Asset Publisher Asset Publisher

LASY NADLEŚNICTWA

Dla Nadleśnictwa Olsztyn charakterystyczna jest zmienność warunków glebowych w kierunku z północy na południe. Na północy przeważają gleby żyzne, gliniaste, wilgotne, zasobne w substancje odżywcze, porośnięte świerkiem, sosną oraz dębem. Na południu zaś – gleby ubogie, piaszczyste, mało zasobne w związki organiczne, i tu niepodzielnie króluje sosna. Znajdując optymalne warunki rozwoju i wzrostu, osiąga nadzwyczaj dobrą jakość techniczną.

Las spełnia szereg funkcji, oprócz ochronnych i społecznych, również produkcyjne. Odnowienie lasu oznacza wymianę pokoleń, powstawanie nowych drzewostanów na miejsce dotychczasowych, usuniętych zgodnie z planem lub na skutek klęski żywiołowej. Średnio co roku Nadleśnictwo Olsztyn pozyskuje 70 tys.m3 drewna. Do odnowienia powierzchni leśnych wykorzystujemy sadzonki wyhodowane z nasion pochodzących z plantacji nasiennych oraz wyłączonych i gospodarczych drzewostanów nasiennych.

Na obszarze nadleśnictwa znajdują się obwody łowieckie dzierżawione przez koła łowieckie. Jeden obwód wyłączony z wydzierżawienia stanowi Ośrodek Hodowli Zwierzyny, pozostający w zarządzie nadleśnictwa. Ośrodek ten jest swoistą bazą naukową, dzięki której lepiej poznajemy zwyczaje i potrzeby zwierzyny. Wyposażony w liczne urządzenia łowieckie – paśniki, karmniki i lizawki – a także dysponujący bogatą bazą pokarmową sprawia, że zwierzyna cechuje się bardzo dobrą kondycją.


Mapa Nadleśnictwa Olsztyn


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Bezpieczne wakacje 2024

Bezpieczne wakacje 2024

18 czerwca na Polu Kempingowym w Tumianach nad Jeziorem Pisz odbył się festyn prewencyjno-edukacyjny „Bezpieczne wakacje 2024” zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe wspólnie z Komendą Miejską Policji w Olsztynie.

Podczas wydarzenia odbyły się m.in. pokazy ratownictwa wodnego, demonstracja udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, pokazy akcji straży pożarnej, czy pokaz zadań wykonywanych przez policyjnego psa służbowego.

Wydarzenie było okazją do uświadomienia dzieciom jakie umiejętności i wiedza jest potrzebna do spędzenia bezpiecznych wakacji nad wodą, czy też w lesie.

Pokazom towarzyszyły konkursy, prelekcje, gry i zabawy z nagrodami.

Nadleśnictwo Olsztyn przygotowało stoisko na którym można było m.in. dowiedzieć się nt. jak przygotować się do wycieczki do lasu, zapoznać się z zagrożeniami, które mogą je spotkać w lesie, odpowiedzieć na pytania związane z leśnymi mieszkańcami oraz poznać leśny savoir-vivre.

Fot. Przemysław Bastek