Asset Publisher Asset Publisher

Lasy regionu

Drzewostany na terenie RDLP w Olsztynie charakteryzuj膮 si臋 bardzo du偶ym zr贸偶nicowaniem. Wynika to przede wszystkim z historii geomorfologicznej zwi膮zanej ze wszystkimi zlodowaceniami wyst臋puj膮cymi na terenie naszego kraju.

Drzewostany na terenie RDLP w Olsztynie charakteryzuj膮 si臋 bardzo du偶ym zr贸偶nicowaniem. Wynika to przede wszystkim z historii geomorfologicznej zwi膮zanej ze wszystkimi zlodowaceniami wyst臋puj膮cymi na terenie naszego kraju.


P贸艂nocna cz臋艣膰 zasi臋gu administracyjnego olszty艅skiej dyrekcji jest bardziej urozmaicona. Z powodu wi臋kszej ilo艣ci opad贸w i 偶y藕niejszych gleb, g艂贸wnie pochodzenia polodowcowego, wyst臋puj膮 tu drzewostany li艣ciaste i mieszane.
Cz臋艣膰 艣rodkowa charakteryzuje si臋 nieco s艂abszymi siedliskami, kt贸re powsta艂y na terenach moren czo艂owych oraz z materia艂贸w mi臋dzymorenowych. W tej cz臋艣ci dominuj膮 siedliska borowe 艣wie偶e. Jednak w pasie od Mi艂om艂yna do Strza艂owa znajduj膮 si臋 najwi臋ksze kompleksy le艣ne Las贸w Taborskich, Puszczy Napiwodzko - Ramuckiej i Puszczy Piskiej ( w cz臋艣ci administrowanej przez RDLP w Olsztynie ) oraz najbardziej urokliwe krajobrazowo tereny le艣ne przeplatane licznymi jeziorami.

Najbardziej na po艂udnie wysuni臋t膮 cz臋艣膰 RDLP Olsztyn charakteryzuj膮 siedliska i zbiorowiska ro艣linne typowe dla teren贸w b臋d膮cych niegdy艣 rozlewiskami w贸d polodowcowych. Fakt ten decyduje dzi艣 o sk艂adzie gatunkowym drzewostan贸w, gdzie niepodzielnie panuje sosna oraz brzoza - gatunki najmniej wymagaj膮ce co do 偶yzno艣ci gleby.



KLIMAT


Du偶e zr贸偶nicowanie drzewostan贸w wynika r贸wnie偶 z tego, 偶e na obszarze RDLP klimat kontynentalny 艣ciera si臋 z klimatem atlantyckim i dlatego te偶 znajdziemy tutaj fragmenty drzewostan贸w typowych dla obszar贸w borealnych jak i drzewostany charakterystyczne dla terenu Pomorza.

Cechy klimatu na terenie RDLP w Olsztynie:


ilo艣膰 opad贸w rocznych 500 mm - 634 mm

艣rednia temperatura 7,0 - 7,7 oC

okres wegetacji wynosi od 190 dni do 200 dni.





GLEBY I SIEDLISKA


Pod wzgl臋dem gatunku panuj膮cego w drzewostanach, lasy olszty艅skie mo偶na podzieli膰 na trzy rejony. Najwi臋kszy z nich, obejmuj膮cy Kurpie oraz po艂udniowe cz臋艣ci Warmii, Mazur, to rejon z drzewostanami sosnowymi. W cz臋艣ci p贸艂nocnej przewa偶aj膮 d膮b i 艣wierk pospolity. W zachodniej cz臋艣ci wyst臋puje buk. W uj臋ciu statystycznym gatunkiem dominuj膮cym w olszty艅skich lasach jest sosna. Pozosta艂e gatunki zajmuj膮: Brz - 10%, Db, Kl, Wz, Js - 8%, Ol, 艢w - po 6%, Bk - 4%.


Asset Publisher Asset Publisher

Zur眉ck

Le艣ne Elfy 艢wi臋tego Miko艂aja馃巺

Le艣ne Elfy 艢wi臋tego Miko艂aja馃巺

Wyj膮tkowy Go艣膰 przyby艂 do Olsztyna podczas Warmi艅skiego Jarmarku 艢wi膮tecznego na Starym Mie艣cie.  Przylecia艂 prosto z lapo艅skiego Rovaniemi, z wielkim workiem prezent贸w i 艣wi膮tecznym u艣miechem. 艢wi臋ty Miko艂aj - ten najprawdziwszy, bo o nim mowa, odwiedzi艂 najm艂odszych mieszka艅c贸w regionu.

Na tym wydarzeniu nie mog艂o zabrakn膮膰 le艣nik贸w z Nadle艣nictwa Olsztyn i Nadle艣nictwa Kudypy, kt贸rzy wsp贸lnie, jako Le艣ny Kompleks Promocyjny Lasy Olszty艅skie, wsparli Urz膮d Miasta Olsztyna w organizacji tego przedsi臋wzi臋cia. Zaproponowali艣my dzieciom moc przed艣wi膮tecznych atrakcji w formie zaj臋膰 warsztatowych. Podczas swojej trzydniowej wizyty 艣w. Miko艂aj spotka艂 si臋 艂膮cznie z niemal tysi膮cem najm艂odszych olsztynian, w czym towarzyszy艂y mu "elfy z podolszty艅skich las贸w".

 

Fot. Dominika Rutkowska, Nadle艣nictwo Kudypy, Barbara Tomaszewska, Karolina Zimnicka i Tomasz Kaniuka, Nadle艣nictwo Olsztyn