby ratownicze: 112

Punkt Alarmowy Dyspozycyjny N-ctwa:

w godz. pracy: (89) 526 89 17

w dni wolne od pracy (89)  527 22 72

 

 

Nadleśnictwo Olsztyn zaliczone jest do II kategorii zagrożenia pożarowego. Teren Nadleśnictwa znajduje się w granicach operacyjnych Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Olsztynie i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie. W większości miejscowości w zasięgu działań  N-ctwa znajdują się jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, zaopatrzone w sprzęt gaśniczy. N-ctwo dysponuje samochodem z modułem gaśniczym, oraz sprzętem ppoż. w  dwóch bazach ppoż.Teren Nadleśnictwa obserwowany jest w okresie zagrożenia z dostrzegalni ppoż.

Dostrzegalnia przeciwpożarowa

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Dodaj do kosza i takie okazy!

Dodaj do kosza i takie okazy!

W 2023 roku Lasy Państwowe zebrały i wywiozły z polskich lasów 80,6 tysiąca metrów sześciennych śmieci, za co zapłaciły 32,5 mln złotych. Gdyby te śmieci załadować na TIRy i ustawić w przestrzeni miejskiej, np. w Warszawie, to powstałby korek od Pałacu Kultury i Nauki do Muzeum w Wilanowie. Dlatego leśnicy ruszają z nową kampanią, w której apelują do grzybiarzy, by korzystając z dóbr lasu, dali mu też coś od siebie i zabrali ze sobą śmieci.

To pierwsza kampania Lasów Państwowych wygenerowana w całości przez AI.

Kampania została wygenerowana przez sztuczną inteligencję, ale problem śmieci w lasach jest jak najbardziej prawdziwy.

Gatunki trujące polskie lasy to:

Nazwa gatunkowa: Puszynka leśna

Występowanie: Najczęściej występuje grupowo, po kilka sztuk.

Gatunek TRUJĄCY środowisko leśne przez około 100 lat!

Przydatność: Okaz trujący dla lasu!

Zalecenia: Usunąć ze środowiska leśnego

Rodzaj kosza: Żółty – metale i tworzywa sztuczne🟡

 

Nazwa gatunkowa: Butelczak wiecznisty

Występowanie: Zasiedla lasy iglaste, liściaste, „różniaste”.

Gatunek TRUJĄCY środowisko leśne przez około 450 lat!

Przydatność: Okaz trujący dla lasu!

Zalecenia: Usunąć ze środowiska leśnego

Rodzaj kosza: Żółty – metale i tworzywa sztuczne🟡

 

Nazwa gatunkowa: Papierzak szkaradny

Występowanie: „Lubi” leśne gęstwiny i wysokie trawy.

Gatunek TRUJĄCY środowisko leśne przez około 6 tygodni

Przydatność: Okaz trujący dla lasu!

Zalecenia: Usunąć ze środowiska leśnego

Rodzaj kosza: niebieski - papier 🔵

 

„Te gatunki grzybów są fikcyjne, wykreowała je sztuczna inteligencja, ale problem dla nas – leśników, jest bardzo realny. Mimo, że na przestrzeni lat obserwujemy spadek ilości śmieci w lasach, to koszt ich usuwania z lasu stale rośnie. Nadal jest źle i nadal mamy w lasach górę śmieci, której uprzątniecie jest bardzo kosztowne”- mówi Bartłomiej Barański z Biura Prasowego Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Za równowartość kosztów jakie Lasy Państwowe zapłaciły w 2023 za zebranie i wywóz śmieci z lasu (32,5 mln zł), można by zakupić ponad 50 w pełni wyposażonych karetek pogotowia lub ponad 30 wozów strażackich. To także ok. 1/5 budżetu jaki lasy Państwowe wydają każdego roku na ochronę przeciwpożarową.

„Te pieniądze naprawdę można lepiej wydawać, gdyby tylko Polacy nie śmiecili w lasach. Tak się niestety nie dzieje, dlatego apelujemy do osób, które kochają las, bywają w nim np. na grzybach, by za każdym razem zabrali z niego chociaż po 5 pozostawionych tam śmieci. To bardzo pomoże leśnym roślinom i zwierzętom, środowisku i wszystkim nam, którzy z lasu korzystamy”- dodaje Barański.

Śmieci pozostawione w lasach stwarzają zagrożenie pożarowe, zanieczyszczają ekosystemy i bywają śmiertelnymi pułapkami dla owadów i małych oraz średnich zwierząt. Raz wyrzucone w lesie odpady pozostaną tam bardzo długo. „Papierzak Szkaradny” zostanie tam ponad miesiąc, ale już „Butelczak Wiecznisty” przez 500 lat.

Każdy leśniczy, podleśniczy czy inżynier nadzoru ma w samochodzie worek na śmieci i jednorazowe rękawiczki. Terenowi pracownicy Lasów Państwowych codziennie zbierają w lesie śmieci.

W kampanii #zabierz5zlasu apelują o to, żeby w lasach nie śmiecić, a jeżeli napotkamy już w lesie śmieci, to żeby choć 5 z nich zabrać z lasu i w ten sposób pomóc przyrodzie.

Największym problemem w lasach są niestety śmieci wielkogabarytowe, pozostałości po remontach, meble, sprzęt AGD, elektrośmieci i opony.

Kilka lat temu w lasach Nadleśnictwa Kudypy ktoś porzucił 4 palety zepsutych kurzych jaj. Ostatnio w lesie niedaleko Wejherowa leśnicy odkryli 500 kg rybich wnętrzności. Zdarzają się także samochody, armatura łazienkowa czy sprzęt biurowy, taki jak zepsute drukarki czy faksy. Takich śmieci grzybiarze i spacerowicze nie zabiorą z lasu. Muszą to zrobić wyspecjalizowane firmy, a to niestety kosztuje.

„Mamy nadzieję, że ta kampania przyczyni się do ograniczenia ilości śmieci w lasach i wszyscy uświadomimy sobie, że lasy to nasze wspólne dobro i wspólna odpowiedzialność”- dodaje leśnik.

Koncepcja kampanii powstała we współpracy Lasów Państwowych z ekspertami ds. wykorzystania technologii AI:

Szymon Demirkol - koncepcja, realizacja i koordynacja produkcji materiałów AI;

Martinez Swystun – realizacja produkcji materiałów AI;

Anna Choszcz-Sendrowska oraz Bartłomiej Barański – koordynacja kampanii i nadzór merytoryczny Lasów Państwowych.