Asset Publisher Asset Publisher

Deszcz nam nie straszny! Pobiegniemy!

Bieg o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Olsztyn odbył się już po raz 9. Patrząc na roześmiane buzie dzieci, słuchając dopingujących okrzyków kibiców, dzieląc radość zwycięzców – jesteśmy przekonani, że na pewno nie ostatni.

Aktywność na świeżym powietrzu przynosi same korzyści. Poza tym bardzo przyjemnie się biega gdy przy okazji można podziwiać zachwycające jesienne krajobrazy malowniczej okolicy Jeziora Kielarskiego. 

Pogoda nie rozpieszczała - słońce chwilami przyslaniały ciemne chmury. Jednak dzieciom odrobine niesprzyjająca aura w ogóle nie przeszkadzała. Dzieci podzielone na kategorie wiekowe na starcie ustawiły się krótko po godzinie 10:00. Zaczęło się od rozgrzewki - każdy biegacz musi obowiązkowo rozgrzać się przed wyścigiem. Uczestnicy biegów otrzymali pamiątkowe drewniane medale, a na zwycięzców czekały puchary.

Jednak nie rywalizacja sportowa, a edukacja była hasłem przewodnim spotkania na Polanie Kielarskiej. Zaglądając do poszczególnych punktów edukacyjnych, uczniowie musieli wykonywać najróżniejsze przyrodnicze zadania - od rozpoznawania gatunków drzew, odgadywania głosów zwierząt, po podpatrywanie przy użyciu lornetek ptaków żerujących nad jeziorem Kielarskim. Poza tym trzeba było wykazać się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa i to nie tylko w lesie. Ochotnicza Straż Pożarna z Nowej Wsi sprawdzała znajomość numerów alarmowych oraz prezentowała sprzęt pożarniczy. Każde dziecko miało również okazję zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy, a to za sprawą obecnych podczas akcji medyków.

Organizacja takich akcji umożliwia Najmłodszym kontakt z naturą, promując przy tym zdrowy tryb życia, bezpieczeństwo i zasady właściwego zachowania się w lesie. Dzieci poprzez zabawę poznają przyrodę i uczą się rozsądnie korzystać z jej dóbr. W akcji wzięło udział prawie 250 dzieci powiatu olsztyńskiego. Bieg o Puchar Nadleśniczego dofinansowany został przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.