Asset Publisher
LASY NADLEŚNICTWA
Dla Nadleśnictwa Olsztyn charakterystyczna jest zmienność warunków glebowych w kierunku z północy na południe. Na północy przeważają gleby żyzne, gliniaste, wilgotne, zasobne w substancje odżywcze, porośnięte świerkiem, sosną oraz dębem. Na południu zaś – gleby ubogie, piaszczyste, mało zasobne w związki organiczne, i tu niepodzielnie króluje sosna. Znajdując optymalne warunki rozwoju i wzrostu, osiąga nadzwyczaj dobrą jakość techniczną.
Las spełnia szereg funkcji, oprócz ochronnych i społecznych, również produkcyjne. Odnowienie lasu oznacza wymianę pokoleń, powstawanie nowych drzewostanów na miejsce dotychczasowych, usuniętych zgodnie z planem lub na skutek klęski żywiołowej. Średnio co roku Nadleśnictwo Olsztyn pozyskuje 70 tys.m3 drewna. Do odnowienia powierzchni leśnych wykorzystujemy sadzonki wyhodowane z nasion pochodzących z plantacji nasiennych oraz wyłączonych i gospodarczych drzewostanów nasiennych.
Na obszarze nadleśnictwa znajdują się obwody łowieckie dzierżawione przez koła łowieckie. Jeden obwód wyłączony z wydzierżawienia stanowi Ośrodek Hodowli Zwierzyny, pozostający w zarządzie nadleśnictwa. Ośrodek ten jest swoistą bazą naukową, dzięki której lepiej poznajemy zwyczaje i potrzeby zwierzyny. Wyposażony w liczne urządzenia łowieckie – paśniki, karmniki i lizawki – a także dysponujący bogatą bazą pokarmową sprawia, że zwierzyna cechuje się bardzo dobrą kondycją.
Asset Publisher
Bezpieczne ferie 2025
Bezpieczne ferie 2025
21 stycznia miała miejsce akcja „Bezpieczne ferie 2025” organizowana przez Starostwo Powiatowe w Olsztynie.
Nadleśnictwo Olsztyn po raz kolejny włączyło się w akcję „Bezpieczne ferie”, organizowaną przez Starostwo Powiatowe w Olsztynie.
Inicjatywa, która pierwszy raz odbyła się 10 lat temu stycznia ma na celu przygotowanie dzieci i młodzieży szkół podstawowych z powiatu olsztyńskiego do bezpiecznego spędzenia zimowych ferii. Tym razem gościliśmy z naszym stoiskiem edukacyjnym na plaży w Tumianach nad Jeziorem Tumiańskim.
Program akcji „Bezpieczne ferie 2025” obejmował m.in.:
- Edukację na temat bezpiecznych zachowań w lesie – zasady bezpiecznego przebywania w lesie, rozpoznawanie zagrożeń i odpowiednie reagowanie w przypadku sytuacji awaryjnych typu zgubienie się.
- Quiz z wiedzy leśnej – dzieci odpowiadały na pytania z danej kategorii koła fortuny, otrzymując za prawidłową odpowiedź drobne upominki.
- Pokaz pierwszej pomocy – dzieci mogły zobaczyć jak wygląda interwencja straży pożarnej oraz pogotowia ratunkowego w przypadku osoby poszkodowanej, która wpadła do wody.
- Pokazy psów policyjnych
Zimowa przerwa od szkoły to czas relaksu, ale również zwiększonego ryzyka wypadków związanych z aktywnościami na świeżym powietrzu. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby ferie przebiegały w atmosferze radości, ale i odpowiedzialności.
Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw – odpowiednia odzież, nieprzemakalne obuwie, a także unikanie niebezpiecznych miejsc w lesie to klucz do udanych i bezpiecznych ferii. Pomimo zmian pogodowych i wyższych temperatur niż w ubiegłych latach, nadal istnieje ryzyko wychłodzenia.
Zapraszamy do wspólnej zabawy i edukacji na świeżym powietrzu! Razem zadbajmy o bezpieczeństwo naszych dzieci i młodzieży podczas zimowego wypoczynku!
fot. Nadleśnictwo Olsztyn