Asset Publisher Asset Publisher

Niedziela ze świętym Franciszkiem

„Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie! Nie dójdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie…" - tak przed laty pisał Jan Kochanowski o lipie (Tilia cordata), drzewie, które jest symbolem świętości i długowieczności.

To właśnie lipę posadzili leśnicy z Nadleśnictwa Olsztyn wspólnie z parafianami parafii pw. NMP Królowej Męczenników w Wójtowie, alby uczcić obchodzoną 4 października Niedzielę Świętego Franciszka - ogólnopolskie święto chrześcijańskiej ekologii.

Sadzonki zostały wyhodowane z nasion pobłogosławionych przez Ojca Świętego Franciszka podczas pielgrzymki olsztyńskich leśników do Watykanu w grudniu 2017 r. Leśnicy przekazali Parafii 4 sadzonki. Jedną z nich uroczyście zasadzono przy kościele w Wójtowie. Pozostałe posadzono w innych częściach parafii, aby symbolizowały wspólną troskę o przyrodę.

W Polsce Niedziela św. Franciszka organizowana jest już po raz trzeci. Inicjatorem jest Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska. W tym roku została objęta oficjalnym patronatem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego.