Asset Publisher Asset Publisher

CERTYFIKATY

 

25 sierpnia 2011 r. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie otrzymała certyfikat PEFC. Jest to potwierdzenie prawidłowego gospodarowania lasami na terenie RDLP Olsztyn.

Olsztyńscy leśnicy przygotowywali się do procesu certyfikacji gospodarki leśnej w systemie PEFC od końca 2009 r. Proces ten obejmował m.in. szkolenia pracowników. W drugiej połowie lipca 2011 r. w biurze RDLP i podległych nadleśnictwach został przeprowadzony dwuetapowy audyt certyfikujący. Audyt wykonała, wyłoniona w przetargu, firma SGS Polska.

W wyniku przeprowadzonego transferu akredytowanej certyfikacji gospodarki leśnej w systemie PEFC oraz pozytywnym wynikiem audytu nadzoru, RDLP w Olsztynie otrzymała nowy certyfikat wystawiony przez firmę SGS Polska spółka z o.o. Certification and Business Enhancement  o nr PL20/1447 ważny do 10.08.2026 r.

PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification) jest pozarządową, niezależną, międzynarodową organizacją non-profit, która została założona w 1999 r. przez 11 narodowych organizacji PEFC z krajów europejskich. Głównym celemjej powołania jest promocja zrównoważonej gospodarki leśnej poprzez procesy certyfikacyjne wykonywane przez niezależne, wyspecjalizowane jednostki. Dotąd certyfikacji PEFC poddano ponad 200 mln ha lasów na świecie.

Certyfikat PEFC

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

III Backyard Ultra Warmia

III Backyard Ultra Warmia

Pot, krew, łzy i…świetna zabawa.

Od godz. 8:00 w piątek 21.03 do niedzielnego poranka 23.03. na terenie Nadleśnictwa Olsztyn odbywał się III Backyard Ultra Warmia. Na starcie zameldowało się 80 zawodników i zawodniczek.
Backyard Ultra Warmia 2025 posiada rangę Bronze Event w międzynarodowej klasyfikacji i jest biegiem wchodzącym w skład światowej sieci biegów Backyard Ultra.

Formuła biegu przywędrowała do nas z USA. Jej pomysłodawcą jest Gary Cantrell, znany jako Lazarus Lake. Magazyn Rail Runner nazwał go „geniuszem zła”, „Leonardem da Vinci bólu”, „Mistrzem sadomasochistycznego rzemiosła”. Określenia te wskazują z jakim wysiłkiem mają do czynienia zawodnicy biorący udział w tego typu zawodach.

Trasa biegu wytyczona m.in. na terenie Leśnictwa Zazdrość miała kształt pętli o długości 6706 metrów i została zaplanowana wokół jeziora Kielarskiego.
Prowadziła po zróżnicowanym podłożu - 85% stanowiły drogi leśne i szutrowe, oraz ścieżki leśne. Łączne przewyższenie jednego okrążenia wyniosło około 100 m.
Formuła zawodów polegała na tym, że zawodnicy o każdej pełnej godzinie stawiali się na linii startu i musieli pokonać dystans 1 pętli (6,7 km) w czasie nie dłuższym niż 1 godzina.

Rywalizacja trwała do momentu wyłonienia jednego zwycięzcy, tzn. do czasu gdy na starcie pojawił się tylko jeden zawodnik.
Musiał on wówczas pokonać samotnie jedną, ostatnią pętlę w czasie krótszym niż 1 godzina (pętlę zwycięzcy), po której nastąpiło zakończenie biegu. Zwycięzcą tegorocznej rywalizacji został Tomasz Cygański z Olsztyna. Przebiegł 46 okrążeń, a więc 308 km.   

Nadleśnictwo Olsztyn objęło wydarzenie patronatem honorowym a także udzieliło wsparcia organizacyjnego. Nadleśniczy Paweł Artych wziął udział w otwarciu biegu.

W sobotnie przedpołudnie zarówno osoby wspierające zawodników jak Ci którzy rekreacyjnie odwiedzili Polanę Kielarską mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną Nadleśnictwa oraz wziąć udział w quzie na temat wiedzy leśnej. Na udzielających prawidłowe odpowiedzi czekały nagrody.
 
Nadleśnictwo Olsztyn udostępnia teren pod organizację imprez sportowych na podstawie artykułu 29, ust. 4 ustawy z dn. 28 września 1991 r. o lasach.
To doskonała okazja to podkreślenia znaczenia współpracy Nadleśnictwa i organizacji pozarządowych działających wspólnie na rzecz promocji zdrowego tryb życia, integracji lokalnej społeczności, propagowania spędzania czasu w leśnym otoczeniu z poszanowaniem przyrody i zasad bezpieczeństwa.


Media o wydarzeniu:
https://radioolsztyn.pl/bieg-dla-herosow-trwa-backyard-ultra-warmia/01808676
https://olsztyn.tvp.pl/85734347/bieg-dla-wytrwalych-ruszyl-backyard-ultra-warmia