Asset Publisher Asset Publisher

LKP "Lasy Olsztyńskie"

Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Olsztyńskie” ma 35 310 hektarów. Obejmuje teren Nadleśnictw Olsztyn i Kudypy oraz Lasy gminy Olsztyn.

Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Olsztyńskie" ma 35 310 hektarów. Obejmuje teren Nadleśnictw Olsztyn i Kudypy oraz Lasy gminy Olsztyn. Powstanie kompleksu umożliwiło dalszy rozwój takich kluczowych z punktu widzenia ochrony przyrody i edukacji leśnej obiektów, jak Arboretum w Kudypach, czy też Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Dąbrówce. Powołanie Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Olsztyńskie"  oznacza także budowę w podolsztyńskich lasach nowych ścieżek edukacyjnych i innych obiektów, służących, jak najlepszemu udostępnianiu lasu społeczeństwu. Czym w takim razie są Leśne Kompleksy Promocyjne? To zwarte obszary lasu, w których leśnicy pokazują, że można skutecznie pogodzić najważniejsze zadania leśnictwa: produkcję drewna, ochronę przyrody i udostępnianie lasu społeczeństwu. W Leśnych Kompleksach Promocyjnych testuje się nowe technologie leśne i prowadzi doświadczenia.  LKP to także platforma współpracy leśników ze społeczeństwem. Każdy LKP posiada swoją radę naukowo-społeczną. Tworzą ją lokalni samorządowcy, naukowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, czy też mediów.  Na terenie RDLP w Olsztynie funkcjonuje także LKP „Lasy Mazurskie". Obejmuje on Puszczę Piską a na jego terenie znajdują się takie atrakcje jak Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Spychowie, Muzeum Leśne w Nadleśnictwie Spychowo, liczne ścieżki rowerowe i dydaktyczne, czy też izba leśna w Nadleśnictwie Strzałowo.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Ogólnopolskie Obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 w Olsztynie

Ogólnopolskie Obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 w Olsztynie

11.02. 2025 r. w Olsztynie odbyły się uroczyste obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112, zorganizowane przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego Radosława Króla.

Ta ważna uroczystość była okazją do podkreślenia roli operatorów numeru alarmowego odbierających zgłoszenia alarmowe w całej Polsce.

Prezentacje swojej pracy miały również służby ratunkowe, które codziennie dbają o bezpieczeństwo mieszkańców Polski.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Leśniakiewicz oraz Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Sylwia Jaskulska.

Główne obchody miały miejsce w Hali Urania, gdzie na uczestników czekały liczne atrakcje. Zgromadzeni na miejscu uczniowie szkół z Olsztyna i regionu mieli okazję odwiedzić stoiska informacyjne, wziąć udział w pokazach ratownictwa oraz sprzętu używanego przez strażaków, policjantów, straż graniczną i inne służby. Odbyły się również prezentacje sztuk walki i pracy psa policyjnego.

Edukatorzy z Nadleśnictwa Olsztyn przybliżali gościom zagadnienia związane z bezpieczeństwem w lesie, opowiadali jak przygotować się do wyprawy leśnej co zrobić aby nie zgubić się w lesie i jak się zachować jak się to zdarzy. Promowana była także aplikacja Lasów Państwowych mBDL, która umożliwia bezpośredni dostęp do map lasów na telefonach i tabletach. Podstawową zawartością aplikacji są leśne mapy tematyczne BDL, takie jak: zagrożenia pożarowego i czasowych zakazów wstępu oraz mapa zagospodarowania turystycznego.

Fot. Przemysław Bastek, Maria Rothert-Proniewicz, Nadleśnictwo Olsztyn