Asset Publisher Asset Publisher

PROJEKTY I FUNDUSZE

Na terenie Nadleśnictwa Olsztyn w ramach projektu "Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych" zrealizowano przedsięwzięcie pn. "Mała retencja Dąbrówka". Działanie to współfinansowane jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

 

Projekt Małej Retencji Nizinnej ma na celu retencję wód powierzchniowo-gruntowych na obszarach administrowanych przez PGL Lasy Państwowe, w obrębie zlewni cieków, przy jednoczesnym zachowaniu i wspieraniu rozwoju krajobrazu naturalnego. Główne założenia to wspieranie pro-środowiskowych metod retencjonowania wody w lasach między innymi poprzez zahamowanie odpływu wód powierzchniowych, w tym: zwiększenie wykorzystania zasobów wodnych poprzez adaptację istniejących systemów melioracyjnych do pełnienia funkcji retencyjnych, budowa zbiorników małej retencji, spowolnianie obiegu wody w zlewniach za pomocą progów, bystrotoków, urządzeń piętrzących na ciekach, renaturyzacja mokradeł. Projekt jest realizowany na terenie 178 nadleśnictw w ramach ok. 400 gmin i obejmuje budowę ponad 3300 obiektów, które łącznie retencjonują 31 mln m3.

Jego celem jest likwidacja w lasach nizinnych skutków pogorszenia naturalnych stosunków wodnych, które spowodowały lub powodują zmiany w reżimie hydrologicznym całej zlewni.

Jest to pierwsze w Europie, realizowane na tak wielką skalę, przedsięwzięcie związane z małą retencją w lasach, który zostało bardzo wysoko oceniony przez unijnych ekspertów ds. oceny projektów.

 

Faza projektowa (2010)

Stworzenia kompleksu retencyjnego na terenie Leśnictwa Dąbrówka położonego w gminie Dywity poprzez wykonanie systemu regulowanego odpływu na istniejących obiektach wodno-melioracyjnych melioracji szczegółowych tj. rowach i przepustach oraz odtworzenie naturalnych rozlewisk i związanych z nimi ekosystemów obszarów wodno-błotnych.

 

Faza budowy (2011-2012)

W zakresie technicznym przedsięwzięcie objęło:

·       pogłębienie naturalnych rozlewisk w formie sieci 2-4 arowych kopanych oczek wodnych o głębokości 0,5-0,95 m, rozmieszczonych nieregularnie na obszarze rozlewisk,

·       przebudowę przepustów przeprowadzających wodę do rozlewisk i między rozlewiskami, remonty rowów miedzy przepustami a rozlewiskami, przygotowanie czasz zbiorników,

·       przebudowę istniejących starych przepustów rurowych na przepusty piętrzące o regulowanym poziomie piętrzenia (zastawki),

·       budowę sieci kaskad (kamiennych) na istniejących rowach melioracji szczegółowych

W ramach przedsięwzięcia powstała sieć urządzeń melioracyjnych (zastawek, rowów, kaskad, zbiorników) powodujących spowolnienie odpływu wód opadowych. Urządzenia te bazują na istniejących obiektach wodno-melioracyjnych melioracji szczegółowych. Dzięki ich powstaniu odtworzono liczne istniejące w przeszłości naturalne rozlewiska zasilane wodą gruntowo-opadową. Powstanie takiego systemu przyczynia się do sukcesywnego przywrócenia ekosystemów wodno-błotnych w miejscu ich pierwotnego występowania.

 

W ramach realizacji operacji wybudowano 3 obiekty:

 

      I.     obiekt nr 07-05-02-01 – zbiornik retencyjny

·       Lokalizacja administracyjna:

powiat olsztyński, gmina Dywity, obręb Różnowo, Spręcowo

 

Zakres wykonanych robót:

A.    Przebudowa przepustu (rozbiórka istniejącego i budowa nowego z zastawkami) piętrzącego wodę w naturalnym zgłębieniu terenu i powodującego jej, zbliżone do naturalnego, gromadzenie.

 

Efekt ekologiczny w postaci maksymalnej możliwej do retencjonowania wody – 8941 m3

 

 

    II.     obiekt nr 07-05-02-02 – system regulowanego odpływu

·       Lokalizacja administracyjna:

powiat olsztyński, gmina Dywity, obręb Rozgity

 

Zakres wykonanych robót:

A.    Przebudowa przepustu (rozbiórka istniejącego i budowa nowego z piętrzeniem).

B.    Remont rowów na łącznej długości 729,1 m (odmulenie dna i skarp, umocnienie stopy skarpy faszyną, pasem darniny i obsiewem mieszanką traw).

