Asset Publisher Asset Publisher

NADZÓR NAD LASAMI NIEPAŃSTWOWYMI

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej. Leśnicy w ramach tych działań:

  • doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną;
  • udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych;
  • wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe, zagrażające trwałości lasu;
  • organizują wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu;
  • sporządzają wielkoobszarowe inwentaryzacje stanu lasów oraz prowadzą bank danych o lasach.

Więcej na ten temat

 

Nadleśnictwo Olsztyn sprawuje nadzór nad 1074,7939 ha lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa, z czego 881,8249 ha w powiecie olsztyńskim i 192,9690 ha w powiecie szczycieńskim.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

POŁOŻENIE NADLEŚNICTWA OLSZTYN

POŁOŻENIE NADLEŚNICTWA OLSZTYN

Nadleśnictwo Olsztyn położone jest na pograniczu Warmii i Mazur.

Na ukształtowanie terenu, którym administruje, dominujący wpływ miała działalność lodowca. Świadczą o tym wzniesienia sięgające do 175 m n.p.m., bogata sieć rzek, pradoliny i bruzdy rynnowe wypełnione licznymi jeziorami. Jest ich ponad dwadzieścia, a do największych należą: Kośno, Kalwa Wielka, Wadąg, Klebarskie, Linowskie, Umląg, Serwent.

Cechą wyróżniającą nadleśnictwo wśród pozostałych jednostek Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie jest jego specyficzne położenie. Lasy bezpośrednio sąsiadują z dużym miastem, pełniąc funkcję popularnego miejsca wypoczynku i rekreacji.

Zgodnie z „Regionalizacją przyrodniczo-leśną Polski"  [1990, Tramper i in., PWRiL, Warszawa] Nadleśnictwo Olsztyn leży na obszarze:

* Krainy:                Mazursko-Podlaskiej             
* Dzielnic:              Równiny Mazurskiej
                             Pojezierza Mazurskiego     
* Makroregionów:  Pojezierza Mazurskiego
* Mezoregionów:   Pojezierza Mrągowskiego
                             Pojezierza Olsztyńskiego
                             Równina Mazurska

Położenie geograficzne zawiera się 200 28' do 200 45' długości geograficznej wschodniej i 530 35' do 530 55' szerokości geograficznej północnej.