Asset Publisher Asset Publisher

Lasy regionu

Drzewostany na terenie RDLP w Olsztynie charakteryzują się bardzo dużym zróżnicowaniem. Wynika to przede wszystkim z historii geomorfologicznej związanej ze wszystkimi zlodowaceniami występującymi na terenie naszego kraju.

Drzewostany na terenie RDLP w Olsztynie charakteryzują się bardzo dużym zróżnicowaniem. Wynika to przede wszystkim z historii geomorfologicznej związanej ze wszystkimi zlodowaceniami występującymi na terenie naszego kraju.


Północna część zasięgu administracyjnego olsztyńskiej dyrekcji jest bardziej urozmaicona. Z powodu większej ilości opadów i żyźniejszych gleb, głównie pochodzenia polodowcowego, występują tu drzewostany liściaste i mieszane.
Część środkowa charakteryzuje się nieco słabszymi siedliskami, które powstały na terenach moren czołowych oraz z materiałów międzymorenowych. W tej części dominują siedliska borowe świeże. Jednak w pasie od Miłomłyna do Strzałowa znajdują się największe kompleksy leśne Lasów Taborskich, Puszczy Napiwodzko - Ramuckiej i Puszczy Piskiej ( w części administrowanej przez RDLP w Olsztynie ) oraz najbardziej urokliwe krajobrazowo tereny leśne przeplatane licznymi jeziorami.

Najbardziej na południe wysuniętą część RDLP Olsztyn charakteryzują siedliska i zbiorowiska roślinne typowe dla terenów będących niegdyś rozlewiskami wód polodowcowych. Fakt ten decyduje dziś o składzie gatunkowym drzewostanów, gdzie niepodzielnie panuje sosna oraz brzoza - gatunki najmniej wymagające co do żyzności gleby.



KLIMAT


Duże zróżnicowanie drzewostanów wynika również z tego, że na obszarze RDLP klimat kontynentalny ściera się z klimatem atlantyckim i dlatego też znajdziemy tutaj fragmenty drzewostanów typowych dla obszarów borealnych jak i drzewostany charakterystyczne dla terenu Pomorza.

Cechy klimatu na terenie RDLP w Olsztynie:


ilość opadów rocznych 500 mm - 634 mm

średnia temperatura 7,0 - 7,7 oC

okres wegetacji wynosi od 190 dni do 200 dni.





GLEBY I SIEDLISKA


Pod względem gatunku panującego w drzewostanach, lasy olsztyńskie można podzielić na trzy rejony. Największy z nich, obejmujący Kurpie oraz południowe części Warmii, Mazur, to rejon z drzewostanami sosnowymi. W części północnej przeważają dąb i świerk pospolity. W zachodniej części występuje buk. W ujęciu statystycznym gatunkiem dominującym w olsztyńskich lasach jest sosna. Pozostałe gatunki zajmują: Brz - 10%, Db, Kl, Wz, Js - 8%, Ol, Św - po 6%, Bk - 4%.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Bezpieczne ferie 2024

Bezpieczne ferie 2024

17 stycznia 2024 r. Nadleśnictwo Olsztyn ponownie przyłączyło się do akcji "Bezpieczne Ferie 2024", organizowanej już po raz kolejny przez Starostwo Powiatowe w Olsztynie oraz Komendę Miejską Policji w Olsztynie.

Na plażę w Zalesiu zaproszonych zostało kilkuset uczniów szkół podstawowych. Festyn edukacyjno-prewencyjny adresowany był do dzieci z powiatu olsztyńskiego i propagował zdrowe i bezpieczne spędzanie czasu wolnego w okresie zimowym. W programie spotkania znalazło się wiele atrakcji m.in. nauka udzielania pierwszej pomocy, pokazy ratownictwa, prezentacja sprzętu pożarniczego, pokaz tresury psa policyjnego. W towarzystwie zaangażowanych służb mundurowych znaleźli się również Leśnicy, którzy przygotowali stoisko oraz pogawędki odnoszące się do tematu bezpiecznego zachowania w lesie. Ferie w województwie warmińsko-mazurskim tuż tuż – warto spędzić je na świeżym powietrzu. Należy jednak pamiętać by ten czas minął nam nie tylko przyjemnie i beztrosko, ale również bez uszczerbku na zdrowiu.

Fot. Strażnik Leśny Kamil Dubczyk