C.    Budowa 4 kaskady przelewów spowalniających odpływ wody (narzuty kamienne na geowłókninie z palisadą faszynową o łącznej różnicy wysokości 0,7 m z narzutami kamiennymi na skarpach).

D.    Przebudowa istniejącej studni (rozbiórka istniejącej i budowa nowej) wraz z remontem wlotu (w tym również umocnienia dna i skarp narzutem kamiennym na geowłókninie).

E.    Budowa zastawki ze zmiennym piętrzeniem (w formie palisady z drewnianej ścianki szczelnej) wstrzymującej odpływ wody z naturalnych niecek terenów leśnych.

 

Efekt ekologiczny w postaci maksymalnej możliwej do retencjonowania wody – 9549 m3

 

 

  III.     obiekt nr 07-05-02-03 – system retencyjny

·       Lokalizacja administracyjna:

powiat olsztyński, gmina Dywity, obręb Dąbrówka Wlk.

 

Zakres wykonanych robót:

A.    Przebudowa przepustu doprowadzającego wodę do rozlewisk (rozbiórka istniejącego i budowa nowego).

B.    Remont rowów na łącznej długości 1051,7 m od przepustu do rozlewisk i pomiędzy nimi (odmulenie dna i skarp, umocnienie stopy skarpy faszyną, pasem darniny i obsiewem mieszanką traw).

C.    Przygotowanie czaszy zbiornika (pogłębienie zbiornika, wyprofilowanie skarp i nadanie im różnych nachyleń, zmienna głębokość by utworzyć warunki dla zróżnicowanej flory i fauny).

D.    Przebudowa przepustów doprowadzających wyremontowanymi rowami wodę do rozlewisk (rozbiórka istniejących i budowa nowych z piętrzeniami).

E.    Pogłębienie dwóch istniejących rozlewisk (wykonanie na każdym 7 stawów o nieregularnym kształcie i zmiennej głębokość, wyprofilowanie skarp i nadanie im różnych nachyleń). Łączna powierzchnia stawów wynosi 4629 m2.

 

Efekt ekologiczny w postaci maksymalnej możliwej do retencjonowania wody – 48 588 m3

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Szkolenie kadry kierowniczej Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie

Szkolenie kadry kierowniczej Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie

W siedzibie Nadleśnictwa Olsztyn odbyło się szkolenie kadry kierowniczej Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Głównym celem było doskonalenie umiejętności zarządzania oraz pogłębienie wiedzy w kluczowych obszarach codziennej pracy służb mundurowych.

W piątek (11.04.2025 r.) w siedzibie Nadleśnictwa Olsztyn w m. Zazdrość odbyło się kompleksowe szkolenie kadry kierowniczej, którego głównym celem było doskonalenie umiejętności zarządzania oraz pogłębienie wiedzy w kluczowych obszarach codziennej pracy służb mundurowych.

 Spotkanie obejmowało szereg prelekcji, których tematyka, choć różnorodna, łączyła się we wspólnym dążeniu do podnoszenia skuteczności działań i wzmacniania bezpieczeństwa społecznego.

Podczas szkolenia omówiono m.in. podstawy psychologiczne zarządzania zespołem ludzkim, co ma ogromne znaczenie w pracy na stanowisku kierowniczym, szczególnie w sytuacjach stresowych i kryzysowych. Uczestnicy spotkania zapoznali się także z procedurą wnioskowania o wsparcie działań bojowych policjantów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji, co pomoże na skuteczne i szybkie działania w wymagających tego sytuacjach.

Ważnym elementem była analiza form zabezpieczenia wydarzeń na podstawie Zarządzenia nr 20 Komendanta Głównego Policji w sprawie metod i form przygotowania i realizacji działań policyjnych w związku ze zdarzeniami szczególnymi oraz omówienie zasad działania negocjatorów policyjnych- nieodzownych w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Poruszono także temat współpracy ze strażnikami leśnymi, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście działań na terenach leśnych.

Nie zabrakło również zagadnień prawnych- uczestnicy zapoznali się z przepisami dotyczącymi cudzoziemców oraz regulacjami wynikającymi z kampanii pn. ”MOC-tak, PRZEMOC- nie”, co wpisuje się w działania profilaktyczne i edukacyjne Policji.

Tego typu szkolenia są niezwykle istotne- pozwalają na aktualizację wiedzy, wymianę doświadczeń oraz lepsze przygotowanie kierownictwa do reagowania na wyzwania współczesnej rzeczywistości.

treść artykułu oraz zdjęcia: Komenda Miejska Policji w Olsztynie