Asset Publisher
POŁOŻENIE NADLEŚNICTWA OLSZTYN
Nadleśnictwo Olsztyn położone jest na pograniczu Warmii i Mazur.
Na ukształtowanie terenu, którym administruje, dominujący wpływ miała działalność lodowca. Świadczą o tym wzniesienia sięgające do 175 m n.p.m., bogata sieć rzek, pradoliny i bruzdy rynnowe wypełnione licznymi jeziorami. Jest ich ponad dwadzieścia, a do największych należą: Kośno, Kalwa Wielka, Wadąg, Klebarskie, Linowskie, Umląg, Serwent.
Cechą wyróżniającą nadleśnictwo wśród pozostałych jednostek Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie jest jego specyficzne położenie. Lasy bezpośrednio sąsiadują z dużym miastem, pełniąc funkcję popularnego miejsca wypoczynku i rekreacji.
Zgodnie z „Regionalizacją przyrodniczo-leśną Polski" [1990, Tramper i in., PWRiL, Warszawa] Nadleśnictwo Olsztyn leży na obszarze:
* Krainy: Mazursko-Podlaskiej
* Dzielnic: Równiny Mazurskiej
Pojezierza Mazurskiego
* Makroregionów: Pojezierza Mazurskiego
* Mezoregionów: Pojezierza Mrągowskiego
Pojezierza Olsztyńskiego
Równina Mazurska
Położenie geograficzne zawiera się 200 28' do 200 45' długości geograficznej wschodniej i 530 35' do 530 55' szerokości geograficznej północnej.
Asset Publisher
Naukowcy są zgodni: to nie leśnicy są winni powodzi
Naukowcy są zgodni: to nie leśnicy są winni powodzi
Lasy Państwowe nie są odpowiedzialne za powódź w południowo-zachodniej Polsce - wynika z opinii profesorów uczelni przyrodniczych z całej Polski.
Za kluczowe przyczyny tak intensywnego spływu wody naukowcy uznali m. in.:
- ekstremalne opady,
- wysuszoną glebę niezdolną do szybkiego wchłaniania wody
- niewłaściwe składy gatunkowe lasów.
Profesorowie podkreślają potrzebę dalszej przebudowy lasów, co leśnicy robią już od kilkudziesięciu lat, aby lepiej dostosować je do zmieniającego się klimatu.
Zachęcamy do przeczytania pełnego artykułu, ze szczegółową analizą tego zagadnienia: