Wydawca tre艣ci
Biwakowanie
Czy mog臋 rozpali膰 ognisko w lesie, czy mog臋 zebra膰 le偶膮cy w lesie chrust, czy mog臋 rozbi膰 w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.
Czy mog臋 rozpali膰 ognisko w lesie?
Zgodnie z artyku艂em 30 Ustawy o lasach na terenach le艣nych, 艣r贸dle艣nych oraz w odleg艂o艣ci do 100 metr贸w od granicy lasu nie wolno roznieca膰 ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez w艂a艣ciciela lasu lub nadle艣niczego. Sta艂e miejsca, gdzie wolno rozpala膰 ogniska wyznacza nadle艣niczy poprzez 鈥瀟echniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Sta艂e miejsca s膮 naniesione na mapy, kt贸rymi pos艂uguj膮 si臋 osoby monitoruj膮ce zagro偶enie po偶arowe lasu.
Nadle艣niczy mo偶e wyda膰 tak偶e czasowe, pisemne pozwolenie na rozpalenie ogniska. Okre艣la wtedy dok艂adne miejsce rozpalenia ogniska, spos贸b jego zabezpieczenia i osob臋 odpowiedzialn膮. Nie mo偶na zatem samowolnie rozpala膰 ogniska w lesie i jego pobli偶u, np. nad jeziorem czy rzek膮.
Jak znale藕膰 miejsce na ognisko?
Aby znale藕膰 miejsce na ognisko, najlepiej skorzysta膰 z bazy turystycznej przygotowanej przez ka偶de nadle艣nictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk mo偶na zdoby膰 korzystaj膮c ze strony internetowej nadle艣nictwa lub po prostu kontaktuj膮c si臋 telefonicznie lub osobi艣cie z pracownikami nadle艣nictwa.
To najlepszy spos贸b na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie mo偶na korzysta膰 tak偶e z oferty o艣rodk贸w wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, kt贸re maj膮 ju偶 wyznaczone sta艂e miejsca palenia ognisk na terenach le艣nych.
Jak zabezpieczy膰 ognisko?
Spos贸b zabezpieczenia ogniska okre艣la nadle艣niczy, wydaj膮c pisemn膮 zgod臋 na jego rozpalenie. Najcz臋艣ciej polega to na usuni臋ciu 艣ci贸艂ki le艣nej i na ods艂oni臋ciu pasa gleby mineralnej wok贸艂 ogniska. Mo偶na dodatkowo ob艂o偶y膰 ognisko kamieniami, co zapobiega rozsuni臋ciu si臋 palonego materia艂u. Nie mo偶na go rozpala膰 bli偶ej ni偶 6 metr贸w od stoj膮cych drzew, a wysoko艣膰 p艂omienia nie mo偶e przekracza膰 2 metr贸w. Przy ognisku nale偶y mie膰 sprz臋t do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny 艣rodek 艂膮czno艣ci. Po wypaleniu si臋 ogniska nale偶y je dok艂adnie zala膰 wod膮 i zasypa膰 piaskiem oraz sprawdzi膰 czy nie ma nadal tl膮cych si臋 g艂owni.
Czy mog臋 zebra膰 na ognisko le偶膮cy w lesie chrust?
Ka偶de drewno pochodz膮ce z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzeda偶y ustalonym w nadle艣nictwie zarz膮dzeniem nadle艣niczego. Nie mo偶na samodzielnie zbiera膰 chrustu czy ga艂臋zi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto nara偶a膰 si臋 na k艂opoty. Nale偶y zwr贸ci膰 si臋 do w艂a艣ciwego terytorialnie le艣niczego, kt贸ry ustali zasady zaopatrzenia si臋 w drewno niezb臋dne do przygotowania ogniska.
Czy mog臋 rozbi膰 w lesie namiot?
Biwakowanie w lesie jest mo偶liwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia nara偶a nas na wiele niebezpiecze艅stw oraz na kar臋 przewidzian膮 w kodeksie wykrocze艅. Aby rozbi膰 namiot w lesie nale偶y skorzysta膰 z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w ka偶dym nadle艣nictwie. Warto tak偶e zaplanowa膰 sobie biwak wcze艣niej korzystaj膮c z portalu stworzonego dla turyst贸w przez le艣nik贸w: www.czaswlas.pl. Opr贸cz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce le艣ny turysta. Klikajcie po wiedz臋!
Najnowsze aktualno艣ci
Le艣ne Elfy 艢wi臋tego Miko艂aja馃巺
Le艣ne Elfy 艢wi臋tego Miko艂aja馃巺
Wyj膮tkowy Go艣膰 przyby艂 do Olsztyna podczas Warmi艅skiego Jarmarku 艢wi膮tecznego na Starym Mie艣cie. Przylecia艂 prosto z lapo艅skiego Rovaniemi, z wielkim workiem prezent贸w i 艣wi膮tecznym u艣miechem. 艢wi臋ty Miko艂aj - ten najprawdziwszy, bo o nim mowa, odwiedzi艂 najm艂odszych mieszka艅c贸w regionu.
Na tym wydarzeniu nie mog艂o zabrakn膮膰 le艣nik贸w z Nadle艣nictwa Olsztyn i Nadle艣nictwa Kudypy, kt贸rzy wsp贸lnie, jako Le艣ny Kompleks Promocyjny Lasy Olszty艅skie, wsparli Urz膮d Miasta Olsztyna w organizacji tego przedsi臋wzi臋cia. Zaproponowali艣my dzieciom moc przed艣wi膮tecznych atrakcji w formie zaj臋膰 warsztatowych. Podczas swojej trzydniowej wizyty 艣w. Miko艂aj spotka艂 si臋 艂膮cznie z niemal tysi膮cem najm艂odszych olsztynian, w czym towarzyszy艂y mu "elfy z podolszty艅skich las贸w".
Fot. Dominika Rutkowska, Nadle艣nictwo Kudypy, Barbara Tomaszewska, Karolina Zimnicka i Tomasz Kaniuka, Nadle艣nictwo Olsztyn